Урок № _________
Клас _________
Дата _________
Тема уроку: Вишивання виробу із застосуванням вивчених швів
Мета уроку: - повторити технологію виконання декоративних швів,
для вишивання, розміщати вишивку на виробі
вишивальних робіт
- виховувати повагу до традицій українського народу
Тип уроку: комбінований
Види компетентностей : - інформаційна
- соціальна
- полікультурна
- самоосвітня
Міжпредметні зв`язки: ОТМ, етика, математика, народознавство
Обладнання уроку: зразки швів, зразки вишитих виробів, інструкційні карти
виконання швів, зразки малюнків для вишивання, зразки
тканин різної фактури
Література: 1. Денисенко Л.І. «Азбука домашнього господарства», 1999
2. Максимова М., Кузьмина М. «Вишивання. Перші кроки», 1998
3. Альбом по рукоделию, 2001
4. «Вишиванка», № 8, 2004
Хід уроку
1. Організаційна частина: 2 хв.
1.1 Перевірка наявності учнів.
1.2 Перевірка готовності учнів до уроку (спецодяг, інструменти і матеріали)
1.3. Повідомлення теми уроку та мети
2. Актуалізація опорних знань та мотивація навч. діяльності учнів 4 хв.
Гра «Вибери правильну відповідь»
Які шви ми ще не назвали, але вивчили технологію їх виконання?
Чому стебловий шов так називається?
Чому тамбурний шов ще називають ланцюжком?
Для розпилювання дров
Часто їх кладуть на козли,
Є на козли схожий шов-
Називають його………
6. Чим відрізняються шви «козлик» та «оксамитовий» ?
3. Пояснення нового матеріалу 9 хв.
Короткі відомості про постільну білизну 2 хв.
Види оздоблення наволочки 2 хв.
Вишивка – вид оздоблення наволочки 1 хв.
Композиційне розташування вишивки на виробах 2 хв.
Способи переводу малюнка на тканину 2 хв.
4. Практична робота - вишивання виробу засвоєними швами 20 хв.
4.1 Інструктаж з виконання практичної роботи
4.2 Інструктаж з охорони життєдіяльності учнів
4.3 Поточний інструктаж
4.3.1 Виправлення помилок при виконанні роботи
4.3.2 Обхід робочих місць для перевірки організації робочих місць, виконання ТБ,
оцінювання роботи
5. Закріплення нових знань 3 хв.
Від чого залежить вибір виду оздоблення для наволочки ?
(від призначення виробу - для прикраси
приміщення, для сну, для подарунку…)
2. Які мотиви можна використовувати для вишивання ?
(рослинні, геометричні, рослинно-геометризовані)
3. Назвіть шви , які ви використовували при вишиванні даного
виробу
4. Яка композиція застосована вами у вашій роботі ?
5. Що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці, чи зможете ви
застосувати здобуті навички в повсякденному житті і де ?
6. Підсумки заняття 3 хв.
6.1 Аналіз помилок
6.2 Мотивація оцінок учнівських робіт
№ | ПІБ | Закріплення нитки | Лиц.бік | Виворотн.бік | композиція | кольори | Технологія виконання | акуратність | ТБ | час | оцінка |
| | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 |
1 | Бойко Л. | | | | | | | | | | |
2. | Войнаровська | | | | | | | | | | |
3. | Тарановська | | | | | | | | | | |
4. | Бабенко Н. | | | | | | | | | | |
5. | Лисенко А. | | | | | | | | | | |
6.. | Долженко Н. | | | | | | | | | | |
7. | Сірченко Н. | | | | | | | | | | |
7. Домашнє завдання 1 хв
§ 11, 12 читати,
письмово відповісти на питання в зошиті стор.50, 53
підготувати повідомлення про вишивальниць України (1 )
8. Прибирання робочих місць
Хід уроку
1. Організаційна частина:
1.1 Перевірка наявності учнів.
1.2 Перевірка готовності учнів до уроку (спецодяг, інструменти і матеріали)
1.3. Повідомлення теми уроку та мети
2. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
учнів
Гра «Вибери правильну відповідь» - використовується соняшник, на
зворотному боці якого позначені
номери питань. Питання видаються
бригадирам. Команда, яка швидко
надасть більше правильних
відповідей, отримає додатковий бал.
Команда 1 | Команда 2 |
1. Шов «Уперед голку» виконується : А) справа наліво Б) зліва направо В) зверху вниз | 1. Шов «назад голку» виконується : А) справа наліво Б) зліва направо В) зверху вниз |
2. У шва «назад голку» лицьовий та виворотний боки виглядають: А) однаково Б) неоднаково | 2. У шва «вперед голку» лицьовий та виворотний боки виглядають: А) однаково Б) неоднаково |
3. Під час роботи світло повинно падати : А) справа Б) зліва В) зверху | 3. Ножиці слід передавати : А) тримаючи за зімкнуті кільця Б) тримаючи за зімкнуті леза В) будь-яким способом |
4. Під час вишивання рослинних мотивів використовують: А) квіти Б) геометричні фігури В) знаки-символи | 4. Під час вишивання геометричних мотивів використовують: А) квіти Б) геометричні фігури В) знаки-символи |
Які шви ми ще не назвали, але вивчили технологію їх виконання?
( стебловий, тамбурний, козлик, петельний)
Чому стебловий шов так називається?
Чому тамбурний шов ще називають ланцюжком?
Для розпилювання дров
Часто їх кладуть на козли,
Є на козли схожий шов-
Називають його………
6. Чим відрізняються шви «козлик» та «оксамитовий» ?
3. Пояснення нового матеріалу
Короткі відомості про постільну білизну
Найдавнішій предок постільної білизни уявляв собою всього-на-всього охапку листя або соломи, які замінювали простирадло, подушку та підковдру. З IV ст.до н.е. в давні кроваті закладали вже матрац із заячої шерсті.
Подушки були створені для того, щоб не зіпсувати у вві сні вигадливу зачіску. Давні римляни використовували у побуті не тільки дуже якісну, але й красиво оформлену постільну білизну з шовку.
В XVI ст. на кожну кровать стелили 3 простирадла та 6 подушок в наволочках, які мали різні розміри.
Спочатку стелили волосяний матрац (сінник), на нього простирадло з тонкого льону. У відомій казці Андерсена «Принцеса на горошині» королева, коли поклала на кроваті принцеси багату кількість перин та подушок, тільки додержувалася моди того часу.
В одній найдавнішій китайській книзі говорилося про скляну подушку, яка була заповнена напіврозпущеними квітами, які добре можна було розгледіти через скло. В ті часи подушки мали не тільки практичне значення, але й служили медичним цілям. Вони наповнювалися бурштином, мускусом, бобами або листям чая. Китайські лікарі, які добре знали медицину, прописували хворим подушки, які наповнювали кожурой апельсинів, персиків, яблук, хурми, і, бувало, корками арбузів.
Під час сну ми проводимо майже 1/3 частину нашого життя. Те, як і на чому ми спимо, суттєво впливає на нашу активність та працьовитість . Під час сну наш організм очищається, відновлюється. Головне – людині потрібно розслабиться під час сну. Головна умова для цього – комфортна постіль.
Тому треба правильно підбирати постільну білизну, в тому числі і наволочки, які будуть такими приємними для вашого стомленого тіла
Види оздоблення наволочки - презентація
Вишивка – вид оздоблення наволочки
? Якщо я вам зараз запропоную вибрати наволочку, оздоблену бісером, пайєтками,
стрічками, вишивкою.
Яку наволочку ви оберете собі для сну і чому ?
(учні відповідають і роблять висновки – що
зручніше всього спати на наволочці, оздобленій
невеликою вишивкою )
Композиційне розташування вишивки на виробах
Робота з підручником, стор.52, мал.. 41
? Як розташована вишивка на наволочках ?
(уздовж країв виробу, в кутиках, в центрі)
Давайте виконаємо завдання №1 на стор. 53
? На яких із зображених малюнках вишивка розміщена правильно ?
(а, ґ, д)
Способи переводу малюнка на тканину
Рисунки для вишивання переносять на кальку або білий папір. Папір та малюнок кладуть на скло, під яке розміщують невелике джерело світла.
Рисунок по контуру обводиться олівцем або темним фломастером
При перенесенні малюнків на тканину можна використовувати декілька способів. Найпростіший з них – переведення через копіювальний папір.
Тканину лицьовим боком доверху кладуть на стіл. Накладають копіювальний папір фарбованим боком донизу, зверху - малюнок. Все треба скріпити шпильками, щоб не було здвигів. Потім гострим олівцем без тиску малюнок обвести по основним лініям.
Самый распространенный способ перевода рисунка на ткань — «припорох». Рисунок в этом случае переводят на кальку, которую затем помещают на что-то мягкое. Иглой делают по контуру рисунка отверстия
Иглу для этого удобно закрепить в деревянной или другой какой-нибудь ручке наподобие вязального крючка. Наколов таким образом весь рисунок, полученный трафарет скалывают с тканью.
Из смеси толченого мела (его можно заменить пудрой или зубным порошком) и керосина, взятых в равных частях, приготавливают однородную смесь. Смесь по консистенции должна быть похожа на жидкую сметану.
При переводе рисунка на белые или светлые ткани в смесь добавляют синьку. Кусочком поролона, смоченным этой смесью, слегка отжатым, смесь аккуратно втирается в отверстия по контуру рисунка .
Ткань и кальку в местах перевода рисунка необходимо дополнительно придержать рукой во избежание сдвига.
Затем трафарет протирают мягкой тканью, просушивают и убирают. Подготовленный таким образом трафарет может служить неоднократно. На ткани белыми точками обозначен контур рисунка.
Не следует опасаться темных пятен керосина на ткани — после высыхания они исчезнут без следа. Для ускорения процесса сушки ткань можно прогладить с изнаночной стороны теплым утюгом. На светлые, полупрозрачные ткани рисунок переводят, обводя его по контуру твердым, остро отточенным карандашом, поместив ткань с приколотым рисунком на «светостоле».
При вышивании на тюле или капроне рисунок переносят следующим образом. Кальку с переведенным рисунком сметывают или скалывают с тканью. Затем, не заправляя ткань в пяльцы, обводят строчкой по основным линиям рисунка. После этого кальку необходимо вычистить .
4. Практична робота - вишивання виробу засвоєними швами
Кожна з вас отримала тканину з вже визначеною композицією. Розгляньте її, визначте – для кого призначений виріб з таким малюнком. Поясніть – чому?
Доберіть самостійно кольорову гаму до обраного мотиву.
( вчитель роздає тканину з нанесеним
малюнком)
Перед тим, як ви почнете виконувати роботу, ми з вами повинні пригадати ПТБ та сан.-гігієни під час вишивання.
де потрібно зберігати шпильки й голки ?
якими голками не можна працювати ?
як потрібно зберігати голку ?
як правильно передавати ножиці ?
де зберігають ножиці ?
на якій відстані повинна бути вишивка від очей ?
з кого боку повинно падати світло ?
через який час вишивальниця повинна відпочивати ?
Дівчата, у кого виникнуть питання чи якісь труднощі, підніміть руку, і вчитель до вас підійде.
( Грає музика, дівчата починають працювати, вчитель контролює учнів і надає індивідуальну допомогу)
Фізкультхвилинка
Ой, дівчатка вишивали,
Й оченятка не дрімали.
Подивились навкруги,
Вверх-униз, туди-сюди
Закріплення нових знань
Від чого залежить вибір виду оздоблення для наволочки ?
(від призначення виробу - для прикраси
приміщення, для сну, для подарунку…)
2. Які мотиви можна використовувати для вишивання ?
(рослинні, геометричні, рослинно-геометризовані)
3. Назвіть шви , які ви використовували при вишиванні даного
виробу
4. Яка композиція застосована вами у вашій роботі ?
5. Що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці, чи зможете ви
застосувати здобуті навички в повсякденному житті і де ?
6. Підсумки заняття
6.1 Аналіз помилок (які помилки зустрічалися частіше всього)
6.2 Мотивація оцінок учнівських робіт
№ | ПІБ | Закріплення нитки | Лиц.бік | Виворотн.бік | композиція | кольори | Технологія виконання | акуратність | ТБ | час | оцінка |
| | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 |
1 | Бойко Л. | | | | | | | | | | |
2. | Войнаровська | | | | | | | | | | |
3. | Тарановська | | | | | | | | | | |
4. | Бабенко Н. | | | | | | | | | | |
5. | Лисенко А. | | | | | | | | | | |
6. | Долженко Н. | | | | | | | | | | |
7. | Сірченко Н. | | | | | | | | | | |
7. Домашнє завдання
§ 11, 12 читати,
письмово відповісти на питання в зошиті стор.50, 53
підготувати повідомлення про вишивальниць України (1 )
8. Прибирання робочих місць