Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: Тест
Сабақтың мақсаты:
а) оқушылардың көп мағыналы сөздер, омоним, синоним, антонимнен алған білімдерін
бекіту,
тиянақтау;
ә) оқушылардың ой-танымын, білім-біліктілігін арттыру, тіл дамыту,
тілдік қорларын байыту.
б) өткен тақырыптарды қайталай отырып, оқушыларды сауатты, көркем жазуға, ана
тілін
сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: бекіту
Сабақтың әдісі: жаттығу, тест, семантикалық карта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІV. Жаңа сабаққа дайындық.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
VІІ. Жаңа материалды қайталау және оқушы білімін бағалау.
97 – жаттығу
Жақсыдан тиер шапағат. Жаманнан тиер кесапат.
Жақсы байқап сөйлер, Жаман шайқап сөйлер.
Семантикалық карта сызу
Тест сұрақтары
“Биік” сөзінің тура мағынада қолданғанын белгілеңіз.
A) Биік сезім.
B) Биік тау.
C) Биік ой.
D) Биік тұлға.
E) Биік сөз.
Ауыспалы мағынада қолданылған сөзді көрсетіңіз.
Ниетің қисық болса, ағайынға өкпелеме.
A) Ниетің.
B) Қисық.
C) Болса.
D) Ағайынға.
E) Өкпелеме.
Ауыспалы мағынада қолданылып тұрған сөзі бар сөйлемді анықтаңыз.
A) Тұмау аяғы – құрт, тұман аяғы – жұт.
B) Самат аяғын ауыртып алды.
C) Ол науқасынан айығып кетті.
D) Жел күшейе түсті.
E) Ол аяғын созып жатыр.
Сөздің тура мағынасын табыңыз.
A) Сүт таңертең ұйып қалды.
B) Оң қолым ұйып қалды.
C) Әңгіме ұйып тыңдалды.
D) Олар сүттей ұйып отыр.
E) Сүттей ұйыған жанұя.
Көп мағыналы сөздің анықтамасын белгілеңіз.
A) Затты атап білдіретін мағынасы.
B) Біркелкі дыбысталып айтылатын сөз.
C) Мағынасы басқа-басқа сөздер тобы.
D) Сөздің екі я одан да көп мағынаға ие болуы.
E) Мағыналары бір-біріне жақын сөздер тобы.
Омонимдес сөзді көрсетіңіз.
A) Гүлнәр мектепке барды.
B) Ол ақылды бала.
C) Айт болды.
D) Уақытты бағала.
E) Айгүл – зерек оқушы.
Етістіктерден болған синонимдерді көрсетіңіз.
A) Күшті, мықты.
B) Шелдену, қоңдану.
C) Бағалы, құнды.
D) Әлді, қарулы.
E) Қайратты, қажырлы.
“Жалығу” сөзінің синонимін көрсетіңіз.
A) Зерігу, құмар болу.
B) Еріну, кешіру.
C) Жалтару, қорғану.
D) Зерігу, іш пысу.
E) Ығыр болу, көңілі қалу.
Антоним қатысқан сөйлемді көрсетіңіз.
A) Тыным, тыныштық таппаған.
B) Бұраң бел, алма мойын.
C) Ара гүлге қонды.
D) Жақсылық пен жамандық – болды егіз.
E) Сөз ағасы – құлақ.
Сабақтың қорытындысы:
І.Сабақ соңында сұрақ қою арқылы өткен тақырыпты қорытындылаймын.
2.Оқушылардың берген жауаптарына қарай білімдерін бағалаймын.
VІІІ. Үйге тапсырма: Өткен тақырыпқа семантикалық карта құрастыру