Классный час на тему "В гостях у Евлампия Экономыча"
Классный час на тему "В гостях у Евлампия Экономыча"
Данный классный час способствует воспитанию экологического сознания у детей и навыков экологически устойчивого и безопасного образа жизни; развивает внимание к проблемам использования энергии, экономии энергии и энергоресурсов, охране окружающей среды; создает мотивацию для сохранения ресурсов и энергии; привлекает школьников к полезной деятельности по вопросам энерго- и ресурсосбережению; стимулирует интерес к научным исследованиям и практического применения знаний, полученных в школе.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Классный час на тему "В гостях у Евлампия Экономыча"»
Підготувала вчитель початкових класів
Горлівського навчально-виховного комплексу
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 22 –
багатопрофільний ліцей»
Нефьодова Тетяна Анатоліївна
Мета:
сприяти вихованню екологічної свідомості у дітей та навичок екологічно стійкого і безпечного стилю життя;
розвивати увагу до проблем використання енергії, економії енергії і енергоресурсів, охорони довкілля;
створювати мотивацію для збереження ресурсів і енергії;
залучати школярів до корисної діяльності з питань енерго- і ресурсозбереженню;
стимулювати інтерес до наукових досліджень і практичного вживання знань, отриманих в школі.
Обладнання:
схема-план квартири;
малюнки із зображенням електричних приладів та побутової техніки;
діючий макет електросхеми;
таблиці з правилами економного господаря.
Хід заняття
Вчитель: Діти, сьогодні у нас не зовсім звичайна класна година. Ми зробимо невеличку подорож до квартири дуже цікавої людини. Так-так, я не помилилася! Саме до квартири. Звуть хазяїна квартири Євлампій Економійович, а якщо простіше, то Економич.
Входить Економич та вітається
з дітьми.
Вчитель: У мене навіть є карта подорожі,
хоча на перший погляд це просто план
звичайної квартири.
На дошці схема-план
двокімнатної квартири.
Вчитель: Поглянемо на цей план та перевіримо, чи схожі ваші квартири на будинок Євлампія Економича? Як добре ви знаєте свою оселю? Чи справжні ви господарі в ній? Скажіть, для того, щоб жити в квартирах з комфортом, які побутові прилади допомагають вам та вашим батькам виконувати всю домашню роботу?
Діти відповідають, а вчитель прикріплює на дошку малюнки із зображенням електричних приладів.
Економич: Молодці, діти, ви добре знаєте своїх домашніх помічників. А тепер подивимося, як ви можете відгадувати загадки.
Хто з сопіннням та гудінням
Бруд збирає з павутинням?
(Пилосос)
Є цей прилад в кожній хаті,
Що це, можете сказати?
Для матусі серіал і футбол для тата
Може скринька ця чудова легко показати!
(Телевізор)
Вчитель: А завдяки чому ці прилади та машини здійснюють свою роботу, ви узнаєте з інших загадок:
В сучасних селах і містах
Хто мандрує по дротах?
Це її величність,
Світла Електричність!
(Електрика, електричний струм)
Акробат йде по канату,
зазирає в кожну хату.
У світлицю хто гукне,
тому світло увімкне.
(Електричний струм)
Вчитель: Так, діти, електрична енергія приносить
нам велику користь. А як ви собі уявляєте, що таке енергія?
(Відповіді дітей)
Розповідь вчителя:Отже, енергія - це сила, що приводить предмети до руху. Тобто енергія необхідна для того, щоб почати який-небудь рух, прискорити переміщення, щось підняти, нагріти, освітити. За допомогою енергії зігріваються наші оселі, освітлюються квартири, працюють всілякі електроприлади: пилососи, холодильники, телевізори тощо. Давайте уявимо, що міська квартира залишилася без енергії, яку вона отримує у вигляді газу, електрики і гарячої води. Що ми робитимемо?
(Відповіді дітей)
Вчитель: Нам так хочеться жити з комфортом! Але за комфорт доводиться розплачуватися загибеллю лісів і затопленням міст! Це дуже серйозна проблема. Але практично з будь-якої проблеми можна знайти вихід. Сьогодні ми з вами спробуємо знайти найпростіші рішення, які допоможуть зберегти енергію. Що ж таке енергозбереження? Як ви це розумієте?
(Відповіді дітей)
Вчитель: Як же стати господарем в будинку? Навчитися бережливому використанню енергії? У цьому нам допоможе всезнаючий майстер Економич і звичайно ви, діти.
Економич: Отже, діти, запрошую
вас у гості до своєї квартири. Подорож
ми почнемо з ванної кімнати.
(На дошці малюнок із зображенням
крану, з якого ллється вода)
Воду, водицю, водичку ми любимо
Кран відкриваючи, літрами губимо.
Але її краплина
Дорожча, ніж перлина.
Економич: Вода з крану тече швидко. За хвилину з відкритого крану витікає 12-20 літрів безцінної прісної води! Отже, економія води - це всього лише справа звички.
Вчитель: Як ми можемо економити воду? (Відповіді дітей). Давайте спробуємо сформулювати правила хорошого господаря:
закривайте кран, поки чистите зуби або користуйтеся склянкою для полоскання рота.
мийте посуд не під поточним струменем води, а в раковині, закривши отвір пробкою.
А головне - не забувайте вимикати воду!
Економич: Три простих правила - і за рік зможете заощадити ціле озеро діаметром 200 метрів і завглибшки 2 метри. Окрім цього, ви економите хімікати, які використовуються для очищення води, і енергію, яка використовується на її нагрів і перекачування.
Вчитель:
Скляна груша в нас висить,
Нагорі спокійно спить.
Я її вмикаю –
Темрява зникає!
(Лампочка)
- Діти, як ви думаєте, чому вдень лампочка
висить без діла? (Відповіді дітей)
Економич:
Лампа довго сумувала,
Що добу дарма палала,
Для чогось повітря гріла...
А вночі перегоріла!
(На дошці малюнок із зображенням лампочки)
Вчитель: Що ми можемо зробити, аби лампа даремно не світила?
(Відповіді дітей)
Вчитель: Діти, а чи знаєте ви, що зараз весь світ вже переходить на нові, енергозберігаючі лампочки? У вас вдома є такі лампи? Як вони виглядають? Як світять? (Відповіді дітей)
Економич: Найбільш досконалими джерелами світла в даний час вважаються енергозбережні лампочки різної потужності. Вони значно скорочують вжиток електроенергії, оскільки світлова віддача енергозбережних ламп вища, ніж в звичайних приблизно в 5 разів. При цьому термін служби енергозбережні лампочки мають у 8 разів більший, ніж звичайні.
Вчитель: Але всім нам необхідно знати: ртуть, що міститься всередині цих лампочок, є дуже небезпечною для здоров’я. Тому поводитися з ними треба дуже й дуже обережно.
(На дошці малюнок із зображенням
енергозбережної лампочки)
Вчитель: Продовжуємо нашу подорож по будинку Економича. З ванної кімнати ми відправимося на кухню. Тут дуже багато речей, що вимагають нашої уваги. Ось, наприклад:
Що за шафа там гудить?
Лід на полицях блищить...
Це гудіння не дарма:
Живе на полицях Зима!
(Холодильник)
(На дошці малюнок із зображенням холодильника)
Вчитель: Для чого нам потрібен холодильник?
(Відповіді дітей)
Економич: Холодильник розсердився
Взяв, та сам і відключився.
«Товста крига стінки вкрила,
Працювати неможливо».
Вчитель: Як ми з вами можемо допомогти
холодильнику?
(Відповіді дітей). Послухайте, що нам розповість Економич.
Економич: Оптимальним місцем для холодильника на кухні є найпрохолодніше місце. При зовнішній температурі 20 градусів холодильник витрачає на 6% менше енергії. Отже, не варто ставити холодильник поблизу батареї або інших опалювальних приладів. Украй негативно на роботі холодильника позначається і велика «шуба» в морозильнику. Тому не завадить його зайвий раз розморозити. Від цього він буде працювати економніше.
Вчитель: Ну а ці речі на кухні просто незамінні. Хто в будинку господар і уміє економно користуватися плитою? (Відповіді дітей)
(На дошці малюнок із зображенням електричної та газової плит)
Чотири сині сонця
На кухні в нас горіли,
Чотири сині сонця
Пекли, варили, гріли.
Без діла сині сонця потрібно вимикати,
Бо треба синім сонцям
Також відпочивати.
(Газова плита)
Економич: На одному кухонному обладнанні можна заощадити сотні кіловат енергії або сотні кубометрів «блакитного палива», тобто природного газу. Досить лише, аби каструля ледве перекривала конфорку плити і щільно прилягала до неї. Каструлі з опуклим або увігнутим дном, а також каструлі з товстим шаром накипу марнують 50% енергії, а заразом приблизно стільки ж часу.
Вчитель: А ось ще два жителі кухні.
(На дошці малюнки із зображенням
чайника і термоса)
Довгий носик, ручку має,
Всіх нас чаєм пригощає
(Чайник)
Хто любить пити чай? Значить, чайником користуватися вмієте. Тоді для чого на кухні використовують термос? У поході зрозуміло: немає рядом плити, електричного чайника і вогнище не завжди можливо розвести.
Довго теплим бути в ньому
каві, чаю запашному.
У мандрівці та поході
стане завжди у пригоді.
(Термос)
Вчитель: Порахуйте, скільки разів за день кип'ятите воду? А скільки окропу використовуєте? (Відповіді дітей)
Економич: Напевно, склянки 2 - 3, а інша вода остигає собі в чайнику. А що, якщо цю воду взяти і залити в термос? Тоді не доведеться витрачати час на кип’ятіння кожного разу, коли захочеш випити чаю, та ще і заощадиш енергію.
Вчитель: Продовжимо нашу подорож. Але що це ще таке? По дорозі ми зустрічаємо ще дві речі, край необхідні в квартирі.
Гладить все, чого торкається,
А торкнеш – кусається
(Праска)
Хто допомагає вдома батьком прасувати білизну? Розкажіть, як ви це робите. (Відповіді дітей) (На дошці малюнок із зображенням праски)
Економич: Економити електроенергію можна навіть при прасуванні. Для цього треба пам'ятати, що дуже суху і дуже вологу білизну доводиться прасувати довше, а значить, і більше витрата енергії. І ще одна «дрібниця»: праску можна вимикати за декілька хвилин до кінця роботи; на цей час сповна вистачить залишкового тепла.
Вчитель: Ця річ дівчаткам знайома точно.
(На дошці малюнок із зображенням фену)
Фен пихтить, гуде, шумить,
Дуже хоче догодить!
Раз, два, три – усе готово:
Буде зачіска чудова!
А без фену повільніше,
Та волосся здоровіше!
Вчитель: Діти, як ви думаєте, чому краще волосся сушити природним способом? (Відповіді дітей)
Економич: Гаряче повітря з фену не дуже-то добре впливає на волосся: він робить його сухим і ламким. Може, краще, якщо нікуди квапитися, просушити волосся під сонцем? Так збережеш здоров'я свого волосся і декілька кіловат електроенергії.
Вчитель: Зараз осінь. Незабаром - зима. А взимку в наших домівках тепло? (Відповіді дітей) Так от,
Щоб зимова хуртовина
Не гуляла по хатині,
Ви віконця утепліть,
І без холоду живіть!
Але буває, в зимовий період ми скаржимося на холод в наших квартирах. А чи все ми самі зробили, аби зберегти в наших будинках дорогоцінне тепло? Як ми можемо це зробити? (Відповіді дітей)
(На дошці малюнок із зображенням людини, яка щільно зачиняє вікна)
Вчитель:
А ось для вас невеликий тест:
- Восени ви утеплювали в будинку всі вікна, балкони і двері?
- Ви не забуваєте закривати дверей в під'їзді?
- Ви не тримаєте кватири постійно відчиненими?
- На ніч ви зачиняєте завіски, що б утримати додатково тепло?
- У вас в квартирі правильно розставлені меблі:
ви відставили від батареї диван і стіл, аби тепло вільно проходило в вашу квартиру?
Економич: Якщо ви відповіли ствердно, це означає, що вам вдалося скоротити витрати на опалювання квартири приблизно на 5-10%. Для тих же, хто хоч раз відповів "ні", цей тест послужить керівництвом до дії.
Вчитель: Сьогодні на класній годині ми зрозуміли головне: ми повинні економити енергію, не лише удома, але і в школі, аби запасів горючих корисних копалин вистачило на довший термін. Ви тепер знаєте відповіді на питання: Як стати господарем в будинку? Як навчитися бережливому використанню енергії? (Відповіді дітей)
Економич:
Вода, вугілля, нафта, газ –
Це майбутнього запас.
Їх потрібно зберігати,
Щоб нащадкам передати!
Використовуючи природні ресурси, замислюйтеся про те, що буде завтра. А чи буде взагалі це «ЗАВТРА»? Сьогодні наша планета стоїть на порозі екологічної катастрофи і найбільш грізний передвісник її - парниковий ефект. Він викликаний збільшенням вмісту в атмосфері вуглекислого газу, який утворюється у величезних кількостях при спалюванні палива. Того самого палива, яке використовується для забезпечення наших квартир світлом, теплом і водою. Значить, доля нашої планети залежить від кожного з нас, від всього людства, а вірніше, від того, скільки ми споживаємо природних ресурсів!
Класна година закінчується залученням дітей в проектну діяльність: створення книги «Як стати господарем в будинку».
Додаткові матеріали
Дещо з енциклопедії Євлампія Економійовича
Пилосос. Згідно розповідям, англійський інженер Х’юберт Бут одного разу важко закашлявся від хмари пилу, що піднявся навкруги автомобіля, який чистили струменем стислого повітря. І тоді він вирішив придумати машину, яка засмоктувала б пил в спеціальний пилозбірник.
Перша діюча модель була їм закінчена в 1901 році. Пилосос, під назвою «Біллі, що пирхає», працював на бензині, був забезпечений вакуумним насосом потужністю в п’ять кінських сил, а за розмірами поміщався далеко не в кожному приміщенні. Тому його паркували біля узбіччя, а килими для чищення виносили на вулицю.
Холодильник. На початку XX століття, а точніше в 1910 році, в США був винайдений перший домашній холодильник, що мав машинне охолоджування. Цілий рік після створення цієї машини відкриття удосконалювалося і піддавалося різним модифікаціям. Саме тоді, рік потому, в 1911 році успішна американська компанія «Дженерал Електрик» ризикнула першою запустити у виробництво холодильний агрегат під назвою «Одіфрен», який призначався для застосування як в домашніх умовах, так і в торгівлі. Ця холодильна машина отримала ім’я її творця, французького фізика Марселя Одіфрена, і відрізнялася досить оригінальною конструкцією.
Фен. Прадідусь всіх фенів з’явився в 1900 році в Германії, в конструкторському бюро дортмундськой фірми «Санітас». Схожий він був на досить крупну консервну банку, до якої з одного боку прикріплена сталева трубка, а з іншої - дерев’яна ручка.
В цілому конструкція нагадує злегка деформовану лійку. Усередині консервної банки знаходився невеликий двигун внутрішнього згоряння, сталева спіраль, що нагрівається з його допомогою, і пропелер, що видуває гаряче повітря через трубку.
При використанні фену тримати його доводилося на відстані витягнутої руки від волосся, оскільки ближчий контакт з технічним нововведенням міг спричинити за собою мимовільний спалах, оскільки температура видуваного повітря складала близько 90 градусів Цельсія. Важив він близько двох кілограмів.
Термос. Всепочалося в 1892 року, коли вчений сер Джеймс Девар представив на суд шановної публіки посудину з подвійними стінками, з простору між якими було викачане повітря. Ані Девар, ані наукова спільнота не підозрювали, що винахід може мати якусь широку побутову і, вже тим паче, комерційну цінність. У 1904 р. права використання принципу «судини Девара» для промислового виробництва товарів, які увійшли до історію під назвою «термос», зареєстрував Рейнольд Бергер.
Пральна машинка. Вважається, що першу запатентовану пральну машину представив світу американець по прізвищу Мур. Ім'я його загубилося в історії, проте дата офіційної реєстрації винаходу збереглася з точністю до дня: 7 червня 1856 року. Пристрій на колесах складався з бочки, в якій вмонтовувалася рухлива вертикальна рама з дерев'яними «пальцями». До машини для прання додавалися і дерев'яні кульки: при зворотно-поступальному русі рами вгору-вниз вони переміщалися усередині ємності з білизною, створюючи додаткову механічну дію. Забезпечені американці швидко зміркували, що внутрішній механізм можна привести в дію не лише вручну і пристосували для цих цілей парові машини.
Праска. Першим пристроєм для прасування білизни, швидше за все, був плоский важкий камінь.
У IV столітті до н.е. греки винайшли спосіб плісировки свого одягу за допомогою металевої лозини на зразок качалки. Через два століття римляни вибивали зморшки з одягу металевим молотком, нагрітим до високої температури.
Найближчим попередником сучасної праски була сковорода, точніше жаровня з вугіллям. Їй на зміну прийшла парова праска. Вугілля в ній поміщалося всередину корпусу і закривалося кришкою, а зверху, для кращої тяги, пристроювали трубу. Аби вугілля краще гріло, робили спеціальні отвори з боків. Розмахуючи такою праскою вперед і назад, підсилювали вентиляцію.
І лише в XX столітті працю домогосподарок полегшила електрична праска. У 1903 році американець Ерл Річардсон запропонував їм випробувати полегшену праску з електричним нагрівом.
Експеримент удався, і через два роки Річардсон створив вдосконалену модель своєї праски, яка стала мати надзвичайний попит не лише в Америці, але і у всьому світі.
Газова плита. Вперше в 1820 році на вулицях Лондона і Парижа запалилися газові ліхтарі. А в 1825 році був офіційно виданий перший патент на газову плиту, і в 1836 році в Англії була відкрита перша фабрика з виробництва газових плит. Проте, газифікація йшла досить неквапом, тому до початку 20 століття газова плита була швидше розкішшю, чим звичною побутовою технікою.
Електролампочка. Людству було потрібно більше десяти тисяч років, аби пройти дорогу від перших масляних ламп і факелів до створення свічки і менше 150 років для того, щоб перейти від перших експериментів з електричним струмом для цілей освітлення до сьогоднішньої світлотехніки.
У 1854 році Генріх Гебель вперше представив винайдену ним лампу з бамбуковими нитками розжарювання. У 1873 році А.Н. Ладигін демонструє освітлення лампами розжарювання вулиці в Петербурзі. У 1879 році Едісон отримав патент на лампу розжарювання з платиновою спіраллю, а в 1880 році - на лампу розжарювання з вугільною ниткою, що підтримувалася металевими провідниками.
У 1936 році були винайдені газорозрядні лампи, які стали основним джерелом штучного світла. У 1972 році з'явилися галогенні лампи, що отримали найширше використання в побуті. В середині 80-х років минулого століття в масове виробництво були запущені компактні люмінесцентні лампи.