Тема. Місце та роль токарства в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві.
Мета: актуалізувати знання та вміння характеризувати матеріали, які використовуються для токарної обробки, технологію підготовки заготовок для токарної обробки деревини; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; узагальнювати відомості про декоративно-ужиткове мистецтво, враховуючи особливості Запорізького краю, формувати потребу творити прекрасне, виконуючи обробку матеріалів на токарних верстатах з урахуванням виконання охорони праці.
Обладнання: вироби, виготовлені токарним способом, композиції, папки з виробами аналогами, зразки деревини, СТД.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
♦ Перевірка присутніх та спецодягу.
II. Актуалізація опорних знань
Призначення та будова СТД.
Різці та їх призначення.
Прийоми роботи на СТД.
Охорона праці.
Породи деревини та її властивості.
III. Мотивація навчальної діяльності
Виготовлення виробів із дерева має глибоке коріння. З сивої давнини люди використовували вироби із дерева у побуті.
-Які побутові дерев’яні вироби, що вже вийшли із ужитку ви знаєте? (демонстрація виробів із дерева: рубель, ночви, лопата, рогач)
Не зважаючи на те, що вже на порозі ХХІ століття, але вироби із деревини використовуються у побуті та як сувеніри.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення теми та освітньої мети уроку.
2. Вивчення нового матеріалу за планом:
а. Декоративно-ужиткове мистецтво Запорізького краю.
б. Роль токарства у сучасному декоративно-ужитковому мистецтві.
в. вступний інструктаж, виготовлення виробу
г. оцінювання роботи на уроці.
А. Презентація. (розповідає учень 8-Б Підгорний Михайло, Худяков Ростислав)
Б. Основним джерелом і засобом розвитку будь-якої країни є різні галузі виробництва. Чим більше галузей виробництва має країна, тим більше вона незалежна і багатша. Ми з вами будемо вивчати деревообробну галузь, а саме токарство, яке поєднує в собі творчість, майстерність, красу.
Багато речей, які оточують нас, виготовлені із деревини токарним способом. Це й посуд, і сувеніри, і прикраси, і вироби інтер'єрного призначення тощо. Сучасні деревообробні підприємства оснащені токарними верстатами (більш складними і потужнішими ніж ті, на яких ви будете працювати в шкільній майстерні). Обслуговують їх верстатники деревообробних верстатів. Окрім володіння всіма прийомами точіння, вони повинні знати властивості деревини, будову верстата, уміти прочитати креслення і схем заточити інструмент, налаштувати верстат на роботу. Робота на токарних верстатах вимагає акуратності й точності, уваги й обережності, узгодженості рухів рук. Вивчаючи цей модуль, ви теж навчитеся працювати на токарних верстатах, виготовляти для себе цікаві вироби, які будуть використовуватися у вашому побуті. Для того щоб створити виріб, необхідно мати відповідні знання про матеріали, з яких він буде виготовлятися. Такий матеріал називають конструкційним. Для різних об'єктів добирають конструкційні матеріали з різними властивостями, які відповідають функціональним, технологічним або ергономічним вимогам майбутніх виробів.
V. Практична робота (виготовлення виробів за планом.)
VI. Підсумок уроку
Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи).
1.Що нового ви дізналися на уроці?
2.Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті?
Домашнє завдання: робота з інформаційними джерелами, підготовка матеріалу про майбутній виріб.