САБАҚ: Технология | Мектеп: Ғали Орманов |
Тақырыбы: | Тігін машинкасын жұмысқа дайындау,тігін машинкасымен жұмыс жасау |
Күні: 24.02.2017ж | Мұғалімнің есімі: Оспанова Арай Токтарбаевна |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушыларды тігін машиналарының түрлерімен, тарихын, жұмыс істеу ережелерімен таныстыру. Машина тігісінің түрлері мен терминологиясы туралы білім беру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:100% оқушылар нені үйрену керек |
Тігін машина түрлерін,жұмыс жасау ережелерін біледі |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Тігін машинасымен жұмыс жасай алады |
Кейбір оқушылар: |
Тігіс түрлерін және терминологиясын қолдана алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Тігіс машинасымен жұмыс істей алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Үш тілде жазылады Тігін машинасы Швейная машина Sewing machine (сөйң машин) |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Тігін машинасын тоққа қалай қосып ажыратады? |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Қандай жағдайда тігіс машинасы жұмысын тоқтатады? |
|
|
Алдыңғы тақырып | Асүй,жатын бөлме,асхананың ішкі көрінісін дайндау. Ақша не істеу алды,ақша қандай болу керек |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы Ой қозғау | 1.Ұйымдастыру.Ынтымақтастық атмосферасын құру. Амандасу. 2.Үй тапсырмасын сұрау Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында мақал- мәтелдердің, жасырын сөздерін толықтыру. 1.Көз қорқақ, қол батыр . 2.Иненің жіпсіз күні жоқ. 3. Еңбек түбі береке. 4.Білім инемен құдық қазғандай. 5.Қол өнері кілемде, сөз өнері өлеңде. 6.Еңбекпен ер өседі, Егізден төл өседі. 7.Өнер өлмес, үміт сөнбес. 1.Тігін машиналарының қандай түрлерін білесіңдер? 2.Әмбебап және арнайы тігін машиналарының айырмашылығы неде? 3.Машина инесі мен тігін жібін қалай дұрыс таңдау қажет? 4.Тігін машинасын қалай күту қажет? | 5,6 сыныптың технология кітабы,интернет желісінен алынған суреттер |
Ортасы | Ең алғаш рет тігін машинкасының жобасын XV ғасырда Леонарда до Винчи ұсынған. 1755 жылы Вайзенталь Карл қол тігісін жүргізетін машина ойлап тапты. 1808 жылы Д.Пири бір жіпті тез тарқатылатын машина шығарды. 1851 жылдары американдық Ален Уилсон мен Исаак Зингер қазіргі замандағы машина түрлерінің негізі дүниеге келді. Сөйтіп 1870 жылдан бастап АҚШ- «Зингер» фирмасы кеңінен етек жайды. 1900 жылы Ресейдегі Подольск қаласында «Зингер» заводы ашылды.Осы кезден бастап машинаның сыртқы дизайны да ерекше әшекейленіп, фирманың белгісін жазатын болды. Тігін машинасының қол машина,аяқ машина және электр машина деп аталатын түрлері бар.Конструкциялық орындалуы жағынан тігін машиналары астында тұғыры бар қақпақты машина, сандыққапты машина, стол-шкафты, жазылмалы столы бар машина деп бөлінеді.Тігін машинасының үш класы шығарылады: 1.тек тура тігісті-2М 2.тура және бір және екі жіпті инемен ирек тігіс жүргізетін-132 класты 3.өрнек жүргізетін және арнайы тігіс тігетін -142 класты. Тігін машинасын сабақтауға арналған технологиялық нұсқаулық: Жіпті өзекке қой (жіп қоятын өзек) Жіпті жіп реттегіштен өткіз (жіпреттегіш) Жіпті жіпартқыштан өткіз (жіпартқыш) Жіпті ілгек сымнан өткіз (ілгешек сым) Инеден жіпті өткіз (ине) Дөңгелекті алға бұрап астыңғы жіпті іліп ал. | |
Аяқталуы | Рефлексия.Оқушыларды бағалау | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |