Сабақтың тақырыбы: Бас киімдер.Сарамандық жұмыс: Қасаба тігу.
Сабақтың мақсаты: а ) білімділік: оқушыларға бас киімдер туралы түсінік беру,
қасаба тігіп үйрету.
б) дамытушылық: өнерге қызығушылығын, шығармашылық
қабілеттерін, шеберлігін дамыту,теориялық білімдерін
шығармашылықпен дамыту.
в ) тәрбиелік: ұқыптылыққа, төзімділікке тәрбиелей отырып,
ұлттық қолөнерге, іскерлікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың тәсілдері: ой-қозғау, топтастыру, баяндау,сұрақ-жауап,көрсету,топпен
жұмыс, сарамандық жұмыс жасау.
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, дайын үлгілер, ұлттық бас киімдер, нұсқау
карта, интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: (баяндау, топпен жұмыс) 5 минут
-өзара сәлем, оқушыларды түгендеу.
-сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау.
-оқушыларды топқа бөлу
-оқушыларды бағалау карточкамен болатынын ескерту.
ІІ Өткен сабақты қайталау: (графикалық диктант) 3 минут
1.Кез- келген бұйымды тігер алдында оған қажет матаны таңдай білу керек.
2.Матаны таңдағанда, оның пайдалы сәндік қасиеттеріне назар аудару керек.
3.Матада көлденең жатқан жіп негізгі жіп деп аталады.
4. Табиғи маталар қыртыстанбайды.
5.Сәнді кез-келген адам жасайды.
6.Сәннің екі түрі бар.
7.Көркемдік сәндеумен инженер-конструктор айналысады.
8.Техникалық сәндеумен сәнгер айналысады. Жауабы: - - ∩ - ∩ - ∩ ∩
ІІІ Жаңа сабақ: (көрсету, ой қозғау, топтастыру стратегиясы, түсіндіру, талдау)
1. «Сән-шоу» бас киімдердің үлгілерін көрсету.
2.Ой қозғау: - бас киім не үшін қажет?
- қазіргі заман бас киімдері қандай?
- басқа ұлттарда да бас киім бар ма?
3.Топтастыру. дәптерге жазу.
Бөрік Сәлде кимешек
қалпақ
Сәукеле
тымақ
Қасаба
Жаулық
тақия Шылауыш
4.Топтастыру. Бас киімдерді жіктеу.
тақия
Кәмшат бөрік
Айыр қалпақ
қалпақ
малақай
қасаба
Сәлде
тақия
Бөрік
тымақ
жаулық
кимешек
байлауыш
тымақ
Сәукеле
Сәукеле
5.Әр түрлі бас киімдерге түсініктеме беру:
-бөрік
-қыздар тақиясы
-қалпақ
-қасаба
-кимешек
-сәукеле
6. «Сурет – шоу»
Бас киімдердің суреттерін көрсету,талдау.
7. Қасаба туралы мәлімет беру.(дайын тігілген бұйымды көрсету бойынша)
а ) қасаба негізгі үш бөліктен тұрады: төбесі, жиегі,
б ) қасабаны бағалы қалыңдау матадан тігеді.
в ) қасабаны қыздар, ұзатылған қыздар киеді.
г ) үлгіні және суретін көрсету
д ) қасабаның төбесінің R-9, жиегінің ұзындығы -51 см, биіктігі-9 см
ІІІ Сарамандық жұмыс: ( нұсқау карта, көрсету)
Жұмыс басындағы инструктаж:
- қауіпсіздік ережелерін қайталау (журналға қол қою)
-екі топ нұсқау карта бойынша қасаба тігеді
Жұмыс кезіндегі инструктаж:
-жекелей көмек көрсету, қателерін түзеу
-сергіту сәті
ІҮ. Сабақты қорытындылау. (венн диаграммасы, сөзжұмбақ, сұрақ-жауап)
1.ВЕНН диаграммасы бойынша ұлттық бас киімдерді және қазіргі заман
бас киімдердін салыстыру.
2. «Қасаба» атты сөзжұмбақ шешу.
1.Ұлттық оюдың аты (қошқармүйіз)
2.Ерлердің бас киімі (тымақ)
3.Ұзатылған қыздың бас киімі (сәукеле)
4.Қалың мата (драп)
5.Ұлттық бас киім (бөрік)
6.Түрлі тігіс тігетін бұйым (тігін машинасы)
V.Бағалау кезеңі:
Карточкалар, сабаққа қатысу бойынша оқушыларды бағалау:
- «қызыл» - 5
- «көк» - 4
-«сары» - 3
VІ.Үйге тапсырма -Бас киімдер туралы алъбом жасау.
-Жұмысты аяқтау
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әркеті | Қорытынды |
І.Ұйымдастыру 5минут | - өзара сәлем, оқушыларды түгендеу. - сабақтың тақырыбын мақсатын жариялау. -оқушыларды топқа бөлу. -бағалау карточкамен болатынын ескерту. | -сәлемдеседі. -сабаққа қажетті заттарды әзірлейді. -оқушылар топқа бөлініп отырады. -көбірек қызыл карточка алуға талпынады. | Сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал. Топқа ою-өрнектер бойынша топталып отырады. (сұрақ-жауап, СТО элементтері) |
ІІ.Өткен сабақты қайталау. | -өткен сабақты пысақтау мақсатында сұрақтар оқылады. | -сұрақтың жауаптарын бірден жазады. | Өткен сабақ бойынша білімдерін тиянақтайды. (графикалық диктант) |
ІІІ.Жаңа сабақ 25 минут 1. «Сән-шоу» 2.Ой қозғау 3.Топтастыру. 4.Бас киімдерге түсініктеме беру. 5. «Сурет шоу» 6.Қасаба туралы мәлімет беру. ІV.Сарамандық бөлім 45 минут | -әр түрлі бас киімдер үлгілерін көрсету: Оқушылар бастарына әр түрлі бас киімдер киіп, үлгі көрсетеді. -оқушыларға бас киім туралы сұрақтар қойылады. -интерактивті тақтаға бас киімдердің,киілуі бойынша жіктелуін сызады. -оқушыларға сөз беру. -интерактивті тақтадан ұлттық бас киімдермен қазіргі заман бас киімдерін көрсету. -слайд бойынша қасаба туралы толық мағлұмат береді. Кіріспе нұсқау: -қауіпсіздік ережені қайталау. -үлгі және нұсқау карта бойынша қасаба тігуді таныстыру. Ағымдағы нұсқау: -жекелей көмек көрсету. Қорытынды нұсқау: -жұмыс орындарын жинастыру, жұмысты аяқтау. | -бас киімдердің үлгілерін өз көздерімен көреді. -бас киімдер туралы өз ойларын айтады. -интерактивтік тақтаға бас киімдердің аттарын, жіктелуін жазады. -бөрік, қыздар тақиясы, қалпақ, қасаба, кимешек, сәукеле, бөкебай, тымақ туралы түсінік береді. -бас киімдердің үлгілерін тамашалайды. -қасабаның үш бөліктен тұратынын, бағалы матадан тігілетінін,қыздар, киетінін біледі. -шеберлік, іскерлікпен жұмыс жасау, техникалық қауіпсіздік ережелерін еске түсіру, журналға қол қою. -қателерін тауып, дұрыс жұмыс істеуге үйренеді.Техникалық қауіпсіздік ережелерді үнемі назарда ұстап отырып, бұйым жасайды. -жұмыстарын аяқтап, жұмыс орындарын жинастырады. | Бас киімдер туралы толық түсінік қалыптасады. Бас киімнің қажет кекенін, ерекшеліктерін біледі. Бас киімнің аттарын, көп түрлілігін біледі. Бас киімнің аттарын, көп түрлілігін,киілу, тігілу ерекшелігін біледі. Бас киімнің аттарын, көп түрлілігін біледі. Қасаба туралы мағлұмат алады. (интерактивті тақтамен жұмыс, ой қозғау, слайдтар, топтасытру) Әсемдікті, әдемілікті сезіну, шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Дағды қалыптасады, матамен, қайшымен жұмыс істеу, тігін тігу іс әрекеттері дамиды. Сарамандық жұмыс кезінде жасалған жұмыстары жинақталады. (көрсету, нұсқау карта, түсіндіру). |
VІ.Қорытынды кезең 8 минут | -венн диаграммасы бойынша ұлттық бас киімдермен қазіргі заман бас киімдерін салыстыру. - «қасаба атты сөзжұмбақ шештіру. | -дәстүрлі бас киімдерді салыстырады, айырмашылығын, ұқсастығын табады. -сөзжұмбақты сабақта меңгерген білімдері бойынша шешеді. | Білімдерін толықтырады. Сабақта меңгерген білімдерін тиянақтайды. |
VІІ.Бағалау 2 минут | -көк, қызыл, сары түсті карточкалар арқылы қорытынды баға шығару.Журналға, күнделікке баға қою. | -оқушылар сабаққа қатыстары, сарамандық жұмыстары бойынша бағаланады. | Оқушылар еңбекті бағалау дағдысына үйренеді. |