Сабақтың мақсаты: Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіру технологиясы
Білімділігі: Көкөністер түрін ажырата білу және олардың көбею жолдарын анықтау. Түйнек, пиязшық, орамжапырақ, жемтамырлартуралымәліметалу.
Дамытушылығы: Оқушылардыңтіліндамыту, ой-өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру, айналадағы дүниені тани біліп, өмірмен ұштастыра білуге баулу.
Тәрбиелілігі: Табиғатты сүюге, өсімдіктерді қорғауға, қоршаған ортаны таза ұстауға, еңбексүйгіштікке, өзгенің еңбегін бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтыңтүрі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс, сайыс.
Көрнекіліктер: кубиктар, қимақағаздар, суреттер.
Сабақтыңбарысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Шаттықшеңбергетұру.
Кел, балаларкүлейік,
Көңілденіпжүрейік.
Балдырғанбыздемейік,
Білімсырынбілейік.
Ә)Топ басшыларынсайлау.
2. Жаңатақырып: Балалар, назарларыңды парта үстіндетұрғанкубиктарғааударыңдар. Кубиктардағысуреттергеқараңдар, мұндағыартықсуреттіалыптастаңдар.
- Не байқадыңдар?
- Дұрыс, бірсөзбенұларды не дейміз?
- Жауабы: Көкөністер.
3. Ендешебалаларбізкөкөністерәлемінесапаршегейік.
Көкөністер – бағалытағам. Олардыңтағамдықмәнібойындағыөтесіңімдізаттардың, ішінаракөмірсулардыңболуынабайланысты. Көкөністердеадаморнанизмінеқажеттідәрумендер мен минералдытұздар, сондай-ақбелоктар, әртүрліорганикалыққышқылдар, эфир майы мол. Мысалы, картоп – крахмалға, ал қызылша – қантқа бай; қырыққабатта С дәрумені, ал сәбізде – организмде А дәруменітүзілетін – каротин (А продәруменікөп); рауғаштаорганикалыққышқылдарбасым; көкбұршақбелоктарға, аскөк – хошиістізаттарға бай.
Көкөнісшөптесінөсімдіккежатады. Көкөністер 1 жылдықжәне 2 жылдықболыпбөлінеді.
1 жылдықкөкөністертұқымарқылыгүлдеп, жемісбереді де, күздетіршілігінжояды. 1 жылдықкөкөністерге: картоп, қызанақ, баклажан, қияр, асқабақжатады.
2 жылдықкөкөністер осы жылытұқымғақажеттіқорзатынжинақтап, келесіжылыгүлдеп, жемісінбереді. 2 жылдықкөкөністерге: пияз, орамжапырақ, сәбіз, сарымсақжатады.
Көкөністержылусүйгішжәнесуыққатөзімдіболыпкеледі. Мысалы, қауын, қызанақ, қияржылудыжақсыкөреді. Ал, сәбіз, қызылшасуыққатөзімдіболады. Көкөністербақшадаөсіріледі.
Көкөністердіңпайдасы: Көкөністермәдениөсімдіккежатады. Біріншіден, дәруменбереді, екіншітамақретінде, үшіншідендастарханкөркіретіндепайдаланылады.
Картоптүйнекарқылы, пиязпиязшықарқылыкөбейеді.
Түйнек, пиязшық – қоректіңзаттыңжиналуынантопырақарасындағысабақтыңжуандағанбөлігі.
Орамжапырақ – тығызоралыпөскенжапырақ.
Жемтамырлар – қоректікзаттыңжиналуынанжуандағанөсімдіктамыры.
Қияр, қызанақжемістерігүлденпайдаболады.
Көкөністердіңкейбіртүрінжергетұқымсебуарқылыөсірсе, кейбірінкөшеттүріндеотырғызады.
Көкөністердіқысайларында да өсіріппайдаланады. Оны өсіретінжердіжылыжай депатайды.
Пісіп-жетілуіұзақкөкөністергекөшетотырғызады. Көшеттісәуір, мамырайларынанбастапотырғызады. Оларға: қызанақ, бұрыш, орамжапырақжатады.
Оқушыларменжұмыс. Әртопқатапсырма беру.
1. Үстелдіңүстіндежатқанқағазқиындыларынқұрастыру. (әрүстелдекөкөністердіңсуреттеріқұрылады. Солқұрылғансуреттоптыңатыболады.)
2. Ұпайларынсанапотыру.
1 – тапсырма. Әртопқатапсырма беру.
1 – топ қызанақтуралысипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі, салмағы, сапасыт.б.).
2 – топ орамжапырақтуралысипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі, салмағы, сапасыт.б.).
3 – топ сәбізтуралысипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі, салмағы, сапасыт.б.).
2 – тапсырма. Жұмбақтарсайысы. Әр топ бір-бірінежұмбақжасырады.
3 – тапсырма. Көкөністер мен жемістердіажырату .
Әр топ жеке-жеке орындау.
4 – тапсырма. Графикалықтақпақжаттау.
Бақшасындаатамның
Көкөністеркөпекен
Теріп, жинапаламыз
Себеттергесаламыз
Пияз, картоп, қызылша
Түйнек, сәбіз, қызанақ
Орамжапыраққиярлар
Жалқанболсатағы бар.
Сергітусәті.
2. Мұғалімнің іс-әрекеті
-Жеміс пен көкөністің айырмашылығы қандай?
Олардан не өндіреміз?
Жеке жұмыс: (2мин)Өз бетімен оқиды.
Сыныппен жұмыс: (6 мин)
Әрбір топтан бір оқушы шығып сызбасын қорғайды ойларын ортаға салады, қалғаны жауаптарын толықтырады
1. Оқулықпен жұмыс.
Әр топқа ойларын айтқызу, дәлелдету;
Көкөніс тобы: -Өзің тұратын жерде бақ бар ма?
Жеміс тобы: - Қандай жемістер бақта өседі?
Дақыл тобы: -Көкөністерден қандай өнім алуға болады?
5 – тапсырма. Шығармашылық тапсырмалар.
1 –топ мақалды жалғастыр «Ағашы аласа болса да? Алмасы тамаша» Адам көркі – шүберек, ағаш көркі – жапырақ,
2 – топ жасыл, қызыл, тоқ сары, күлгін түстерді көргенде қай көкөністер елестейді, соны қайшымен қиып беріңдер.
3 – топ көкөністерді геометриялық фигуралар арқылы сәйкестендіру. Қияр-сопақ, қызанақ-домалақ, пияз-үшбұршақ.
6 – сарамандық жұмыс.
Пиязды суға салу. Қиярдың дәнін алып топыраққа отырғызу.
Қорытындылау. «Көкөніс базары» ойыны.
1. Көкөнісқайда? (Бақшада)
2. Балаларбақшадакөкөністердібаптапөсіретінадамдыкімдейміз? (Бағбан)
3. Қысайларындакөкөністердіқайдаөсіреді? (жылыжайда)
4. Қияр, қызанақнеденпайдаболады? (Жемісгүлінен)
5. Көкөністердіқалайөсіреді? (Тұқымсебу)
6. Тығызоралыпөскенжапырақты не депатаймыз? (Орамжапырақ)
7. Көкөністердіңқұрамындақандайдәрумендеркездеседі?
8. Шикілейжеугеболатынкөкөністердіата?
9. Көкөністердіқалайкүтіпөсіреміз? (құнарлытопырақ, арапшөпжұлу, суару)
10. Көкөністердіжылдыңқаймезгіліндеотырғызады? (көктем)
11. Көкөністердіқаймезгілдежинапалады?
12. Өсімдіктернешетопқабөлінеді? (ағаш, бұта, шөп)
Бағалау: Әр топ басшысыжиналғанұпайдыесептеп, нәтижесіншығару.
Үйтапсырмасы: Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіріп, қалай баптау керектігін оқып келу. Әр окушы өзіне ұнаган көкөніске рефарат жазып келу.