1 кезе?: «?ызы?ты жетілік»
С?ра?тары:
1. Алжап?ыш б?йымын тігу ?шін ?андай ?лшемдер ?ажет? (Ба?ытг?л м??алім)
2. Онды? б?лшек дегеніміз не?
3. Мені? алжап?ышымда ?анша жола? бар? (Динара м??алім)
4. Ауданы 0,30 м2 болатын ?зынды?ы 0,73 м, ені 0, 42 м матаны? периметрін тап?
5. Алжап?ыш киімні? ?ай т?рін жатады?
6. Алжап?ыш тігу ?шін 1,97 м2 мата сатып алынды. Алжап?ышты пішіп тігу кезінде 0,25 м2 мата арты? ?алды. Сонда алжап?ыш?а ?анша м2 мата кеткен?
7. Алжап?ышты конструкциялау кезіндегі Т ж?не Н н?ктелеріні? аралы?ын табу ?шін ?андай ?лшем алынады?
(?р д?рыс жауап?а бір-бірден ?р т?рлі фигуралар беріледі)
2 кезе?: «Шапша?ды?» сайысы
«АЛЖАП?ЫШ» с?зіне бірнеше с?здер ??рау. (О?ушыларды? с?здік ?орын тексеру)
3 кезе?: «Модельдеу»
?а?аздан алжап?ышты? моделін ??растыру.
Слайд к?рсету.
4 кезе?: «??растыру»
Есептер шы?ару ар?ылы алжап?ыш моделін ??растыру.
Просмотр содержимого документа
«Б?йымды модельдеудегі математикалы? есептеулер »
ЖАЛПЫ БІЛІМ БЕРЕТІН №77 МЕКТЕП-БАЛАБАҚША КЕШЕНІ
Тақырыбы: «Бұйымды модельдеудегі математикалық
есептеулер»
Өткізген: Мұсатаева Ә. М.
Күні: 27.02.09.
Сыныбы: 5 «А» сынып
Сабақтың тақырыбы: « Бұйымды модельдеудегі математикалық есептеулер»
Мақсаты:
Білімділік мақсаты: Алжапқышты модельдеу және құрастырудағы оқушылардың бейімділіктері мен шеберліктерін арттыру. Ондық бөлшектерді қосу және азайту тақырыптары бойынша алған білімдерін көрсету, қорытындылау.
Дамытушылық мақсаты: Есте сақтау, сөйлеу, ойлау, ауызша-жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке баулу, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа және мақсатына жете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бинарлық сабақ.
Сабақтың әдісі: Сайыс сабағы.
Пәнаралық байланыс: технология мен математика.
Көрнекіліктер: Слайд, интерактивті тақта, телевизор, қанатты сөздер, алжапқыш модельдерінің суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
II. Үй тапсырмасын тексеру .
Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру, оларды 3 топқа бөлу.
1 топ – «Алғырлар»
2 топ – «Білгірлер»
3 топ – «Тапқырлар»
Топтарды таныстыру.
III. Сайыс кезеңдері.
1 кезең: «Қызықты жетілік»
Сұрақтары:
1. Алжапқыш бұйымын тігу үшін қандай өлшемдер қажет? (Бақытгүл мұғалім)
2. Ондық бөлшек дегеніміз не?
3. Менің алжапқышымда қанша жолақ бар? (Динара мұғалім)
4. Ауданы 0,30 м2 болатын ұзындығы 0,73 м, ені 0, 42 м матаның периметрін тап?
5. Алжапқыш киімнің қай түрін жатады?
6. Алжапқыш тігу үшін 1,97 м2 мата сатып алынды. Алжапқышты пішіп тігу кезінде 0,25 м2 мата артық қалды. Сонда алжапқышқа қанша м2 мата кеткен?
7. Алжапқышты конструкциялау кезіндегі Т және Н нүктелерінің аралығын табу үшін қандай өлшем алынады?
(Әр дұрыс жауапқа бір-бірден әр түрлі фигуралар беріледі)
2 кезең: «Шапшаңдық» сайысы
«АЛЖАПҚЫШ» сөзіне бірнеше сөздер құрау. (Оқушылардың сөздік қорын тексеру)
3 кезең: «Модельдеу»
Қағаздан алжапқыштың моделін құрастыру.
Слайд көрсету.
4 кезең: «Құрастыру»
Есептер шығару арқылы алжапқыш моделін құрастыру.
Қорытынды.
Ребус шешу.
Бағалау.
V. Үй тапсырмасын беру.
Үйге тапсырма: Бүгінгі өтілген тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырып келу.