Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба?: "Г?л отыр?ызу"»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Киімді пайдалануына қарай
қандай болып бөлінетінін білуге,
киімнің өзіне қонымды болуы
үшін өлшем ала білу киімнің
етегін өңдеу әдісі қажет
екенін білу.
Дамытушылық:Өлшемдерді ала білуі, өз
ойларын еркін айта
білуге үйрету.
Тәрбиелік:Топпен жұмыс жасай білуге,
өзара жолдастық көмекке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас, сарамандық сайыс
сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: нұсқау карта,
интерактивтік
тақта,ұпай сандарын
білдіретін әр түрлі
фишкалар.
Пәнаралық байланыс: сызу, бейнелеу өнері.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: ине-жіп,
қайшы. Үлгі
Сабақ барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа даярлығын тексеру.
(Сұрақтар арқылы жауап алу)
Қандай өлшемдер толық, ал қандай өлшемдер толық емес түрде жазылады? Неліктен?
Барлық ұзындықтар толық жазылады, орам өлшемдерін толық өлшейді. Бірақ өлшеген көлемнің жартысын жазады.
Себебі сызба адам пішінінің жартысына құрылады.
Адам денесін қай жағынан өлшейді?
Әйелдер киімінің өлшемі оң
жақтан алынады.
Көйлек тігу үшін қандай өлшемдер қажет?
ДН кеуденің ұзындығы кеуде, бел,
бөксе (мықын) ДИ төменгі бөлік ұзындығы
Киім өзіне қонымды болу үшін не істеу керек?
Өлшемін алу керек.
Қиындыларды мата үстіне орналастырғанда неге назар аудару қажет?
Ені мен суреттегі айырмашылықтарға
қараймыз.
СТ,СБ,ДИ, ДН әріп белгілерін қалай оқуға болады?
СТ жартылай бел орама көлденеңнен денені бел сызығынан айналдыра түсіреді. өлшем белдіктің ұзындығын анықтау үшін қолданылады.
СБ жартылай бөксе орамы. Бөксені көлденеңнен айналдыра түсіреді.
ДИ төменгі бөлік ұзындығы
ДН кеуденің ұзындығы.
Бел сызығынан жоғары қажетті ұзындыққа дейін түсіріледі.
Жаңа сабақты бастамас бұрын тағы да қауіпсіздік ережені есімізге түсірейік.
Сабақтың тақырыбы:
Киімнің етегін өңдеу әдісі.
Біз өткен сабақта киімді тігіп алдық. Ендігі жұмысымыз. Киімнің етегін өңдеу әдісі қалды. Бүгін осы жұмысты жасаймыз. Үстелдің үстіне бұйымды теріс жағына аударып жайып қояды. Артқы және алдыңғы бойларының бүйір тігістерін, бүкпелерін бір-біріне сәйкестендіреді. Бұйымның оң жағы мен сол жағын екі жаққа қаратып, қайтаратын және кесілетін ұзындығын белгілеп алады. Артықтарын кесіп тастайды.
Етек қиығын алдын ала іш жағына қарай 0,7-1,0 см қайтарады да, бүтін қиықтан 0,1-0,15 см қашықтықта бүгіп тігеді. Жүн мата тез шетінейтін жібек маталардан тігілген бұйымдарда етек қиығын алдымен торлап алады.
Содан кейін іш жағына қайыру сызығынан тігеді. Қатты сетінейтін маларда етек қиығын көмкермемен не арнайы таспамен өңдеген жөн.
Операцияның аты
Құрал-жабдық
Бұйым етегін өңдеу.
Өңдеу схемасы
Тікпей тұрып етекті қайырып үтіктеу.
Етекті жапсырылған жасырын ине шанышқымен тігу.
Тігілген тігістің артық жіперін қиып тастау.
Өңделген етекті баса үтіктеу.
Сапасын тексеру
Үлгі
Үтік
Бұйым етегін бүгу тігісімен өңдеу
Ине, жіп, қайшы, мата
Кең белдемшенің етегін бүгіп көктеу
қайшы
Үтік
Бұйым етегін үтіктеу
Операцияның аты
Құрал-жабдық
Бұйым етегін өңдеу.
Өңдеу схемасы
Тікпей тұрып етекті қайырып үтіктеу.
Етекті жапсырылған жасырын ине шанышқымен тігу.
Тігілген тігістің артық жіперін қиып тастау.
Өңделген етекті баса үтіктеу.
Сапасын тексеру
Үлгі
Үтік
Бұйым етегін бүгу тігісімен өңдеу
Ине, жіп, қайшы, мата
Кең белдемшенің етегін бүгіп көктеу
қайшы
Үтік
Бұйым етегін үтіктеу
Операцияның аты
Құрал-жабдық
Бұйым етегін өңдеу.
Өңдеу схемасы
Тікпей тұрып етекті қайырып үтіктеу.
Етекті жапсырылған жасырын ине шанышқымен тігу.
Тігілген тігістің артық жіперін қиып тастау.
Өңделген етекті баса үтіктеу.
Сапасын тексеру
Үлгі
Үтік
Бұйым етегін бүгу тігісімен өңдеу
Ине, жіп, қайшы, мата
Кең белдемшенің етегін бүгіп көктеу
қайшы
Үтік
Бұйым етегін үтіктеу
Әр оқушы өзінің жұмысын аяқтап келеді.
Оқушылар жұмысын аяқтаған соң, көрме ұйымдастырады. Оқушылар өз жұмысына қысқаша түсініктеме беріп, жұмыстарды салыстырып,