УРОК: ПРИЗНАКИ ОСЕНИ. ЗАГОТОВКА И ХРАНЕНИЕ ПРИРОДНЫХ МАТЕРИАЛОВ
УРОК: ПРИЗНАКИ ОСЕНИ. ЗАГОТОВКА И ХРАНЕНИЕ ПРИРОДНЫХ МАТЕРИАЛОВ
Цель. Ознакомить учеников с змiнама, происходящие в природе с приходом осени, дать элементарные представления о характерные признаки осени в неживой i живой природе, учить заготавливать i хранить природные материалы, воспитывать эстетические чувства, стремление к охране и приумножению природных богатств.
Оборудование. Загадки, стихи о осень, репродукция картины Левитана «Золотая осень», грамзапись П.И. Чайковского «Времена года».
Девиз занятия. Природа - большая i добрая волшебница. Она щедро дарит нам свои сказочные сокровища.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«УРОК: ПРИЗНАКИ ОСЕНИ. ЗАГОТОВКА И ХРАНЕНИЕ ПРИРОДНЫХ МАТЕРИАЛОВ »
ОЗНАКИ ОСЕНI. ЗАГОТIВЛЯ І ЗБЕРIГАННЯ ПРИРОДНИХ МАТЕРIАЛIВ
Мета. Ознайомити учнiв iз змiнама, що вiдбуваються в природi з приходом осені, дати елементарні уявлення про характернi ознаки осенi в неживiй i живiй природi, вчити заготовляти i зберiгати природні матеріали, виховувата естетичні почуття, прагнення до охорони і примноження природних багатств. Обладнання. Загадки, вірші про осiнь, репродукція картини Левітана «Золота осінь», грамзапис П.І. Чайковського «Пори року». Девiз заняття. Природа - велика i добра чарівниця. Вона щедро дарує нам свої казковi скарби.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Повiдомлення теми i мети заняття. Загадка. У садках, гаях блукає, Жовтi шати одягає. Золотисту стелить постiль — Жде сестрицю бiлу в гості. (Осiнь)
Ось ми сьогоднi й вирушимо в гостi до чарівної красуні - осенi. Але ми пiдемо не просто на прогулянку. Ми будемо вчитися спостерiгати за ознаками осенi та змiнами у живiй та неживiй природi у цю пору року, будемо вчитися бачити красу та щедрiсть природи.
Адже недарма кажуть: «Мудра природа повчає нас у будь-яку пору року». Кожна пора року по-своєму красива та неповторна. Але немає, мабуть, такої людини, яка була б байдужою до чарівної пори року — осенi. Про цю пору року складено багато пiсень, вiршiв. У художникiв є багато картин про осiнь. (Демонстрацiя репродукцiї картини Левiтана «Золота осінь»).
Композитори пишуть твори про осiнь. У видатного композитора П.І. Чайковського є твiр «Пори року.
(Розповiдi вiршiв дітьми).
ІІ. Проведення екскурсii.
1. А зараз ми вiдправимось на екскурсiю в осiнню природу i все те, що ми сьогоднi почули i побачили на уроцi в класi, порiвняємо та доповнимо побаченим на власнi очi. Тому вам треба бути уважними та спостережливими.
2. Повторення правил поведiнки пiд час екскурсiї. Пiд час екскурсії потрiбно йти дружно, не вiдставати вiд групи, допомагати один одному.
3. Пiд час екскурсii звертаю увагу дiтей на ознаки осенi в неживiй природi (сонце менше грiє, ніж влітку, від того стало прохолодніше, небо хоч і голубе, але в похмурi днi вкрите сiрими хмарама, подовгу йдуть дощi, вони не такі теплi, як влітку) та живiй (змiнюється забарвлення листя, настає листопад, дозрiвають плоди, вiдлiтають птахи у теплi краї, готуються до зими метелики, мурашки, їжаки, бурий ведмiдь та іншi тварини).
4. У парку підводжу дiтей до окремих дерев.
Клен.Облетiло лiто листячком iз клена, Лиш ялинка в лiсi сонячно-зелена.
Пропоную подивитись, як змiнилося на ньому листя.
Діти збирають пожовкле листя для гербарiю, насіння з клена.
Ялинка. Хвойне вiчнозелене дерево з короткою глицею, довгастими
шишками i конусоподiбною кроною.
Діти збирають шишки та окремi гiлочки і хвоїнки.
Ясен. Дерево з перистими листками i важкою пружною деревиною. Ясен, ясен, ясеня — Ми радiємо щодня. Хай зростає, листя має, Нашу землю прикрашає.
Діти збирають пожовкле листя та насіння ясена.
Загадка. Сини в шапках, а батько нi. (Дуб і жолуді)
Дуб. Ростуть дуби, купають в небi вiти,
А навкруги, немов веселi дiти,
Дубки та липки зводяться ряснi...
Каштан. На деревi гойдається, жупан колючий має,
На лiто одягається, а восени скидає.
Учнi називають, на яких деревах є жовтi листочки, збирають листя, плоди,
ягоди — заготовляють природнi матеріали.
По ходу розповідаю, як правильно засушувати листочки та зберiгати природнi матерiали.
5. Дивовижними фарбами виграє осiннiй гай. І яких тільки
кольорiв немає! Жовтий, руденький, золотий, оранжевий i червоний. Краса вражає i заворожує! Як же гарно, чудово, привiтно,
Нiби в казцi, в осiннiм гаю.
Клен з берiзкою золотом квiтне,
Я на килимi жовтiм стою.
6. Дидактична гра «Знайди дерево».
Роздаю учням листя з рiзних дерев. За сигналом кожний пiдбiгає до дерева, з якого тримає в руцi листя. ІІІ. Підсумки екскурсії. Пiдсумкова бесiда. Що нового дiзналися, помiтили пiд час екскурсii? Чому так кажуть? Осiнь iде — дощі за собою несе. Вересень трусить грушi в садочку. Жовтень ходить по краю i птахiв виганяє з гаю. Листопад онук вересня, син жовтня, зимi рiдний брат. IV. Домашнє завдання.
1. Поповнити запаси природних матерiалiв. 2. Поспостерiгати.