Просмотр содержимого документа
«Шалбар қонымдылығында кездесетін ақаулар және оны жою.Шалбар түймелеуін өңдеу технологиясы.»
Бекітемін;
Мерзімі; 22,23,25.01.2018.
Пән; Технология
Сыныбы; 9«а,ә,б,г,ғ »сынып
Тақырып; Шалбар қонымдылығында кездесетін ақаулар және оны жою.Шалбар түймелеуін
өңдеу технологиясы.
Мақсаты;Бұйымды өңдеу
Білімділік;Өлшеп көру әдістерін меңгерту,тігу барысында кеткен ақаулардың пайда болу
себептерін анықтау,қалпына келтіру. Тәрбиелік; еңбекке деген сүйіспеншілікке кәсіптік бағдарға тәрбиелеу. Дамытушылық; оқушылардың шығармашылық белсенділігін арттыру; жаңа материалды игеру процесінде танымдық қабілетін дамыту;
Пәнаралық байланыс;бейнелеу өнері,қазақ тілі,орыс тілі
Сабақ барысы; І.Ұйымдастыру бөлімі.
1.Оқушыларды түгендеу
2.Сабаққа дайындығын тексеру
3.Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары.
1. Желімді аралық төсемдер не үшін пайдаланылады? 2. Желімді маталардың қандай түрлерін білесіңдер
3.Киім формасын, көлемін, жуылғанда сақталу үшін қандай аралық төсемдер қолданылады?4.Дублирин дегеніміз не? 5.Флизелин дегеніміз не? 6. Перде ламбрикендері үшін қандай аралық төсем пайдаланамыз? 3.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
4.Сабақ өткізу жоспарымен таныстыру.
ІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Тігін бұйымдарының ақаулары мен байқалған қателіктердің түрлері;
Шақтап көруді өткізу;
Шақтап көруді қажеттілігі;
Киімде кездесетін барлық ақауларды үш түрге бөлуге болады;
Тоқымашылық ақаулар;
Констукциялық ақаулар;
Өңдеу кезіндегі ақаулар;
Тоқымашылық ақауларға матаның бетінде немесе белгілі бір бөлігінде орналасқан кемшіліктер жатады
Констукциялық ақауларға бұйымның дене бітімге ойдағыдай қонбауына себеп болатын қателіктер жатады.Киімнің қонымсыздығы констукциялық ақаулардан ғана емес,дене бітімнің асеммитриялығынан да болуы мүмкін.Сондықтан да жеке адамға киім тігудем міндетті түрде өлшеп көру қажет.Кейде констукция-лық ақауларды киімді әзірлеудің техникалық шарттарын ақтамаудан болатын өңдеу ақауларынан ажырату қиын болады.
Шақтап көру кезінде эскиз,түйреуіштер,бор,см таспа,ұзындығы 50 см сызғыш керек.
Әйелдер шалбарын шақта көруді оң жағыннан бастайды.,бұл әсіресе түймелігі барбұйымдарға қатысты.Егер үлгі дене бітім симмитриялы болмаса,онда екінші,сол жағынан да шақтап көреді.Оқушыларға бұйымды 1-ші шақтап көруге дайындайды жұмыс барысында кеткен кемшіліктерге талдау жасап,оларды түзетеді.Ақауларды анықтайды.
ІІІ. Қорытынды. Сипатты қателіктер мен себептерді талдау.оқушыларды бағалау.