«Бекітілді» МДОІЖЖО: Ш.Қайырқұл |
Мектеп: Х.Есенжанов атындағы ЖОББМ | Пәні: Көркем еңбек | Күні: |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Мүғалімнің есімі: | Аралбаева А.Г. | |
ҰМЖ бөлімі: | Визуалды өнер. |
Сабақ тақырыбы | Өнердегі заманауи техника мен ғылыми жетістіктер. Табиғаттағы микросуреттер. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.1.1-Қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіру 7.2.1.1-Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді таңдау және негізделген түрде анықтау |
Сабақмақсаттары | Барлық оқушылар: Визуалды өнердің заманауи техникаларымен танысу; Қоршаған ортаның визуалды элементтерін пайдалану тәсілдерін үйрену; |
Оқушылардың басым бөлігі:Микроскоп не үлкейтіп көрсететін шыны көмегімен көрген суретті түрлі материалдар және көркем техникалармен бейнелеу. |
Кейбір оқушылар: Дизайнда микросуреттерді қалай қолдануға болатындығы жайында өз жанынан шығармашылық идея құрау. |
Құндылықтар | |
Сілтеме | Оқулық 6-9 бет. |
Тілдікмақсаттар | Жаңа сөздерді дұрыс оқу, жазу, түсіну. Асцидиялар - суда тіршілік ететін микроағзалар. Микросуреттер, бактериография, микрофотосурет. |
Жетістіккритерийлері | Ғылым мен өнерді өзара байланыстыра алады; Қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын (композиция, түс, пішін, фактура, пропорция) өзінше түсіндіре алады. Микросуреттерді қалай және қайда қолдануға болатыны туралы өз идеясын ойлап ұсынады. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері, биология, |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет желісін пайдалана отырып микросуреттерді қандай идеяларға қатысты қолдануға болатындығын іздену жұмыстарын орындау. |
Бастапқы білім | Көркем еңбек - 5 сынып. Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары |
Сабақ барысы |
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Амандасу. Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру (Ұ) (Т) Оқушыларға микроскоппен не басқа да құралмен түсірілген сандық фотосуреттерді немесе оқулықтағы бейнелерді қарастырады. Микро бейнелер дегенді қалай түсінесіздер? Өмірде көзге көрінбейтін заттарды мысалғакелтіріңіздерші. Микроскоппен көретін бейнелердің көрінісі қандайболады? Қандайпәндермикроәлемтуралықарастырады? Сіздерқалайойлайсыздар, осы суреттердіөнертуындыларынажатқызааламызба? Оқуышларсұрақтарғажауапберіп, бақылаунәтижелері мен пікірлеріменбөліседі. Ойқорыту: Микроскоптың көмегімен алынған бейнелерді микросуреттер деп атайды. | Оқулық 6- бет |
Сабақтың ортасы | Зертте: Мынау -Эрнст Геккель суретінің репродукциясы. Картинада суда тіршілік ететін микроағзалар – асцидиялар бейнеленген. Бейнеленген суретке мұқият қара. Өрнектерден қандай пішіндерді , сызықтар мен т.стерді көріп отрсың? Оларды неге ұқсатасың? Өрнектердің нобайын зерттеу альбомыңа сал. | Оқулықтың 7 бетіндегі репродукциялар |
Сен білесің бе? Ағылшын микробиологы Александр Флеминг бактерияларды сипаттай келе , оларды рингтегі спортшылар түрінде бейнелеген. | Оқулық 7 бет. |
Ғылым мен өнердің тоғысатын ортақ тұстары бар. Өнердегі жаңа бағыт – бактериография соның айғағы. Бактериографияның басты ерекшелігі – сурет салуда тірі бактериялар қолданылады. Кескіндеменің мұндай ерекше түрін микробиолог Закари Копфер ойлап тапты. | |
Микропқа арналған фототехникамен түсірілген фотосуреттерді – МИКРОФОТОСУРЕТТЕР деп атайды. Бұл туындылардың авторы британдық ғалым, фотосуретші Роб Кесселер ғылым мен өнерді өте ұтымды үйлестірді. | Роб Кесселер (микроскопиялық фотосуреттер) https://www.youtube.com/watch?v=k1cngQQ2XSA |
Сабақтың соңы | (Ж) (Қ) Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында оқушыларға микроскоппен кепкен жапырақтар, пияз қабығы мен т.б. көруді ұсыну. Оларды бір-біріменсалыстырып, ұнағанын нобай ретінде салуғатапсырма беру. Сарамандық жұмыс. 1. (Ұ) Өзі жасаған ою нобайларын пайдалана отырып «Микросуреттер» атты композиция құрастыр 2. (Ж) Микроскоп не үлкейтіп көрсететін шыны көмегімен көрген суретті түрлі материалдар және көркем техникалармен (түрлі тәсілдермен) бейнелеу. | |
Сабақ соңында оқушылар өз жұмыстарын көрмеге қойып, оларды шабытанндырған идеялармен бөлісіп, талқылау. | |
Қосымша ақпарат | | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушыларға слайдтар мен бейнетаспалар көмегімен өнердің заманауи жетістіктерін, сурет салудың ерекше түрлері мен техникаларын (SandArt, StreetPainting, «Эбру» техникасы, светографика,микроскопиялық фотосуретттер)көрсетуді жоспарлап отырмын. | Формативті бағалау әдісі арқылы. | Микроскоппен және микроэлементтермен жұмыс істеу барысында абай бол. |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. |
1. Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгізуім қажет? | |
2. Сабақта қандай тәсілдерді ұтымды қолдандыңыз? | |
3. Оқушылардың сабақ кезеңдеріндегі белсенділігі, қызығушылығы туралы ойыңыз қандай? | |