Оқушыларға бірнеше жеңіл сұрақтар беру арқылы, олардың назарларын бүгінгі өтілетін сабаққа аудару.
Біз өткен сабақтардан бері «Тігін тігу технологиясы » бойынша жұмыс жасап жатырмыз.Қандай бұйым тігіп жатырмыз.-Халат.
Халаттың қай бөлшегін тігетін жерге келдік.
Біз жаңа сабағымызды бастамас бұрын халат тігу технологиясы бойынша бірнеше сұрақтарға жауап береміз (үлестірмелі карточка) Сұраққа жауап бере алмай қалған оқушы көйлекке сипаттама береді.
Пысықтауға арналған сұрақтар
Киім дегеніміз не?
Киім дегеніміз- адам денесін мүшелеп немесе тастай бүктеп тұратын жабындылар жиынтығы.
2.Киім жалпы белгілері бойынша неше түрге бөлінеді?
Тұрмыстық, спорттық, өндірістік, формалық
4.Маусымдық белгілері бойынша киімді қалай бөлеміз?
Жазғы, қысқы, барлық маусымға бірдей көктем мен күзгі маусымдарына арналған киімдер деп бөледі.
5.Жас белгілеріне қарай: киім жас нәрестеге (9 айлық), бүлдіршіндерге (9айлық-3жас), мектеп жасына дейінгі (3-7жас), мектеп жасындағы жасөспірім қыздарға (7-11жас), мектеп жасындағы ересек балаларға (11-14жас), жеткіншектерге (14-18жас) ж/е и ересектерге арналады.
6. Ересек адамдарға арналған киімді жастың 3 тобын
Жастарды 18-29 жас арасын
Орта жас 30-44 жас арасын
Егде адамдар 45-тен жоғары
7.Киім неге иық бұйымдары ж/е бел бұйымдары болып бөлінеді?
Себебі бел киімдерін адам мүшесінің белі, ал иық киімдерді мүшенің иығы ұстап тұрады.
8.Иық киімдер қатарына қандай киімдер жатады?
Блузка, кофта, кастом, көйлек, халат
9.Халат тігу құрып айту.
1. Бүкпелерін өңдеу.
2.Иық қиықтарын қосу.
3.Жан қиықтарын қосу.
4.Жағаны өңір асты арқылы мойын ойындысымен қосу.
5.Жеңді қолтық ойындысымен қосу.
6.Қалтаны бұйыммен қосу.
Халаттың етек қиығын өңдеу.
8.Түйме қадау.
9.Дайын бұйымды үтіктеу.
10.Қиық аттарын ата және көрсет?
Иық қиығы, қолтық ойындысы, жан қиығы, мойын ойындысы, етек қиығы.
11.Халатты қандай матадан тігеміз және өндірісте киетін халат пен үйде киетін халаттарын тігетін матаның айырмашылығы неде;
Халатты мақта матадан тігеді және өндірісте киетін халат бір түсті, сәтен, бәтес, жібек матадан, ал үй халаты әр түрлі суреті бар матадан тігіледі.
12.Жеңнің сызбасын тұрғызу үшін қандай өлшемдер қажет..?
Қол орамы, жең ұзындығы, білек орамының өлшемдері қажет.
13.Жеңнің алды мен артын қалай айырамыз?
Жеңнің алды тереңдете ойылады.
Сұраққа жауап бере алмаған оқушы көйлекке сипаттама береді.(КӨЙЛЕК)
Ендігі жаңа сабақ сарамандық жұмыс; жеңді қолтық ойындысына біріктіру.
Сарамындық жұмыстың алдында техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып, арнайы журналға қолдарын қоюлары керек.
Бір сұрақ: киім пішіміне қарай қалай бөлінеді?
А- Қондырма жеңді
Б,в -алдыңғы және артқы бойы тұтас пішілген жең
Г-Реглан жең
Д-кимоно жең
Пішім жең мен қолтық ойындысының қосылуымен анықталады екен.(ЖЕҢ)
Дәптермен жұмыс.
с/ж. Жеңді қолтық ойындысымен біріктіру.
Қажетті құрал жабдық, материалдар; тігін машинасы, ине, жіп, жең. Бұйым, үтік
Тапсырма; Жеңді қолтық ойындысына біріктіру
Жұмыстың барысы;
1. Дайын жеңге бүрме жасау үшін иық тұсын тігін машинасымен тігіп шығу.
2. Жіптің шетінен азғана бүрме жасап тару
3. Жеңді қиық шетінен 10-15 мм қалдырып қондыра көктеу
4. Үстінен тігін машинасымен тігіп шығу
5. Уақытша тігім жіптерін алып тастау
6. Жеңді қондырып, торлау
7. Тігістің жоғарғы жағын жең тұбіне қарай жатқыза үтіктеу
Сабақтың тақырыбы: Өз қолымен жасалған сыйлық. (кепкен өсімдіктерден)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік; білімгерлердің табиғи материалдар туралы ұғымдарын қалыптастыру, жасайтын бұйымдарын композиция арқылы құрастыруға баулу.
Дамытушылық: білімгерлердің іскерлігін, ойлау қабілетін, шеберліктерін дамыту.
Тәрбиелік: шеберлікке, тазалыққа, әсемдікті сезіне білуге тәрбиелеу. Техникалық қауіпсіздік ережесін қатаң сақтауға дағдыландыру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ жауап, шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: үлгілер, дәнді дақылдардан (күріш, макарон) көкөністен жасалған кестелер, дайын жасалған жұмыстар
Сабақтың формасы: жеке, дара жұмыс.
Сабақтың пәнаралық байланысы. Математика, бейнелеу өнері, тіршіліктану.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқшылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Жаңа сабақтың материалын түсіндіру.
Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексергеннен кейін өткен сабаққа қайталау жүргізіледі.Жаңа сабақтың мақсаты, міндеттері айтылып, тапсырманың жасалу жолдары түсіндіріледі.
Табиғи материалдармен жұмыс оқушылардың ой-өрісін дамытуға, әсемдікке және отаншылдық рухқа баулуда үлкен әсерін тигізеді. Білімгерлер топпен серунге шыққан кезінде жеріміздің табиғатына сүйсініп, оны мақтан тұтады.
Материалдармен жұмыс істеу барысында өсімдіктер әлемінен, табиғат туралы бірқатар мәліметтер беріледі.
1.Табиғи материалдар.
А)Табиғаттағы жалпақ материалдар:жапырақ,гүл, ағаштың,пияздың қабығы,ағаштың қанатшалары,сабан, т.б.
Көлемді табиғи материалдар жүгерінің сабағы, емен жаңғағы, шырша бүршігі жаңғақтың қабығы, түрлі жемістердің дәндері мен қабығы.
ІІІ.Сарамандық жұмыс ұйымдастыру.
А)Білімгерлерге жалпы тапсырма беру, өздері дайындаған жобалық суреттер бойынша эскизге орналастыру.
Б ) Пайдаланылатын құрал-жабдықтардың қауіпсіздік ережесін ескерту.
В) Білімгерлер өз орындарында өзіндік жұмыстарын жалғастырады.
Бүгінгі жасалатын бұйым еркін тақырыпқа композиция құрастыру.Өздеріңнің бұрынғы әдебиеттерден оқыған мысалдар мен ертегілер, жырлар, балаларға арналған әңгімелерді естеріңе түсіре отырып, тыңдаған тақырыпқа байланысты алдарыңдағы бар материалдарды пайдаланып композиция құрастырыңдар.
Өздері таңдап алған тақырып бойынша жасамалар құрастыру қалай іске асады?
Алдымен сендер тақырыпқа байланысты қағаз бетіне эскиз жасайсыңдар.Ондағы кейіпкерлер кімдер,олардың денесін қандай материалдармен жасау керектігін қағаз бетіне жобалап қарындашпен белгілеп аласыңдар.Жұмыс жоспарлы түрде жүзеге асу керек.
Қағазға Эскизді орындап болғаннан кейін, жасалатын денелерді реттеп алу керек.Оған жапсырылатын детальдарды, формасын, тақтайшаға орналасатын жерлердегі арнаулы аспаптармен тесіп алдын ала дайындаған дұрыс.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
1.Табиғи материалдардың басқа материалдардан айырмашылығы неде?
2 Табиғи материалдарды бір-біріне бекіту үшінне қолданамыз? 3. Табиғи материалдарды ұзақ сақтауға бола ма? ол үшін не істеу керек?
Сұрақтарды қою арқылы оқушылардың жаңа сабақты түсінгенін білгеннен кейін, өздік жұмыс жасалуына рұқсат беріледі.Өздік жұмыс кезінде мұғалім оқушылардыңжұмысын қадағалайды. Кемшіліктері болса, көмектеседі.
Ү.Қорытынды
Табиғи материалдарды осы айтылған құралдармен өңдеп, бұйымдар жасағанда оқушылардың эстетикалық талғамын, кеңістіктегі түрлі құбылыстарға деген көзқарастарын дамытып, жұмысқа қызығушылығын арттырып, табиғи материалдардың түрлі ерекшеліктерін білдіру көзделуі керек.