kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

О?ытуда сын т?р?ысынан ойлауды пайдалану. Сын т?р?ысынан ойлау да?дыларын дамыту?а арнал?ан ?дістерді жоспарлау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саты: М??алімдер  о?у ?дерісінде  сын т?р?ысынан  ойлауды дамытуды?  негізгі ?дістерін  аны?тайды.

О?у н?тижесі: М??алімдер ?з п?ні бойынша  сын т?р?ысынан  ойлауды  дамыту?а  ы?пал ететін  ?ш т?рлі жоспар ?зірлейді.

Т?йінді идеялар: Сын  т?р?ысынан ойлау к?бінесі елестетуге, балама шешімдер ?абылдау?а, ойлау ж?не  іс- ?рекетті?  жа?а немесе т?рлендірілген т?сілдерін енгізуге  дайын болуды к?здейді, ол  ?йымдастырыл?ан ?о?амды?  ?рекеттерге бейімділік пен бас?аларды сын т?р?ысынан ойлау?а  баулуды білдіреді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«О?ытуда сын т?р?ысынан ойлауды пайдалану. Сын т?р?ысынан ойлау да?дыларын дамыту?а арнал?ан ?дістерді жоспарлау»

12- күн

Тренер: Нархашова Рабия Нуралбаевна

Тақырыбы:

1- сабақ: Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану.

2- сабақ: Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған әдістерді жоспарлау.

Мақсаты:

Мұғалімдер оқу үдерісінде сын тұрғысынан ойлауды дамытудың негізгі әдістерін анықтайды.

Оқу нәтижесі:

Мұғалімдер өз пәні бойынша сын тұрғысынан ойлауды дамытуға ықпал ететін үш түрлі тапсырма әзірлейді.

Түйінді идеялар:

Сын тұрғысынан ойлау көбінесі бір нәрсені елестетуге, баламалы шешімдер қабылдауға, ойлау және іс- әрекеттің жаңа немесе түрлендірілген тәсілдерін енгізуге дайын болуды көздейді, ол ұйымдастырылған қоғамдық әрекеттерге бейімділік пен басқаларды сын тұрғысынан ойлауға баулуды білдіреді.


Сабақ барысы:

Зейінді шоғырлан

дыру

ға арналған жаттығу.

10 минут



Түрлі түсті маркер арқылы топқа бөлу.

1. Қызығушылықты ояту.

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Көзбен көрген айғақтар негізінде сыни ойлана отырып өз ойын жүйелі жаткізе алады.

Нақты жүйелі ой айта біледі.

1 ұпай.



Миға шабуыл

20 минут

"Сын тұрғысынан ойлау дегеніміз не? тақырыбында нұсқаулық жасау.




Бағалау критерийлері


Теориялық нақты мәлімет береді.

Сыни ойлау туралы толық мәлімет береді.

Сын тұрғысынан ойлаудың шарттарын көрсете біледі.


Сын тұрғысынан ойлау модуліне өзіндік көзқарасын білдіре алады.


СТО тиімділігі мен маңызын өз сөзімен жеткізе алады.



СТО әдіс- тәсілдері

Қызығушылықты ояту кезеңі. Стратегиялар

Мағынаны тану кезеңі.

Стратегиялар

Ой толғану кезеңі. Стратегиялар

10 минут

Топтау

Болжау

Кейіпкер орындығы


Ақыл картасы

Джигсо

Түйін сөз немесе сандар сипаттамасы


Бұрыштар

Проблемамен саудалас

Жолаушының қойын дәптері


Елес жетелеу

Кубизм

5 жолды өлең


Аквариум

Пікірталасқа тарту

Сезімнен туған ойлар


Аралас, қатып қозғалма, жұптас

Терминдермен болжау

Венн диаграммасы


Семантикалық карта

Пікірталасқа негізделген әңгіме

Автор орындығы


Инсерт (түртіп алу)

Пирамидалық талдау

Екі түрлі түсіндірме күнделік


Концептуалдық кесте

РАФТ

Ыстық орындық


ББҮ кестесімен жұмыс

Рөлге ену

Дискуссиялық парта


Ұғымдар келеді

Әлемді шарлау

Ой қорыту немесе 1 тезис, 3 дәлел;


Венн диаграммасы

Табыс кестесі

Дискуссиялық карта


Т кестесі

Бейнелер жұмбағы

Қабырғаға қарап оқу


Болжау

Фишбоун

Тест – интервью


Кластерлеу

Әдеби үйірме

ББҮ кестесімен жұмыс


Тірек сөздер

Дөңгелек үстел

Соңғы сөзді мен айтайын



Өзара оқыту

Ұшақ



Әңгіме кестесі

Пікірталасқа тарту



Семантикалық карта

Пікірталасқа тарту



Зерттеу картасы

Галлереяға саяхат




5 минуттық эссе





Топтық жұмыс.

Сын тұрғысынан ойлаудың әдістері


15 минут

Топтарға тапсырма беру.

Б.Блум" ойлау деңгейлері туралы мәлімет таратылады.

1-топқа «Білу», «Түсіну» сұрағы. Маркер туралы не білесіздер?

2-топқа «Қолдану» сұрағы.Маркер жазу құралы, басқа тағы неге және қандай жағдайға байланысты жаратуға болады?

3-топқа «Талдау» сұрағы. Маркерді неғұрлым ұзағырақ пайдалану үшін бірнеше амалдарын ойластырыңыздар және қайсысы анағұрлым тиімді екенін талдаңыздар

4-топқа «Жинақтау» Маркерлерді өз елімізде шығарудың жаңа жолдарын жоспарлап ойластырыңыздар

5- топқа «Бағалау» Маркердің құндылығы, маңыздылығы, кемшіліктері т.б. сипаттап бағалаңыздар

Бағалау критерийлерін әріптестермен бірге түзу.

Жеке жұмыс

15 минут

Мұғалімдер өз пәндері бойынша тапсырма әзірлейді.


Қорыту


15 минут

Эдвард де Бононың "Ойлаудың алты қалпағы" әдісі бойынша ортақ проблемаға әр түрлі көзқараста пікір айтуға жұмылдыру. Қатысушылар ортақ проблемаға әр түрлі пікір айтады. Эдвард де Бононың «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі бойынша сұраққа жауап береді.


Ақ қалпақ.Фактілер, және информациялар. Функционалды сауаттылық деген не? Ол жайлы бізде қандай мәліметтер бар?

Қызыл қалпақ.Эмоция, сезім, интуиция және сезіну. Аталған проблемалар жайлы не ойлаймын.

Қара қалпақ.Сақтанғыштық. Идеяны іске асыруға мүмкіндік бар ма?

Сары қалпақ.Жетістік.Пайда, артықшылық,басымдылық.

Бұл не үшін керек?

Мұны не үшін жасаймыз?

Жасыл қалпақ.Ұсыныстар, жаңа идеялар.Осы жағдайда қандай шара қолдануға болады.

Көк қалпақ Үрдіс жайлы ойлау.Келесі қадамдарды анықтау.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее

Автор: Нархашова Рабия Нуралбаевна

Дата: 01.07.2016

Номер свидетельства: 336816


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства