kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М.Ма?атаевты? ?деби м?расымен таныстыру,« ?мір с?рейік алмасып» ?ле?і.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алимжарова Айнур Омирбековна окончила Карагандинский государственный университет           по специальности учитель казахского языка и литературы в русской школе в 1996 году.

         Айнур Омирбековна – учитель с высокой методической квалификацией, широко эрудированный, творчески работающий педагог. 

Цель    её работы – воспитание молодого   поколения, подготовленного к жизни в современных условиях,  развитие познавательной и коммуникативной деятельности учащихся при изучении казахского языка.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М.Ма?атаевты? ?деби м?расымен таныстыру,« ?мір с?рейік алмасып» ?ле?і.»


Тақырып: : М.Мақатаевтың әдеби мұрасымен таныстыру, « Өмір сүрейік алмасып» өлеңін талдау


Сабақ мақсаты:

1.Білімділік: М.Мақатаевтың әдеби мұрасымен таныстыру, « Өмір сүрейік алмасып» өлеңін талдау.

2.Дамытушылық: оқушылардың ізденушілік қабілетін дамыту,ғылми ізденіске дағдыландыру

3.Тәрбиелік: адамгершілікке,оқуға,сапалы көзқарасқа мемлекеттік тілге деген сүйіспеншілік,қызығушылығын арттыру.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақта қолданатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,жұптық,ұжымдық,әңгімелесу,сын тұрғысынан оқу және жазу стратегиялары.

Көрнекілік құралдар: ақынның суреті,М.Мақатаевтың шығармаларының көрмесі, үнтаспа, М.Мақатаевтың өлеңдеріне жазылған әндер.

Пәнаралық байланысы: ән-күй,тарих,қазақ тілі.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

«Жазылар естеліктер мен туралы»

(М.Мақатаев)


2.Сабақ алдында М.Мақатаевтың сөзіне жазылған «Сәби болғым келеді» әні баяу орындалып тұрады.

Осы ән орындау фонында (алдына ала берілген тапсырма) «Менің анкетам» деген өлең жатқа оқылады.

3.Мұғалім сөзі:

Қазір Мұқағалидың аты аталмайтын күн жоқ. «Жазылар естеліктер мен туралы» деп сонау еленбей жүрген ерте кезеңде өзі айтқандай бүгінде Мұқағали мұрасы кеңінен жарық көріп, оның екі томдық,үш томдық,50,60,ал биыл ақынның 78 жылдығы аталып өтті.

4. Сұрақ-жауап:

- М.Мақатаевтың шығармашылығымен сендер бірінші рет қай сыныпта таныстыңдар? (5 сынып)

- Ал ақынның қандай өлеңімен таныстыңдар? («Үш бақытым»)

Олай болса, осы 5 сыныпта өткенімізді еске алайық.


I.Сабақ тақырыбына қызығушылық ояту – побуждение.

1 топ – «Инсерт» стратегиясының кестесін құрастырады


Білемін

Үйрендім

Білгім келеді

Оқушылар 5 сыныпта алған білімдері бойынша мына бағаншаны толтырады



Оқушылар 8 сынып оқулығынан алған жаңа білімдері бойынша осы бағаншаны толтырады.

Бұл бағаншаға балалар М.Мақатаевты туралы немесе оның өлеңдері туралы қандай мәліметтер алғысы келетінін жазады.


II. Сабақ тақырыбының мәнін түсіну – осмысление:

1 топ - өліңді мәнерлеп оқуғға дайындалады, сөздік жұмыс жүргізеді


2 топ - өлеңге талдау жасайды мына сұрақтар бойынша:

- ақын қайынға не дейді?

- ақын қайыннан не туралы сұрайды?

- қайында неше жүрек?

- ақын өз жүрегі туралы не дейді?

- неліктен ақынның жүрегі абыржиды?

- көктемде қайын қалай өзгереді?

- не себептен ақын қайынға «өмір сүрейік алмасып» дейді?

- өлеңнің бас идеясы мен тақырыбы неде?


3 топ – М. Мақатаевтың «Өмір сүрейік алмасып» өлеңіне «Венн шеңберлерін құрастырады:


Адам

Адам мен

қайынның ұқсастығы

Қайын


өлеңнің мәтініне сүйеніп, адамның өмірі мен қасиеттері туралы жазады





Адам мен қайынға тән қасиеттер туралы жазады


Мәтінге сүйеніп қайын туралы жазады



III. Оқушылардың ой-пікірлерін білу – рефлексия.

Әр топ сабақ барысында өз беттерімен жасаған тапсырмалары бойынша әңгімелейді.


5. Сабақ қорытындысы:

Мұғалімнің сөзі.

М.Мақатаевтың шығармашылығының негізгі де өмірлік тақырыбы - өмір мен өлім болған.Осы тақырыпқ ол өмірінің соңғы күніне дейін берік болған. Ақын өмірді сүе білген, өзі де ақындық атыда мәңгілік туған жерінде ағаш, құс болып қалса екен деп армандаған. Сондықтан да ол өзін табиғатпен бірге екенін, адам табиғатсыз, табиғат адамсыз болу мүмкін емес деген ой қозғайды.

Біздің бүгінгі сабағымыздың эпиграфы « Жазылар естеліктер мен туралы» деген ақыннң өзі айтқан сөздері бекер алынбағанына көздерің жеткен шығар. XXI ғасырда М.Мақатаевтың шығармашылығы,өлеңдері екінші рет өмірге келгендей, жаңаша танылып, оқырмандарды терең философиялық ойларға жетелейді. М.Мақатаевтың өлеңдері ешқашан өшпейді,олар мәңгілік, олар біздің бірнеше ұрпақтарымызды қызықтырады, бай тілімен, нәзік лирикасымен оқи беруге-оқи беруге ынталандырады деп үміттемін.


* «Есіңе мені алғайсығ» атты М.Мақатаевтың әні орындалады.


6. Бағалау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
М.Ма?атаевты? ?деби м?расымен таныстыру,« ?мір с?рейік алмасып» ?ле?і.

Автор: Алимжарова Айнур Омирбековна

Дата: 29.01.2016

Номер свидетельства: 285080


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства