Ашы? саба? "?атты материал т?рлерінен жасал?ан жи?аздарды ж?ндеудегі жиі кездесетін ж?мыс т?рлері"
Ашы? саба? "?атты материал т?рлерінен жасал?ан жи?аздарды ж?ндеудегі жиі кездесетін ж?мыс т?рлері"
Саба?ты? та?ырыбы : ?атты материал т?рлерінен жасал?ан жи?аздарды ж?ндеудегі жиі кездесетін ж?мыс т?рлері
Саба?ты? ма?саты
а) білімділік ма?саты: ?атты материал т?рлерінен жасал?ан жи?аздарды ж?ндеудегі жиі кездесетін ж?мыс т?рлері туралы ??ым беру, ж?не оны? ма?ыздыл?ы мен ерекшелгін т?сіндіру, дайындау т?сілдері туралы т?сінік беру, білімдерін тере?дету.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "?атты материал т?рлерінен жасал?ан жи?аздарды ж?ндеудегі жиі кездесетін ж?мыс т?рлері" »
Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара ауданы
Қ. Тұрысбеков ауылдық округі
А. Әлімбетов атындағы жалпы орта мектебі
Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері
/ашық сабақ /
Пән мұғалімі : А. Бекболатов
2014 -2015 оқу жылы
Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара ауданы
Қ. Тұрысбеков ауылдық округі
А. Әлімбетов атындағы жалпы орта мектебі
Бекболатов Аман
Сабақтың жоспары :
Ұйымдастыру кезеңі.
а) Техника қауіпсіздігін түсіндіру.
ә) Топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Ой қозғау әдісі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
а) Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері .
ә) Постер жасау.
б) Постерді қорғайды және өзара бағалау.
ІV. Сергіту сәті.
V. Ой шақыру.
а) Тест сұрақтары
VІ. Жалғасын тап ойыны
VІІ Сарамандық жұмыс
VIII Қорытынды.
ІХ Бағалау.
Х. Үйге тапсырма.
Сабақтың тақырыбы : Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері
Сабақтың мақсаты
а) білімділік мақсаты: Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері туралы ұғым беру, және оның маңыздылғы мен ерекшелгін түсіндіру, дайындау тәсілдері туралы түсінік беру, білімдерін тереңдету.
ә) дамытушылық мақсаты: Оқушының өз бетімен , ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту, әр оқушының білімдік, ұжымдық қабілетін ояту, есте сақтауын , ой -өрісін дамыту. Жиһаздық фурнитураны алмастыру арқылы сарамандық дағдыларды қалыптастыру. Оқушының ой-өрісінің , қиялының терең дамуына ықпал жасау.
б) тәрбиелік мақсаты: Көпшіл , ұйымшыл болуға баулу, ынтымақтыққа, өзін-өзі басқаруға бақылауға , байқағыштыққа жетелеу. Білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге, әр оқушының қабілетін дамытып , еңбек етуге баулу , кәсіптік бағдар беру.
Сабақтың міндеттері :
а) Өз ойларын еркін айтып бір-бірінің пікірін тыңдайды
ә) Ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді
Сабақтың түрі : Аралас сабақ
Сабақтың әдісі : Түсіндіру, салыстыру , сұрақ жауап , баяндау, сарамандық жұмыс, бақылау, бағалау .
Пән аралық байланыс: Бейнелеу өнері , сызу
Сабақтың типтері : Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың көрнекілігі,
құрал-жабдықтары: слайдтар, дайын бұйым , жиһаздық фурнутураның нұсқалары (құлыптар, сұқпа кілттер, ілгектер, магнитті ілгіштер т.б) бұрандалы бекіткіштер, балға, бұрауыш, тығындар, қол бұрғысы, бұрандалар т.б.
Ұстаз ұстанымы : Сабақта барлық оқушының қамтылуы
Оқушы ұстанымы : Ынта , жігер, шынайлық .
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Техника қауіпсіздігін түсіндіру
Үй тұрмысында болсын ағаш кесу , тесу , қағу, құрал саймандарын
жұмыс істегенде ТҚЕ сақтау керек . Жұмыс істейтін қашаулар өткір қайралған
болу керек. Құрал саймандардың саптары жарық болмау керек . Ток жүретін
сымның дұрыстығын әр жұмыстың алдында тексеріп алған жөн.
ә) Топқа бөлу
Жұлдызша арқылы топқа бөлу
б) Ойсергек: « Екі топтың бір-біріне тілек айтуы»
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Ой қозғау әдісі.
Үй жиһаздары
а) Қазақтың ұлттық жиһаздары?
ә) Жатын бөлмедегі жиһаздар қандай материалдардан жасалады?
б) Асханалық жиһаздар қандай материалдардан жасалады ?
ІІІ.Жаңа сабақ .
Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері
( интерактивті тақтаны қолдана отырып сабақтың тақырыбын слайд арқылы ашу және мақсатын хабарлау)
Қәзіргі таңда үй жиһаздарның әр түрлі үлгідегі асханалық жиһаз, жатын бөлмедегі жиналмалы төсек, жұмыс үстелі жаңа заман талабына сай жасалып отыр. Егер тұрғылықты бөліменің көлемен үнемдеу мақсатында туындаған жағдайда қабырға жиһазын сатылы түрде жасауға болады . Бұл қабырға жиһазы бөлменің ортасын бөлу мақсатында да қолданылуы мүмкүн.
Ұзақ уақыт пайдаланғаннан кейін жиһаздық фурнитуралардың бұрандалы бекіткіштері босаңсиды ( құлыптар , шпингалеттер , кемектер, ілгектер, магнитті ілгіштер т.б) . Бұл жағдайда оладың көлемі ірілеу бұрандалы бекіткіштермен алмастырады. Егер оған жағдай болмаса , онда тесіктерге ағаш өзекшелерін қағады, солардың әрқайсына қолданылған бұрандалы бекіткіштерін бұрайды.
Жиһаздық түйме -тұтқалары бұрандалар арқылы бекітіледі. (66 а- сурет). Керек жағдайда олардың түбіндегі тесіктерді қол бұрғысымен бұрғылайды .
Фурнитура элементтерін жаңа орынға қондырудан бұрын олардың негізгі орнын дәл анықтау қажет .
ә) Оқушылармен топтық жұмыс
Постер жасау.
б) Постерді қорғайды және өзара бағалау.
ІV Сергіту сәті
V .Ой шақыру
а) Тест сұрақтары
1.Ағаштың жіңішке кесіндісі не деп аталады?
а) шпон ә) шпал б) стропила
2.Ағаш ұнтағынан желімге араластырып жасалатын материал ?
а) ДСП ә) шпал б) тақтай
3. Шпонды бірнеше қабаттап желімдеген материалдық не деп атайды?
а) Ұшқат ә) тақтай б) ДСП
4.Үй жиһаздарына қандай материалдарды қолданады ?
а) шпал ә) ДСП , ДВП, ағаш б) су ағаш
5.Ағаштар қандай топқа бөлінеді.?
а) ұшқат, шпон ә) жапырақты , қыл қанды б) ДСП,ДВП
6.Ағаш негізіне не бөліктен тұрады. ?
а) Бір бөліктен ә) үш бөліктен б) бес бөліктен
VІ. Жалғасын тап ойыны
1.Ағаш ексең аялап ,
Басыңа . . . . . . (болар саябақ)
2.Бір тал кессең , . . . . . . . . . (он тал ек )
3.Ер- елдің көкі , . . . - . . . - жердің көркі ( орман –тоғай)
4.Мәуелі . . . майсқақ . ( ағаш )
5.Орман көп болса , . . . . . . (олжаң көп )
6.Ағашы аласа болса да . . . тамаша ( алмасы )
VІІ . Сарамандық жұмыс
Босаңсыған жиһаздық фурнитураны алмастыру.
1. Негізгі орнын дәл анықтау қажет
2.Бұрандалы бекіткіштердің орнын бізбен тесу
3.Жапсырманы бекіту
VIII. Қорытынды : Өнер қызығушылықтан оянады, қызығушылық-үйрену
процесі.
Үйрену-бұрынғы білетінмен жаңа білімді ұштастырудан тұрады. Яғни, өнер
біздің айналамыздан табылады, өнер туындысын жасауға талпынайық.
«Ал бір нәрсеге, не өнерге талпыну үшін адамға алдымен табандылық қажет»,-деп Әл-Фараби бабамыз айтқандай, табанды еңбектене білсеңдер мақсаттарыңа жетесіңдер.
IХ.Бағалау.
Х. Үйге тапсырма. Қатты материал түрлерінен жасалған жиһаздарды жөндеудегі жиі кездесетін жұмыс түрлері туралы түсінік