kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?са? монша?тармен ж?мыс жасау технологиясы

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушыларды? бисер то?уда?ы білімін ж?йелендіру, шеберлік де?гейін арттыру ар?ылы ?семдік пен с?лулы?ты ба?алай білуге ?йрету.

Практикалы?  да?дыларын   дамыту, ?з бетінше ж?мыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, п?нге деген ?ызы?ушылы?ын ?алыптастыру. шы?армашылы? ?иялын дамыту

?з бетімен ж?мыс жасауда  ??ыптылы?, е?бек?орлы?, жина?ылы?, шапша?ды?  ?асиеттерін т?рбиелеу.

  • ?ол ?нерге,?олдан жасап алу?а деген ?ызы?ушылды?тары артады;
  • Бисерден ?р т?рлі б?йымдар жасап,жинау т?сілдерін, ж?мыс істеу жолдарын салыстырады;
  • Практикалы?  да?дылары ?алыптасады
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?са? монша?тармен ж?мыс жасау технологиясы»



Апта:

Күні:

Пәні:Технология

9 «а,ә,б» - сыныптары

Мұғалім аты-жөні

Рахимжанова М.М.

Cемей қаласы

ШҚО ББ « Шәкәрім атындағы ОДБ ҮТО ММ » КММ

Сабақтың тақырыбы: Ұсақ моншақтармен жұмыс

Сілтеме:

  • 9-сынып оқулығы;

  • Суреттер,слайд.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мәні:

Оқушылардың бисер тоқудағы білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы әсемдік пен сұлулықты бағалай білуге үйрету.

Дамытушылық мәні:

Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру. шығармашылық қиялын дамыту

Тәрбиелік мәні:

Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу.

Нәтиже:

  • Қол өнерге,қолдан жасап алуға деген қызығушылдықтары артады;

  • Бисерден әр түрлі бұйымдар жасап,жинау тәсілдерін, жұмыс істеу жолдарын салыстырады;

  • Практикалық дағдылары қалыптасады

Түйінді идеялар:

Бисердің тарихы

Бисердің даму кезеңдері

Бисерге қажетті заттар

Жасау,жинау,тігу т.б. жұмыс істеу жолдары

Көрнекілігі:

Бисерден тоқылған дайын бұйымдар, технологиялық карта, суреттер, бисерлер, моншақтар, жұмсақ сым,схемалар, т.б.

Пәнаралық байланыс:

Математика, бейнелеу, тарих, химия

Әдіс-тәсілдері:

АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

І. Ұйымдастыру

(2 мин.)

Психологиялық дайындық

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Сәлемдесу.

2.Ұйымдастыру.

3.Топқа бөлу.

4.Сабақ барысымен таныстыру.

5.Бағалау парағын таныстыру.

6.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну

  • Жұмыс құралдарын, схемаларды, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)

(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

1.Бисер деген не?


2. Бисермен тоқу нені талап етеді?

3.Бисер қай кезден бастап пайда болды?

- Пластмассадан, әйнектен, інжу - маржаннан жасалған түрлі – түсті ұсақ моншақтар

- Бисердің шығу тарихы әйнектің пайда болуымен тікелей байланысты. Ал әйнектің қашан пайда болғанына әлі күнге дейін нақты дерек жоқ. Әйнекті дайындаудың ең алғаш құпиясын Финикия әлі ашқан деген аңыз бар. Бұл аңызда финикиялық көпестер әлемді жүзіп жүріп Сирияға тоқтайды.

Жаңа сабақ бөлімі:

1. Қолөнердің бір түрі – кесте тігу.
2. Моншақпен кестелеу – сурет.
3. Бисердің шығу тарихы.
4. Бисердің түрлері.
5. Су моншақпен тоқу әдістері.
6. Моншақтың әр халықта аталуы.
7. Су моншақпен жасалатын бұйым түрлері – кесте.
8. Сарамандық жұмыс.
9. Қауіпсіздік ережесі.
10. Бекіту.
11. Қорытындылау.
12. Үйге тапсырма.

Қызығушылықты ояту (2 мин.)

Слайд арқылы жоғары сынып оқушылардың және бітірген түлектердің ұсақ моншақтардан жасалған алқа,аксесуарлық бұйымдарының коллексияларын көрсету арқылы, қолөнердің қосымша кәсіп және қосымша табыс көзі екенін,экономикалық жақтан тиімділігіне көз жеткізу.

Оқушылар зейін қойып тыңдайды.Өз пікірлерін ортаға салады. Қол өнер, нағыз нарық заңы, яғни сұранысқа қарай ұсыныс бере алатын,шығармашылық ізденістеріне еркіндіктің бар екендігіне көз жеткізеді.



Толғанай Сериккажиева


Мадина Оралгазина


Мағынаны тану

(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)

Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сыныпты 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру.

Оқушылар белсене қатысады.

Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.

Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды

Ой толғаныс (4 мин.)

-Бұл ассортиментті қалай анықтауға болады?

-Бисер дегеніміз не?

-Түрлері қандай, сапасы, формасын анықтау жолы.

-Бисердің түрлері, классификациясы және анықтамасы

-Бисердің негізгі сапалық көрсеткішін анықталуы..


-В.Даля словарінде, бисер-ұсақ, әйнек моншақтар.

-Формасы - дөңгелек, шар.

-Материалы -әйнек және пластмасса

-Жоғары сапалы бисерлердің размері мен формасы бірдей ,бір біріне киіле қатарласа жатуы керек.

-Ең негізгі сапалық көрсеткіші су тигенде, түсі өзгермесе сапалы бисер.

-Чехия, Жапониялық бисерлер жақсы сапалы болып келеді.

-Қолданыста көбінесе11-ші номерлісі.

-Формасы және түрі

1. Дөңгелек-бисер.

2. Цилиндр тәрізді бисер

3. Үшқырлы бисер

4. Үшбұрышты бисер

5. Алтықырлы бисер

6. Тамшы тәрізді (английское название Drop).


-Боялу жолы арқылы, түрлері

1. Мөлдір бисер

2. Түсті әйнектен жасалған.

3. Іш жағынан боялған, мөлдір бисер

4. Сырты бояялған-бисер

5. Күміс жалатылған-бисер.

6.Сырты боялған –бисер. (Так изготавливается перламутровый бисер).

7.Бисер - майлы,жылтырлы (Бисер с маслянистым блеском).

8. Металл жалатылған мөлдір емес-бисер – металлик.

9. Бисер, су бетінде-бензин тамғандай.

10. Түрлі түсті-Бисер: жолақты, екі түсті,үш түсті т.б.

БИСЕРЛЕРДІҢ ТҮРЛЕРІ









Сарамандық жұмыс

Сарамандық жұмысты ТҚЕ еске түсіру мен оқушылардың бір-біріне сәттілік тілеуімен басталады

«Мен бәрін жасай аламын» деп әр оқушы батыл болу үшін мынадай сөздер айтады.

1. Бүгінгі күн тамаша!

2. Мен өзімді жақсы сезінудемін.

3. Менің көңіл күйім керемет жақсы.

4. Мен барлығы қолымнан келетініне сенімдімін.

5. Барлығы қолымнан келеді.

6. Мен жұмыс істеуге дайынмын

Жұмыстың реті:

1. Оқушылардың өз қалауы бойынша жұмыстарының үлгісін жасауы

2. Тоқу үшін қажетті заттарды дайындау

3. Нұсқау карта, қиял бойынша тоқу

4. Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау

Салыстыру:тиімділігін, қажеттілігінкеткен шығын мөлшерін анықтау,есептеу жазу

Алқа тоқылған бисердің

сапасы нашар


Бағасы өте қымбат





БАЗАРДАҒЫ АЛҚА




Бұйым бір пайдалануға

ғана арналған


Дизайн дәрежесі төмен




Еңбек шығыны аз

Әдемі дизайн




Өздері жасаған алқа

АЛҚА

Тоқыған жіп берік

Материалы

қымбат емес




жасалуы өз ойлағанында

Экономикалық

шығын аз



ЖАСАЛУЫ ӨЗ ОЙЛАҒАНЫНДА


Алқаның өлшемі

өз ойлағанындай


Жасауға қажетті

материал жеткілікті




Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кері байланыс сұрақ-жауап:

Сабақты бекіту графикалық диктант

1.Бисердің Отаны-Ежелгі Египет

2.Стеклярустың бисерден айырмашылығы жоқ

3.Бисермен жұмыстың негізгі мақсаты түс үйлесімділігін сақтау

4.Жұмыс орны жарық болуы міндетті емес

5.Бисермен ұлттық киімдерді әшекейлеуге болады

6.Бисермен кестелеуде «арка» тігісі жие қолданылады

Бисермен өру барысында өрім арасы 2см болу қажет

Бағалау (2 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақты қортындылау, бағалау

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

1) Әр оқушының жасалған жұмысын талдау

2) Графикалық диктантты тексеру


Не білдім?

Не үйрендім?

Не білгім келеді?







Үйге тапсырма (1 мин.)

Үйге

Бисермен жұмыс. Бисерден жасалған жұмыстарын аяқтау



VІ. Қорытындылау

Қыздар кә не бүгінгі сабақты қорта келе мына «Моншақ »сөз жұмбағын шешейік



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
?са? монша?тармен ж?мыс жасау технологиясы

Автор: Рахимжанова Мунира Маулетовна

Дата: 30.01.2016

Номер свидетельства: 285474


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства