Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының ою-өрнек түрлерімен таныстырып жасау жолдарын үйрету.Оқушылардың ою-өрнек туралы түсініктері мен шееберлік дағдыларын қалыптастыру; Есте сақтау қабілетін дамыту, қолөнерге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сарамандық жұмыс.
Сабақтың қөрнекілігі: ою-өрнек үлгілері
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ Өткен материалдарды қайталау
ІІІ Жаңа сабақ
Біз бүгін ою-өрнек үлгілерін кию, сызу тәсілдерін үйреніп шығамыз.
Сендер мынаны есте ұстандар: қазақ оюларынын түрлері қайда қай жерде,қалай орналасуына емес,ішкі элементтерінің неге ұқсауына және олардың қалай ұласуына қарай түр-түрге бөлінген Мысалы шенбер сияқты оюды салсақ «төртбұрыш ішіндегі» ою демейміз, сырмақ, текемет көбіне төрт бұрышты, тік бұрышты, сол себепті пішіне қарап «төрт бұрышты сырмақ ішіндегі ою» десек, әрине ақылға қонбаған болар еді. Біз оюларды бұйымға байланысты атап айтамыз, себебі текеметтерге, сырмақтар мен түскиіздерге бір-бірін қайталаймың әртүрлі тұтас оюлар салынады. Ал біздің айтып отырғанымыз ромб, ромб, төртбұрыш, дөңгелек т.б ішінде орналасқан оюлардың қию технологиялары
ІҮ.Практикалық жұмыс
Ақ қағазға «төртқұлақ» оюының үлгісін сызып, оны төртбұрыштынішінде орналастыр. Дайын үлгіні басқа түсті қағазға желімде
Сабақты бекіту:
Ою- өрнек түрлерін айту.
Ою-өрнекті матаға бастыру жолдары.
ҮІ. Сабақты қортындылау
Оқушыны бағалау
ҮІІ. Үй тапсырма: Матадан «қөшқар мүйіз» оюын салып тігу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ою-орнек түрлерін орындау жолдары»
Сабақтың тақырыбы:Ою-орнек түрлерін орындау жолдары
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының ою-өрнек түрлерімен таныстырып жасау жолдарын үйрету .Оқушылардың ою-өрнек туралы түсініктері мен шееберлік дағдыларын қалыптастыру; Есте сақтау қабілетін дамыту, қолөнерге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сарамандық жұмыс.
Сабақтың қөрнекілігі: ою-өрнек үлгілері
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ Өткен материалдарды қайталау
ІІІ Жаңа сабақ
Біз бүгін ою-өрнек үлгілерін кию, сызу тәсілдерін үйреніп шығамыз.
Сендер мынаны есте ұстандар: қазақ оюларынын түрлері қайда қай жерде,қалай орналасуына емес,ішкі элементтерінің неге ұқсауына және олардың қалай ұласуына қарай түр-түрге бөлінген Мысалы шенбер сияқты оюды салсақ «төртбұрыш ішіндегі» ою демейміз, сырмақ, текемет көбіне төрт бұрышты, тік бұрышты, сол себепті пішіне қарап «төрт бұрышты сырмақ ішіндегі ою» десек, әрине ақылға қонбаған болар еді. Біз оюларды бұйымға байланысты атап айтамыз, себебі текеметтерге, сырмақтар мен түскиіздерге бір-бірін қайталаймың әртүрлі тұтас оюлар салынады. Ал біздің айтып отырғанымыз ромб, ромб, төртбұрыш, дөңгелек т.б ішінде орналасқан оюлардың қию технологиялары
ІҮ.Практикалық жұмыс
Ақ қағазға «төртқұлақ» оюының үлгісін сызып, оны төртбұрыштынішінде орналастыр. Дайын үлгіні басқа түсті қағазға желімде
Сабақты бекіту:
Ою- өрнек түрлерін айту.
Ою-өрнекті матаға бастыру жолдары.
ҮІ. Сабақты қортындылау
Оқушыны бағалау
ҮІІ. Үй тапсырма: Матадан «қөшқар мүйіз» оюын салып тігу.