kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Б?ранда ой?ыштармен ж?не б?ранда кескіштермен кесу элементтері »

Нажмите, чтобы узнать подробности

Та?ырыбы:Б?ранда ой?ыштарымен ж?не б?ранда кескіштерімен кесу элементтері

Ма?саты:

Білімділік: б?ранданы? ма?ызы ж?не т?рлерімен о?ушыларды таныстыру, б?ранданы? т?рлерін айыруды ?йрете отырып, ?олдануын ?ада?алау.

Т?рбиелік:о?ушыларды ж?мыс уа?ытын ?немдеуді пайдалана  білуге, ж?мысты таза орындау?а т?рбиелеу.

Дамытушылы?:Б?ранданы? т?рлерін айыруды ?йрете отырып, ?ажеттілігін байланыстырып, ?олдануын дамыту.

Сабакты? т?рі:Жа?а білімді ме?геру.

Саба?ты? к?рнектілігі:Слайд,плакат, электронды та?та, токарлы? станокты? макеті-модель 402.

П?н байланысты:Кесу теориясы негіздері, ??діріс процесіні? технологиясы, материалтану.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Б?ранда ой?ыштармен ж?не б?ранда кескіштермен кесу элементтері »»

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

БҚО Білім Басқармасы «Батыс Қазақстан индустриалды колледжі» МКҚК














Ашық сабақтыңәдістемелік дайындамасы

тақырыбы:

«Бұранда ойғыштармен және бұранда кескіштермен кесу элементтері »















Дайындаған: Альжанова Б.У











Орал қаласы,2015-2016 оқу жылы



Тақырыбы:Бұранда ойғыштарымен және бұранда кескіштерімен кесу элементтері

Мақсаты:

Білімділік: бұранданың маңызы және түрлерімен оқушыларды таныстыру, бұранданың түрлерін айыруды үйрете отырып, қолдануын қадағалау.

Тәрбиелік:оқушыларды жұмыс уақытын үнемдеуді пайдалана білуге, жұмысты таза орындауға тәрбиелеу.

Дамытушылық:Бұранданың түрлерін айыруды үйрете отырып, қажеттілігін байланыстырып, қолдануын дамыту.

Сабактың түрі:Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың көрнектілігі:Слайд,плакат, электронды тақта, токарлық станоктың макеті-модель 402.

Пән байланысты:Кесу теориясы негіздері, өңдіріс процесінің технологиясы, материалтану.

Сабақтың барысы

Ұыймдастыру бөлігі:оқушылармен амандасып, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру:

Ойын түрде үш топқа бөлініп, сұрақтар қойылады.

1-ші топ.

  1. Токарлық кескіштің бөлімдері мен элементтерін ата?

  2. Бұрғымен зенкердің айырмашлықтары?

  3. 1к62 станоктың негізгі бұйымдары ?






  1. Алжапқыш кинематикасын оқу ?


2-ші топ:

микрометрдын бүйымдарынатаныз?

1

  1. Кескіштің негізгі бұрыштары ?

  1. Қосымша бегіткіш құрал түрлері?



  1. Артқы топайдын құрлысын анықтау? «слайд»


  1. Жұмысшы қандай киімде бюлу керек? «слайд»


3-ші топ:

  1. Спиральды бұранданың бөлімдері мен элементтері? «слайд»


  1. Өлшем кұралдар түрлері? «слайд»


1 2 3



  1. Беріліс қорабының кинематика схемасын оқу «слайд»


1 2







3



  1. Қауіпсіздік ережесінің үш түрін атаңыз?«слайд»


  1. Жұмысшының жұмыс орны болуы қажет?





Жаңа тақырыпты түсіңдіру:

Анықтама: Бұранда дегеніміз-екі дайындаманы бір-біріне бекітіп, ұстау.

Ал бұранда жону дегеніміз- дайындаманың сыртқы немесе ішкі бетімен жаңқаны түсіру арқылы түзелу. Бұранда сыртқы және ішкі болып бөлінеді.Оларды гайка және винт бұрандаларын қолмен немесе станокпен дайындайды .

Бұрандалы сызық орамының көтерілу бағытына байланысты, бұранда оң және теріс болып бөлінеді. Егер, бұрамалы сызық солдан оңға қарай көтерілсе, оң деп аталады. Егер, бұрамалы сызық оңнан солға қарай көтерілсе, теріс деп аталады. Машина құрастыруда көп жағдайда оң бұранданы қолданады.

  • Бұранда туралы жалпы мәлімет қолдануы және элементтері.

  • Сызба барысында бұранда қандай түрлерімен белгіленеді.

  • Бұранданы сыртқы және бұранда ою технологиясы.

  • Сабақты корытындау.

Стандартты бұранда дайындамалары

Винт М12×50 Гайка М12Винт М12×50

Шпилька М16×120 Шайба М12

Бұрама беттерімен бұйым түрлері

  1. Бекіткіш бұйым.

2. Қозғалысты беру үшін

3. Арнайы бұйым



Бұранда биіні

Үшбұрышты ТрапециалдыДомалақ Төрбұрышты



Метрикалық бұранда

Метрикалық бұранданың белгіленуі



Дюймды бұранда

Дюймды (құбырлы) бұранда



Бұранда параметрілері

d - сыртқы диаметрі (бұранда төбесі)

d1 – ішкі диаметрі (бұранда ойығы)

P - бұранда қадамы









Бұрандалы сызық, бір қалыпты қозғалысты сызық, айналмалы ілгермелі киінді берілісте болады

он және солL



Бұранданың пайда болуы

  1. Сыртқы бұранданы оюға арналған қосымша кұрал



Плашка арқылы сыртқы бұранданы ою



Плашка. Плашка ұстағыш,плашка ұстағыштардың түрлері

Плашкамен сыртқы бұранданы ою технологиясы

          • Фасканы ойып шығару ;

          • Дайындаманы бекіткішке бекіту ;

          • Плашканы орналастыру;

          • Бұранданы ою;

          • Бұранданытексер

жұмыс әдістері:

а-бұранда ойығыш плашкамен өздігінен ілікпе; б-палашкамен бұранда ою

Бұранданышыбықты аумағы бойынша кестемен анықталады.

Резьба диаметрі,D

Қадамы, р

Шыбық диаметрі,D

М8

1,25

7,8-7,9

М10

1,5

9,75-9,85

М12

1,75

11,76-11,88



Ішкі бұранданы метчик арқылы жонамыз.

Ι. Қаралық ΙΙ.Орташа ΙΙΙ. Тазалықты



Ішкі бұранданы ою әдісі:

  • Ішкі бұранданы ою үшін алдынала тесік орның міндетті түрде өзінің бағытымен белгілеп алу керек.

  • Метчикті орналастыру;

  • Метчиктің орналасуын бұрыштамамен тексеру;

  • Бұранданы ою;

  • Бұранданыңсапасын тексеру

Таңдауға арналған кесте,D (р.)

 

D (р.)

Бұрғы,D

 

шойын

болат

 

5,0

4,1

4,2

 

6,0

4,9

5,0

 

8,0

6,6

6,7

 

10,0

8,3

8,4

12,0

10,0

10,1



Тест тексеру сұрактары

Дайындама бекіту қажеттілігі

а) Қозгалысты беру үшін

б) Бұйымдардыбекіту үшін

2. Бұранданың қадамы қалай белгіленеді?

а) d; б) P; в) g.

3. «Болт М12×60» белгісіндегі 60 саны нені білдіреді?:

а) бұранданың қадамын.

б) сыртқы бұранданың диаметрін

в) болттың ұзындығын.

4. Бекіткіш дпайындаманың қайсысының екі жағы бұрандалы болып келеді:

а) болт; б) шпилька; в) винт.





Үй тапсырмасы . №1 §13,1Конспект




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (мальчики)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Б?ранда ой?ыштармен ж?не б?ранда кескіштермен кесу элементтері »

Автор: Альжанова Бибигуль Унербековна

Дата: 04.02.2016

Номер свидетельства: 288420


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства