Просмотр содержимого документа
«С?ндік ?олданбалы ?нер элементтерні? ?оса отырып материалдарды к?ркем ??деу технологиясы »
Пәні Еңбек
Күні: 11.03.2015
Класы: 9 « ә»
Сабақтың тақырыбы:
І.Сәндік қолданбалы өнер элементтернің қоса отырып материалдарды көркем өңдеу технологиясы
ІІ.Кәдесыйлық заттардан күнтізбе қондырғасын жасау
Сабақтың мақсаты:
а)Біліділік
Балаларды ежелден келе жатқан қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу арқылы олардың өздігінен ізденіп жұмыс жүргізуіне,шеберлік деңгейін арттырып,ынта ықыласын молайтуға әсемдік пен сұлулықты көріп , бағалай білуге үйрету
ә)Дамытушылық.
Оқушылардың ұлттық өнер туралы бөлімдерін жүйеге түсіріп,шығармашылық қиялын дамыту
б)тәрбиелік
оқушылардың еқбекке деген қызығушылығын оятып батылдыққа өзіне деген сенімділікке жұмысты өз бетінше орындауға үйрету
Сабақтың әдісі:топпен жұмыс көрнекілікпен, практикалық жұмыс, ақпараттық технологиямен жұмыс.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Сабақ басында оқушылармен амандасу
оқушыларды түгендеу
үй тапсырмасын тексеру
Ал өткен сабақта қаңылтырмен көркем безендіру тақырыбында сурет салу берілген болатын
А)бірінші сурет. Қанылтыр кесу технологиясы
Ә)Екінші сурет. Кескіш құралдары.
Сондықтан, оның орындалуын оқушыларды аралап жүріп тексеріп шығамын.
Оқушылардың ең жақсы салынған және нашар салынған суреттерін көрсете отырып, сылысытырып, жетістіктері мен кемшіліктерін нақты айтып өтемін.
Жаңа сабақ
Сабақты кіріспеден бастаймын.
Халық өнерін жанғыртып, одан әрі дамыту бүгінгі күннің көкей-кесті мәселесі болып табылады. Бұл орайда, қазақтың сәндік қолданбалы өнерінің мәні мен алар орны ерекше.
Кіріспені осыған байланыстыра келіп, тақтаға ілінген плакатттағы күнтізбе қондырғысы бөліктерімен таныстырамын. Әрмен қарай күнтізбе қондырғысын мысалға ала отырып, қазіргі таңда уақыттың ағымына қарай қандай материалдан кәдесыйлық заттарды дайындауға болады?
Әр топқа алдарына бір ноутбуктан беріледі. Оқушылар осы ноутбукты пайдаланып интернетке кіріп кәде сыйлық заттардың жасалу жолдармен танысады. Өздеріне ұнаған жұмыстарын біреуін алып, сол жерде жасап үйренеді. Жұмыстарын аяқтағасын, әр топтан бір оқушыдан шығып жұмыстарын қорғап түсіндіріп береді.
Өз беттерімен жұмыс:
А) оқушылардың таңдауымен жасалған жұмыс.
Ә)пласмасыдан киіз үйдің шаңырағын дайындау.
Қорытынды: Оқушылардың жаңа сабақта орындалған жұмыстарының жақсы, нашар жақтарын өздерін қалыптастыра отырып, түсіндіріп, ұғындыруға әрекет жасаймын.
Бағалау.
Әр топтағы баланың жұмыс істеу кезіндегі ынта-ықыласына қарай бағалаймын.
Үйге тапсырма
Оқушылар жұмыстарын толықтыра отырып, үйден аяқтаусыз қалған жұмыстарын толықтырып келе.
Бекітемін:
Мектеп директоры М.А.Құдайбергенова
2015 жылдың 10-16 наурыз күндері өткізілетін «Нұрлы болашаққа – білімді, өнерлі, салауатты ұрпағы апталығының жоспарына сәйкес ортаншы сынып оқушылары арасында мектепішілік шахмат турнирінің өткізу ережесі.
Міндеті мен мақсаты:
Оқушылардың зейінділігін дамытуға, әр түрлі варианттарды жылдам әрі дәл есептей білуге, жеңіске жетуге деген ерік-жігерді қалыптастыруға, логикалық ойлау қабілетін дамытуға міндеттелген.
Сайысқа қатысушылар саны:
12 наурыз күні сағат 12 15 те басталды. Шахмат үйірмесінің бөлмесінде.
Жеңімпаздарды анықтау
Шахмат турнирінің олимпиада жүйесі бойынша жүргізіледі.
Марапаттау
Ең көп ұпай жинаған 2 оқушы І,ІІ орын мақтау қағазымен марапатталады.
Жарысқа басшылық:
Шахмат үйірмесінің жетекшісі: Н.Қ.Нұрлыбаев
2012 жылдың 10-16 наурыз күндері өткізілетін «Нұрлы болашаққа» өнерлі, салауатты, ұрпағы апталығының жоспарына сәйкес ортан буын сынып оқушылары арасында мектепішілік шахмат турнирінің қорытындысы.
Анықтама
Шахмат турнирінің қорытындысы бойынша төмендегі оқушылар марапатталды.
Іорын 5 «А» класс оқушысы Мажитова Айдана
ІІорын 8 «Ә» класс оқушысы Кеңесов Нұрлыбек
Шахмат үйірмесінің жетекшісі: Н.К.Нұрлыбаев
Құзіреттілік даму индикаторларының қолдануымен ортаңғы топ балаларының әлеуметтік диагностикасы.
Білім беру саласы: «Әлеуметтік орта»
Кіші сала: «Ересектер және құрдастырмен өзара іс - әрекеті»
№
Құзіреттілік көрсеткіштері
Мектепке дейінгі ересек жас
Баланың тегі, аты.
4 жастан бастап 5 жасқа дейінгі стандарт:Құрдастарымен бірге тұрақты ойын бірлестіктеріне қатысады, ересектермен танымдық тақырыптарды әңгімелеседі.
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
қ
а
м
1.
Тәрбиешінің көрсеткен үлгісі бойынша кейбір іс – әрекеті мен білгенін қайталау, жаңғырту.
1.Құрдастарымен бірге тұрақты ойын бірлестіктеріне қатысады.