kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Вышивка. Виды швов. Урок обслуживающего труда.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Садковая О.А.,

 сурдопедагог,

учитель обслуживающего труда,

«специалист первой категории»

Донецкая СОШИ №19 (для глухих детей).

Конспект уроку   обслуговуючої     праці 

6 клас

Тема.  Вишивка. Види швів.  

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із ви­дами декоративно-ужиткового мистецтва,  з історією і традиціями вишивки Наддніпрянщини, засобами виразності вишивки різних регіонів України; навчати розрізняти шви за технікою і способом виконання; розвивати точність рухів та окомір, увагу; корегувати вимову учнів; виховувати в учнів почуття прекрасного, любов до національної художньої спадщини.

Обладнання: комп’ютерна презентація, зразки швів.

                        Хід    уроку.

1.  Організаційна момент.

   - Сядьте рівно.

  - Налаштуйте свої апарати.

  -  Слухайте уважно.

   - Контрольні звуки    ж – ш.

   -  Повторить   слова,  фразу:

       шви, вишивання, зображення.

     Українська  народна вишивка – вид  декоративно- ужиткового  мистецтва.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1. Аналітична бесіда.

- Згадайте, чим раніше в Україні оздоблювали свій одяг  люди ?  ( вишивкою )

- Способи виконання, колір візерунків були однакові  по Україні чи ні ? ( По регіонах України вони були різні.)

-  Яке велике свято в цьому році святкують українці? ( 200 років зі дня народження Тараса  Шевченко.)

- Де пройшло дитинство Шевченко? ( На Черкащині.)

 - Як раніше називали то місце? ( Над дніпрянщина.)

 - Як ви гадаєте  чим були оздоблені сорочки Тараса та його

      родичів?  ( вишивкою)

- Подивиться уважно на візерунки вишиванок  з різних  регіонів

України.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                - Які кольори використовували на вишиванках Наддніпрянщини? ( червоний та чорний)

2.Розповідь учителя

З вечора тривожного аж до ранку

Вишивала дівчина вишиванку,

Вишивала дівчина, вишивала,

Чорну та червону нитку клала.

           Що та чорна ниточка – то страждання,

А червона ниточка – то кохання.

Але чорна ниточка часто рвалась,

А червона ниточка легко клалась.

       Вишиванням в Україні займалися в основному жінки. Воно було одним з улюблених занять. Довгі осінні та зимові вечори дівчата скрашували вишиванням. Поганою нареченою вважалася та дівчина, яка не навчилася вишивати змалку. Лише одних сорочок до весілля кожна українська дівчина готувала собі кілька десятків. Сорочки мали різне призначення: буденні, святкові, на весілля, на жнива. І кожна сорочка – це години копіткої праці. Жіночий одяг оздоблювався дуже гарно. Кожна місцевість і навіть окремі села в Україні мають свої особливі традиції вишивання.

До Наддніпрянщини належать райони, розташовані по середній течії Дніпра. Цей регіон є центром давньоруської народності, її культурного життя. Вишиванкам цього регіону властиві пишні вишукані рослинно-геометризовані орнаментальні мотиви з квітками, листям, бутонами. Вироби, в основному, оздоблюють гладдю, занизуванням, набируванням та хрестиком. Основні кольори вишивок – білий, коралово-червоний, відтінений чорним.

3.Розгляд картин Т.Г. Шевченка

Шевченко багато картин присвятив природі рідного краю. Розгляньте уважно декілька робіт Шевченка. Ми бачимо яскраві квіти,   зелені дерева, різнокольорові  поля. Тому в основі рослинного орнаменту лежить прагнення перенести у вишивку красу природи.

ІІІ.  Повідомлення теми

Ви вже зрозуміли, що сьогодні ми починаємо вивчати розділ «Українська народна вишивка»

ІУ Основна частина

  1. Розв’язування кросворду

- Для початку роботи  пропоную згадати види швів для вишивання та  розгадати кросворд.

  1. Шов, яким обробляють краї виробів (крайовий)
  2. Шов, яким обробляють петлі та вишивають (петельний)
  3. Результат роботи голки з ниткою з використанням стібків (шов)
  4. Найпоширеніший шов лічильної вишивки (хрестик)
  5. Двосторонній шов для виконання ручної строчки й вишивки (стебловий)
  6. Оксамитовий або хрестоподібний шов для оздоблення виробів (козлик)
  7. Інакше цей шов називають «ланцюжок» (тамбурний).

2. Пошукова робота. Визначення швів за технікою та способом

виконання.

  • Розгляньте орнаменти та визначте їх спосіб та техніку вишивання.

(Слайд 4. Зразки орнаментів  на тканині, вишиванки, рушники.)

 3.Самостійна робота. Визначення типу шву.

    Учні працюють індивідуально за картками.

Картка 1

1.Як називається зображений шов?

2.Познач  цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Наз вимоги до виконання цього шва.

5.Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 2

1.Як називається зображений шов?

2.Познач цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Назви вимоги до виконання цього шва.

5.Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 3

1.Як називається зображений шов?

2.Познач цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Назви вимоги до виконання цього шва.

5.Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка  4

1.Як називається зображений шов?

2.Познач цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Назви вимоги до виконання цього шва

5.Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 5

1.Як називається зображений шов?

2.Познач цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Назви вимоги до виконання цього шва.

5.Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

6.Картка 6

1.Як називається зображений шов?

2.Познач цифрову послідовність його виконання.

3.Де можна застосувати цей шов.

4.Назви вимоги до виконання цього шва.

  1. Самоперевірка за допомогою довідників

V. Рефлексія

Гра «Лексичний клубочок»

Знайдіть назви швів, які використовують при вишиванні.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Вышивка. Виды швов. Урок обслуживающего труда. »






Садковая О.А.,

сурдопедагог,

учитель обслуживающего труда,

«специалист первой категории»

Донецкая СОШИ №19 (для глухих детей).














Конспект уроку обслуговуючої праці

6 клас

Тема. Вишивка. Види швів.

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із ви­дами декоративно-ужиткового мистецтва, з історією і традиціями вишивки Наддніпрянщини, засобами виразності вишивки різних регіонів України; навчати розрізняти шви за технікою і способом виконання; розвивати точність рухів та окомір, увагу; корегувати вимову учнів; виховувати в учнів почуття прекрасного, любов до національної художньої спадщини.

Обладнання: комп’ютерна презентація, зразки швів.

Хід уроку.

1. Організаційна момент.

- Сядьте рівно.

- Налаштуйте свої апарати.

- Слухайте уважно.

- Контрольні звуки ж – ш.

- Повторить слова, фразу:

шви , вишивання, зображення.

Українська народна вишивка – вид декоративно- ужиткового мистецтва.



ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1. Аналітична бесіда.

- Згадайте, чим раніше в Україні оздоблювали свій одяг люди ? ( вишивкою )

- Способи виконання, колір візерунків були однакові по Україні чи ні ? ( По регіонах України вони були різні .)

- Яке велике свято в цьому році святкують українці? ( 200 років зі дня народження Тараса Шевченко.)

- Де пройшло дитинство Шевченко? ( На Черкащині.)

- Як раніше називали то місце? ( Над дніпрянщина.)

- Як ви гадаєте чим були оздоблені сорочки Тараса та його

родичів? ( вишивкою)

- Подивиться уважно на візерунки вишиванок з різних регіонів

України. ( Учні розглядають візерунки вишиванок.)

- Які кольори використовували на вишиванках Наддніпрянщини? ( червоний та чорний)



2.Розповідь учителя

З вечора тривожного аж до ранку

Вишивала дівчина вишиванку,

Вишивала дівчина, вишивала,

Чорну та червону нитку клала.

Що та чорна ниточка – то страждання,

А червона ниточка – то кохання.

Але чорна ниточка часто рвалась,

А червона ниточка легко клалась.

Вишиванням в Україні займалися в основному жінки. Воно було одним з улюблених занять. Довгі осінні та зимові вечори дівчата скрашували вишиванням. Поганою нареченою вважалася та дівчина, яка не навчилася вишивати змалку. Лише одних сорочок до весілля кожна українська дівчина готувала собі кілька десятків. Сорочки мали різне призначення: буденні, святкові, на весілля, на жнива. І кожна сорочка – це години копіткої праці. Жіночий одяг оздоблювався дуже гарно. Кожна місцевість і навіть окремі села в Україні мають свої особливі традиції вишивання.

До Наддніпрянщини належать райони, розташовані по середній течії Дніпра. Цей регіон є центром давньоруської народності, її культурного життя. Вишиванкам цього регіону властиві пишні вишукані рослинно-геометризовані орнаментальні мотиви з квітками, листям, бутонами. Вироби, в основному, оздоблюють гладдю, занизуванням, набируванням та хрестиком. Основні кольори вишивок – білий, коралово-червоний, відтінений чорним.



3.Розгляд картин Т.Г. Шевченка

Шевченко багато картин присвятив природі рідного краю. Розгляньте уважно декілька робіт Шевченка. Ми бачимо яскраві квіти, зелені дерева, різнокольорові поля. Тому в основі рослинного орнаменту лежить прагнення перенести у вишивку красу природи.



ІІІ. Повідомлення теми

Ви вже зрозуміли, що сьогодні ми починаємо вивчати розділ «Українська народна вишивка»



ІУ Основна частина

  1. Розв’язування кросворду

- Для початку роботи пропоную згадати види швів для вишивання та розгадати кросворд .



















  1. Шов, яким обробляють краї виробів (крайовий)

  2. Шов, яким обробляють петлі та вишивають (петельний)

  3. Результат роботи голки з ниткою з використанням стібків (шов)

  4. Найпоширеніший шов лічильної вишивки (хрестик)

  5. Двосторонній шов для виконання ручної строчки й вишивки (стебловий)

  6. Оксамитовий або хрестоподібний шов для оздоблення виробів (козлик)

  7. Інакше цей шов називають «ланцюжок» (тамбурний).



2. Пошукова робота. Визначення швів за технікою та способом

виконання.

  • Розгляньте орнаменти та визначте їх спосіб та техніку вишивання.

(Слайд 4. Зразки орнаментів на тканині, вишиванки, рушники.)



3.Самостійна робота. Визначення типу шву.

Учні працюють індивідуально за картками.

Картка 1

  1. Як називається зображений шов?

  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва.

  3. Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.



Картка 2

  1. Як називається зображений шов?

  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва.

  3. Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 3

  1. Як називається зображений шов?



  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва.

  3. Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 4

  1. Як називається зображений шов?

  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва

  3. Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

Картка 5

  1. Як називається зображений шов?

  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва.

  3. Замалюй різновиди і підпиши їх назви, якщо є.

  4. Картка 6

  1. Як називається зображений шов?

  1. Познач цифрову послідовність його виконання.

  1. Де можна застосувати цей шов.

  2. Назви вимоги до виконання цього шва.

  3. Самоперевірка за допомогою довідників



V. Рефлексія

Гра «Лексичний клубочок»

Знайдіть назви швів, які використовують при вишиванні.









































VІ Підсумки уроку.

Оцінювання роботи учнів на уроці.











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Вышивка. Виды швов. Урок обслуживающего труда.

Автор: Садковая Оксана Александровна

Дата: 19.04.2015

Номер свидетельства: 203345


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства