kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жолда жүру ережесін білеміз бе?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты:

- Оқушыларда тұлғаның азаматтық қасиеттерін қалыптастыру;

- Қоршаған ортаға деген төзімділігін тәрбиелеу.

Міндеттері:

  • оқушылардың «Мәңгілік Ел» патриоттық актісін жүзеге асырудағы белсенділігін қалыптастыру және арттыру;
  • Жаңа Қазақстандық Отаншылдықты нығайту;
  • білім алушылардың Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік жылдарында жеткен жетістіктері мен табыстары туралы білімдерін тереңдету, ой-өрістерін кеңейту;

Құрал-жабдықтар:

  • «Қазақстан-2050 Стратегиясы: бір халық – бір ел – бір тағдыр» плакаттары;
  • «Менің Отаным – Қазақстан», «Мен – Қазақстан азаматымын», «ҚР Конституциясы»;
  • шарлар, гүлдер.

Сабақ барысы:  1. Ұйымдастыру бөлімі

Ширату жаттығулары.

ҚР-ның гимнін тыңдау.

Сыныпты үш топқа бөлу.

Сынып жетекшісі:

  •  Қымбатты балалар, мен сендерді алғашқы оқу күнімен, Білім күнімен құттықтаймын. Сендерге жаңа жаңалықтар, жаңа білім, жаңа табыстар мен жетістіктер тілеймін. Көңіл-күйлерің көтеріңкі болсын! Енді 9 ай бойы біз білім  алып, оқып, сабақтарда және сабақтан тыс іс-шараларда бір-бірімізбен қарым-қатынаста болуға тура келеді. 

Оқушы:

–  Достық – әркімге, әр істе бізге көмекші. Барлығымызға жақсы, адал дос керек! 

Ән. «Достық әні».

Сынып жетекшісі:

  • Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Мен өз Отанымның патриотымын». Неге біз бұлай айта аламыз? Себебі, «бір халық, біртұтас ұлт» - бұл барлығымызға ортақ ұлттық мүдделер. «Бір халық» – бұл біз бірге өткен қиындықтар мен жеңістер! Бұл біздің ортақ келешегіміз – игілікті және өсіп- өркендеген Қазақстан! Мұның барлығы – Стратегияны табысты жүзеге асыру үшін біртұтас қоғам керек деген сөз. Жиырма бес жылда Қазақстан жаңа тәуелсіз мемлекеттер үшін ұлттық жетістіктің үздік үлгісі бола алды. Бұл – барлық қазақстандықтардың еңбексүйгіштігі мен бірлігінің нәтижесі. Бұл – тек күшті халықтың ұлы қабілеті. Біз осындай халық, біртұтас ұлт бола алдық және осы биігімізде қалуымыз керек! Қазақстан – бұл біртұтас ұлт, біртұтас халық, бір мүдде. Алдымызда ұлы жоспарлар тұр. Оларды іске асыру жаһандық өзгерудің күрделі жағдайларында өтпек. Бұған бүгіннен бастап дайын болуымыз керек және бар күшімізбен халықтың біртұтастығын қамтамасыз етуіміз керек. Өйткені, бізде бір халық – бір ел – бір тағдыр! Қазақстан 140 ұлыс пен 17 конфессия өкілдері үшін ортақ үйіне айналды. Біздің Қазақстанның ұлттық, ұлыстық, мәдени және діни жағынан әртүрлілігіне қарамастан, елімізде бейбітшілік пен тұрақтылықты сақтап қалғанымызды мойындаймыз. Қзақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың саясаты көптеген ұлыстарды мәдениет пен діндерді біріктіреді. Біздің елімізді «өркениеттер тоғысы» деп атайды. Қазақстан ислам, христиан және буддизм сияқты ірі әлем діндерінің арасындағы көпір болып табылады. Ғасырлар бойы мұнда әртүрлі халықтар мен ұлт өкілдері бірге өмір сүріп, еңбек етті. Өзара баю мен өркендеуге ықпал ететін берік мәдени байланыстар орнады.

Әртүрлі діндер мен рухани дәстүрлері бар барлық Қазақстан халқы атынан біздің ортақ үйімізде бейбітшілік пен келісімді ары қарай сақтап қалуға ұмтылысымыз бен ұстанымымызды білдіреміз. Біз Отанымыздың басты байлығы – әлемдік үлгі ретінде әділетті түрде мойындалған азаматтық бейбітшілік пен конфессияаралық келісімді, біздің көпұлтты мемлекетіміздегі мәдениеттер мен діндердің ара қатынасын қолдауға әзірміз. Біз Отанды сүюге, қазақстандықтардың ұлттық салт-дәстүрлері мен үрдістерін құрметтеуге бар күш-жігерімізді саламыз. Біз ортақ үйіміз Қазақстанның көркеюі, өркендеуі, дамуы, әл-ауқаты мен жағдайының жақсаруы жолында, бейбітшілік жолында қолымыздан келгеннің барлығын жасаймыз.

Оқушылар Қазақстан туралы өлеңдер оқиды.

Сынып жетекшісі:

– Біздің барлығымызды, барлық ұлттың адамдарын маңызды ұғымдардың бірі біріктіреді: БІЗ – Қазақстан халқы. Біз біртұтас елміз және біздің күшіміз бен жетістігіміз осыда.

  • Балалар, енді Қазақстан туралы не білетінімізді тексерейік. Кішігірім сұрақ-жауап өткізіп, сендердің білімдеріңді тексерейік.

1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Рәміздері (Ту, Елтаңба, Әнұран)

2. Ұлттық валюта (Теңге)

3. Ақындар жарысы (Айтыс)

4. Қазақстан Республикасының тұңғыш ұшқыш-ғарышкері (Т.Әубәкіров)

5. Қазақ фольклоріндегі, халық ертегілеріндегі әзіл әңгімелер кейіпкері (Алдар көсе)

6. Қазақтардың ұлттық үйлері (Киіз үй)

7. Мұсылмандардың қасиетті кітабы (Құран)

8. Ұлттық сусын (Қымыз)

9. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті (Н.Назарбаев)

10. Қазақстан Республикасының Конституция күні (30 тамыз)

11. Түйелер тізбегі (Керуен)

12. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні (16 желтоқсан)

13. Қазақстан халықтарының бірлігі күні (1 мамыр)

14. «Шаңырақ» ненің нышаны? (Шаңырақ – отбасы, жанұя)

15. Ғарышты зерттеу бойынша қала-орталық (Байқоңыр)

16. Қазақтың ұлттық аспаптары (Домбыра, сыбызғы, қобыз)

Сынып жетекшісі :

  •  Біздің еліміздің көркеюі, өсіп-өркендеуі үшін мемлекет ішінде тұрақтылық, онда тұратын халықтар арасында достық пен келісім болуы қажет. Және де осы іс-шарамызды Қазақстан туралы мына өлең шумақтарымен аяқтағым келеді.
  •  

Қазақ елі қашаннан да жыр елі,

Тарихында тұлғалар көп киелі.

Қазақстан аясында бұрыннан

Бірнеше ұлт бірге өмір сүреді.

Бір-бірімен тату-тәтті тұрады,

Бәрінің де Қазақстан тұрағы.

Рефлексия. Көгершіндер – бейбітшілік пен келісімнің нышаны. Көгершіндердің суреттерін салып, оларды біздің тақтамызға орналастырыңыздар.

Мәңгілік Ел - бұл Тәуелсіздік және Астана.

Мәңгілік Ел - бұл Жалпыұлттық бірлік, Бейбітшілік пен келісім.

Мәңгілік Ел - бұл зайырлы мемлекет және жоғары руханият.

Мәңгілік Ел - бұл Инновация жолындағы тұрақты Экономикалық өсім.

Мәңгілік Ел – бұл Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.

Мәңгілік Ел - бұл мәдениет пен тарихтың, тілдің ортақтығы

Мәңгілік Ел -ұлттық қауіпсіздік және Қазақстанның жалпыәлемдік проблемаларын шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жолда жүру ережесін білеміз бе?»

Олимпиада по познанию мира для учащихся 4 класса



1 вариант



1.Когда, по мнению учёных, в космическом пространстве появилась планета Земля? 
а) около 50 млн. лет назад 
в) около 5 млрд. лет назад 
с) около 15 млн. лет назад 
d) около 7 миллиардов лет назад 



2.Что послужило возникновению человека умелого, развитию мозга и возникновению речи? 
а) использование орудий труда 
в) потому что предки людей стала ходить ногами 
с) вследствие возникновения безлесных территорий 
d) ледниковый период



3. Выбери характеристику цветковых растений 
а) имеют стебли, листья, корни 
в) имеют корни, стебли, листья, цветки, плоды 
с) имеют стебли, листья

d ) имеют корни, стебли, листья, плоды



4. В «Красную книгу» занесены животные: 
а) кулан, джейран, дрофа, фламинго 
в) медведь, волк, лиса 
с) дрофа, лиса, мышь 

d) сайгак, волк, лиса, еж



5. Самый большой по величине океан.

а) Атлантический

в) Тихий

с) Индийский

d ) Северно Ледовитый



6. В какую погоду лучше лепить снежки?

а) в сильный мороз

в) в оттепель

с) в ветренную

d ) в солнечную



7.Планета - гигант - это:

а) Венера

в) Земля

с) Плутон

d) Сатурн



8. Какое значение имеет для человека кровь?
а) помогает увидеть место пореза
в) переносит воздух и питательные вещества ко всем органам тела
с) помогает при лечении болезней
d) поддерживает вертикальное положение тела



9. Когда нужно применять жевательную резинку?

а) только после еды

б) всегда

в) когда хочется

d ) когда болит зуб



10. Основоположник казахской письменной литературы.

а) Кастеев

в) Кунанбаев

с) Сатпаев

d) Алтынсарин



11. Что будет, если в цепи питания «рожь – мышь – лисы» люди уничтожат лис?
а) станет больше мышей, уменьшится урожай ржи
в) станет больше мышей, увеличится урожай ржи
с) сначала станет больше мышей, а затем уменьшится урожай ржи, что повлечет за собой уменьшение количества мышей

d) станет больше мышей, увеличится урожай ржи, что повлечет за собой увеличение количества мышей



12. Почему ласточки и стрижи в хорошую погоду летают высоко, а в сырую – над самой землей?
а) боятся дождя

в) летают ближе к гнезду
с) намокают крылья от влажного воздуха
d) ищут пищу



13.. В чём различие глобуса и карты полушарий?

а) имеют разные цвета; 
в) имеют разные обозначения; 
с) имеют разный масштаб; 
d) глобус – это целый шар, а на карте две половинки. 

14. Кто открыл Америку?

а) Фернан Магеллан; 

в) Марко Поло
с) Христофор Колумб; 
d) Михаил Лазарев.



15. Какое место надо выбрать для костра, чтобы не навредить природе?
а) открытую поляну
в) берег реки
с) хвойный молодняк
d) березовую рощу
























1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

d

а

в

а

в

в

d

в

а

в

а

d

d

с

в





2 вариант



1.Что было основой самого и раннего разделения труда? 
а) Земледелие и охота 
в) Животноводство и кузнечное дело 
с) Земледелие и собирательство 
d) Охота и собирательство 



2. Где зародились первые простейшие живые организмы? 
а) воде 
в) земле 
с) воздухе 
d) космосе 



3. Как появляется растение на свет? 
а) семя → корень→ росток→ лист 
б) семя→ росток→ лист → семя 
в) семя→ росток → лист → цветок → плод с семенами 

d ) семя→ стебелек→росток→корень



4. Профессии людей, занимающихся растениеводством 
а) агроном, тракторист

в) шофер, ветеринар

с) комбайнер, космонавт

d) геолог, машинист 





5. Наука, изучающая состояние атмосферы и изменение погоды.

а) геология

в) метеорология

с) спелеология

d) биология



6. Выбери профессиональный праздник.

а) Наурыз

в) Новый год

с) День Конституции

d) Чабан той



7. Государственный символ, который изображается на печатях, монетах, деловых бумагах.

а) гимн

в) портрет президента

с) флаг

d) герб



8. Как заканчивается народная примета: «Сильно благоухают цветы, особенно сирень, жасмин, жёлтая акация - к …»

а) теплу; в) холоду; с) дождю d) землетрясению.



9. О культуре и воспитанности семьи судят по...

а) какие книги читают

в) как встречают гостей

с) как отдыхает семья

d) какие покупки делают в магазинах



10. Какое свойство воды используют, когда кладут соль в суп?

а) прозрачность

в) отсутствие вкуса

с) растворимость

d ) текучесть



11. Цепи питания заканчиваются:
а) хищными животными
в) растениями
с) растительноядными животными

d ) всеядными



12.Срежешь гриб и вскоре увидишь, что ножка его на срезе потемнела, а у этого не темнеет никогда. Даже когда высушишь его. Может, поэтому получил гриб своё название. 
а) подберезовик
в) белый гриб
с) подосиновик 
d) маслёнок



13. Что такое глобус? 
а) модель Солнца; 

в) модель планеты
с) модель Земли; 
d) модель шара.





14. Какова роль леса в природе?
а) воздухоохранная
в) материал для изготовления мебели
с) почвозащитная
d) место отдыха



15. Какое общее свойство у мела и торфа? 
А) мягкие

в) растворимы в воде

с) состоят из остатков растений

d) горючие









1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

d

a

a

а

в

d

d

с

в

с

а

в

с

а

с




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жолда жүру ережесін білеміз бе?

Автор: Асауова Гүлсім Қайрашқызы

Дата: 18.10.2017

Номер свидетельства: 433055
