kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытое мероприятие ко Дню украинской посьменности, цель которого углублять знания о языке. Задействованы учащиеся 7 класса. Используется  интерактивные формы рабоы: инсценизация о Кирилле и Мефодие, составление словаря  самых мелодичных слов украинского языка, которые прикрепляются к Древу языка (на доске). Проводятся конкурсы: "Отгадай слово за даным эпитетом", игра "Закончи пословицу", "Спой колыбельную", Поэтические страницы" Подведены итоги мероприятия

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности »

Мета: поглибити знання учнів про українську мову, заохочувати до вивчення поезій. Виховувати любов до рідного краю, до художнього слова







Хід заняття

Ведуча. Сьогодні ми зібралися для того, щоб згадати найважливішу подію в житті нашої держави. Це час, коли з`явилося слово, народилася наша мова, те диво, без якого не існував би наш народ, країна, нація,бо…

Що без мови є народ?

Пустеля, прірва, невідомість.

Народ, позбавлений щедрот

Почути мову, а натомість

Він чує звірячі слова,

Слова не віддані, не щирі

Що паморочить голова.

Та схаменіться, ми ж не звірі!

В.Це відбувалося у сиву давнину,

А наслідки ми бачимо сьогодні,

Як люди мову вибрали одну,

І нею говорять мільйони.

(Інсценівка про Кирила і Мефодія)

Кирило: Я вчора бачив дивний сон,

Мені здається, то знамення,

Як всемогутній Посейдон,

Розклавши на піску каміння, хотів мені щось показати,

Якусь премудрую науку.

А я й не знав, що відказати,

Та міцно хвать його за руку

Мефодій: Не бачу я знамення тут,

Ти, брате, міцно спиш щоночі,

Не чуєш, як вітри гудуть,

А потім кажеш все,щ о хочеш.

Кирило: Послухай далі, не переч,

То Богова наука в тому,

Що камінець до камінця-

І ми отримаємо слово.

Мефодій: Ніяк я тямки не візьму-

Хіба то слово те каміння?

Кирило:Послухай, ось що я скажу,

Я в цьому бачу провидіння

Мефодій: Мені здається, все то- нісенітниця.

Кирило: І назва буде їм «Кирилиця»,

Як добре було б , коли звуки

З`єднались до купи і букви,

Тоді кожна літера мала свій знак

І їх об`єднати разом всіх отак.

Думки на письмі побачили б світ

І з`явиться слово міцне, як граніт,

І буде письмо те людям навіки,

Хай ним користуються всі, навіть діти.

Мефодій: Мені здається, марна справа

Із нічого робить алфавіт.

Одне питання в мене є.

Чи будуть вдячні нам за те?

Кирило:Не зволікай, сідай до столу,

Ми почнемо творити мову.

На заздрість всім нехай вона

Поєднує країни і міста.

В.: Пройшли роки. Десятки і століття,

Ми мову берегли як цінний дар,

Несли її через біду і лихоліття.

Передаючи з покоління мовний жар.

В.: Але життя не стоїть на місці. Все змінюється, розвивається. І прикладом цього є наша мова. Завдяки наполегливій праці багатьох відомих людей з`явились літери, алфавіт, письмо. Зусиллями мовознавців були відкриті різні мовні явища. І одним із таких явищ є частини мови.

Іменник: Є в світі слів багато,

Але дорожчі всіх – іменники:

Син, мати, оселя, дім, поріг.

А ще – слова «родина» і «ненька Україна».

Не забуваймо їх!

Прикметник: Мово моя, мово! Мово кольорова!

Ой, яке барвисте кожне твоє слово:

Щирий, добрий, золотий,-

Ось прикметник я такий!

Займенник: Є добрий друг в іменника,

В числівника й прикметника.

А звуть його займенником-

Така ось арифметика.

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

До себе звуть займенників

Від стоми рятувати.

Дієслово:

Трудитись, працювати.

Любити і чекати.

Сіяти, ростить, збирати.

Вирости - до зір дістати.

Скільки різних діє справ

На сьогодні я почав!

Прислівник: Зустрілося слово.

Спинилося слово:

Полюби мене калиново

Зникало в степу

І з`являлось, як мрево:

Полюби мене тополево.

Виходило вдаль

І верталося знову:

Полюби мене ще й калиново.

Усі: Всі ми любим нашу мову,

Наче пісню вечорову,

І служити будем їй,

Нашій мові дорогій.

В.: Спробуємо довести, що справа Кирила та Мефодія не була марною і що ми дійсно пишаємося тим,що сьогодні вміємо писати. Читати і думати саме українською мовою.

У: Слів умові мільйон, і кожне з них, лише торкни, виграє, неначе струна, неначе коштовний діамант. Мелодійні. Дзвінкі, вишукані… Ви на сьогодні повинні були на окремих листочках написати слово, яке, на вашу думку є найпоетичнішим і наймелодійнішим в українській мові.

(Словничок: ахнути, блакить, барвистий, вінчання, віхола, горлиця, гаптований, гречний, добродій, дивина, жаданий, замріяний, зоре цвіт, ладо, латаття, линути, мереживо, мальви, милосердя, ненька, небосхил, рута, чар-зілля, яблуневоцвітно, ясночолий)

(Листочки прикріплюють до Дерева мови).

У. Діти! У слові-велика сила. Словом можна вбити, а можна піднести до небес, можна розрадити. Діти, а яким може бути слово? Доберіть епітети до поняття «слово».(Словничок: дуже, величне, живуче, добре, безсмертне, величне, багате, мудре, дзвінке, ніжне запашне, невдале, зле, глибоке, цікаве, дивне, неповторне, мелодійне, поетичне).

Конкурси:

  1. Відгадайте слово за поданими епітетами:

  1. Золотава, холодна, мінлива,жовтогаряча,врожайна, сумна, прекрасна, багата, сумна, поетична (осінь)

  2. Свіжий. Смачний, священний. Батьківський, пшеничний, твердий, пухкий, рум`яний, хрумкий, білий. Чорний-(хліб)

  3. Легковажна, пуста, серйозна, розумна, працьовита, порядна, хороша, несправедлива, щаслива, ввічлива, гуманна, сувора, хвора, скромна, щедра, благородна, чуйна, сентиментальна-(людина).

  4. Співуча, оксамитова, солов`їна, засмічена, брутальна, ласкава, літературна, рідна, повільна, швидка, тиха, дзвінка –(мова).

  5. Важка, легка, людська, натхненна, приємна, щоденна, сумлінна, корисна, копітка, титанічна, безкорислива—(праця).

У. Епітети прикрашають мову, роблять її багатою. А чи можна їх поєднати у вірш? Спробуємо? Є у творчому доробку нашого ведучого експериментальний вірш, який називається « Писанка». Послухайте і скажіть, у чому ж полягає експеримент?

Ведуча:

Писанка

Гарна, дивна, люба, чарівна.

Зоряна, чудесная, ясна.

Загадкова, мальовнича у свята,

Життєрадісна, промовиста, моя…

Великодня, тільки-но розписана, жива.

Кольорова, різнобарвна, живописная.

Красномовна, самобутня, не німа.

Заповітна мамина й бабусина краса.

Незнищенно вічна, славна, дорога,

Збережена, відроджена, багатая,

Освячена, заквітчана, омріяна в думках.

Уславлена, безсмертная і знана у піснях.

Покутська, лемківська, гуцульська і подільська,

Херсонська, харківська, одеська і волинська,

Полтавська, галицька, поліська ц буковинська

Барвиста закарпатська і славна запорізька.

Розкішна, візерунчаста, єдина,

Улюблена, казкова і велична

(усі слова – прикметники)

Поетична сторінка

Серед темної ночі

Серед ночі Київ

Криється туманом.

Розмовляє вітер

З бронзовим Богданом.

  • Облітав я,- каже,

  • Вулиці всі чисто.

Як змінився Київ,

Це прадавнє місто!

Де вітри гуляли-

Там нові квартали…

А Богдан зітхає:

  • Що там ті квартали…

  • Нині і кияни

  • Зовсім інші стали.

Я сто літ на площі

Днюю і ночую,

Але дуже рідко

Рідну мову чую.







Дамочка-кияночка

До крамниці мамочка

Увійшла з дитям.

-Купи книжку, мамочко.

Он вона. Отам…

Мама здивувалася:

  • Кніжечку ти хошь?

  • Ето на украінском.

  • Что ти в ней поймйош?

Кніжкі, моя доточка,

Нада понімать,

А на етой запросто

І язик сломать.

Трохи згодом дамочка

В булочну зайшла

  • Купі , мама хлєбушек,-

  • Мовила мала.

Мама не сказала їй:

  • Хлєбушек ти хошь

  • Ето же украінскій,

  • Он же нехорош.-

Ні, тривоги в дамочки

У душі нема,

Що дитя об хлєбушек

Язика злама.

У. Стежте, щоб ваша мова була емоційною, образною, багатою, а такою її роблять фразеологізми, крилаті слова, приказки й прислів`я, що втілюють досвід усього народу.

Гра

(закінчити подане прислів`я)

  • Спочатку подумай, а потім…(скажи)

  • Не хочеш почути поганих й дурних слів- не (говори їх сам)

  • Краще недоговорювати, ніж…(переговорити)

  • Умій вчасно сказати і вчасно…(змовчати)

  • Дав слово- … (дотримай його)

  • Слово – не горобець:- …(вилетить- не спіймаєш)

  • Шабля ранить голову, а слово… (душу)

  • - Гостре словечко коле…(сердечко)

  • Слово- не стріла, а …(ранить глибше)

  • І від солодких слів буває…(гірко)

  • Слово до слова зложиться…(мова)

  • Птаха пізнають за пір`ям. А людину… (за мовою).

Гра

(завдання на кубі)

  1. Розкажіть лічилку.

Лічилка

Зайчик весело стрибає.

Всіх до гурту закликає.

  • Гей, хто хоче погуляти,

  • Мусить пісню заспівати.

  • Раз, два, три, чотири, п`ять

  • Що ти хочеш заспівать?

  1. Розкажіть скоромовки

Хитру сороку спіймати морока

А на сорок сорок морок.



  1. Розкажіть смішинку.

Смішинка «Гусак безвухий»

Маленький Андрюха потилицю чуха:

Чом у мене вуз аж два, а гусак без вух?

«Відірву я вуха»,-думає Андрюха.

І приклею гусаку:»Хай він маму слуха»

  • А хто із вас хотів би віддати свої вуха?

  • Ні, немає таких. Виходить, що всі слухняні.

4.Розкажіть або проспівайте колискову пісню.

Колискова пісня

Пам`ятай, ночами,

Як ти був маленький.

Мама називала сином дорогеньким.

Підростеш ти, сину,

Вивчиш рідну мову,

Не забудь, дитино, пісню колискову.

  1. Відгадайте загадки.

Маленька, менша від мачинки,

Ні з ким не стану на борню, а при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню.

Що це? (крапка)

По білому полю чорний кінь танцює. (ручка)

Тридцять три рідні сестрички, писані красуні,

На одній живуть сторінці й повсюди славляться. (букви)

6.Відредагувати речення:

Не сиди на полу. Самий кращий малюнок.Я не получаю газет.У твоєму диктанті зустрічаються помилки.

У кінці учні читають вислови про мову (розташовані по класі).

«Мова, позбувшись ідеального, перестає бути творцем матеріального».

«Мова-це кров, що оббігає тіло нації»

«Безсмертя народу-в його мові»

«Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову»

«Рідна мова на чужині ще милішою стає»

«Україно…одна в тебе мова. Не розтринькуй її задарма»

«Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности

Автор: Слюсарева Татьяна Николаевна

Дата: 24.01.2015

Номер свидетельства: 160743


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства