kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бұйымдарға нобайлар дайындау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және  экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындай отырып, бұйымдар нобайларын  ажыратады;

 Оқушылардың басым бөлігі: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және  экологиялық талаптарды түсініп жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

 Кейбір оқушылар: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай бұйым нобайын жасай алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бұйымдарға нобайлар дайындау»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3


Мектеп:«М.Ғабдуллин атындағы ЖББОМГ» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Шара Жатаевна

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Бұйымдарға нобайлар дайындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.5.1 Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындай отырып, бұйымдар нобайларын ажыратады;

Оқушылардың басым бөлігі: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарды түсініп жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбір оқушылар: функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай бұйым нобайын жасай алады.

Жетістік критерийлері

  • Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайны білімдерін анықтайды.

  • Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын салыстырады.

  • Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дәлелдейді.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика және терминология:

Бұйым – изделие - garments

Нобай – эскиз - sketch

Дайындау – производить - produce

Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар:

  • Мен мына бұйымды таңдаған себебім ...

  • Мен келесі нобайды дайындауда … қолдандым

  • Мен әлем халықтарының киім үлгілерін зерттедім/зерделеніп, онда….

  • Киімдер ... ерекшеленеді.


Құндылықтарды дарыту

Өзіне және өзгелерге құрмет

Ұлттық киім түрлерін қайта жаңғырту арқылы оқушылардың патриоттық сезімі оянады. Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Еңбек және шығармашылық

Жұптық және топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, қазақ тілі, орыс тілі, биология, физика, химия, сызу, ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу.

Презентация жасау барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта бөлісу. АКТ қолдан: таныстырылым, веб ресурстар

Алдыңғы білім


Зерттеу нәтижелері негізінде оқушылар тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтаған. Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолданған (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы).


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.











2 мин.

Ұйымдастыру:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Оқушылардың зейінін шоғырландыру.

Психологиялық ахуал «Жүректен – жүрекке» тренингі

Оқушылар бір – біріне деген жылы лебіздерін білдіреді.

Әр оқушы өзінің жанындағы сыныптасына бүгінгі күнінің жақсы өтуіне тілек білдіреді.


Топқа бөлу. «Пазл» әдісі арқылы сыныпты «Мәңгілік ел», «Пирамида» және «Рухани жаңғыру» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Оқушылар топпен бірлесе отырады.

Үй тапсырмасы: жеке жұмыс

1-тапсырма «Галереяға шолу» 6 сұрақтан тұрады.

«Ия» немесе «Жоқ» деп жауап береді.

Әр дұрыс жауап 1 ұпай.

  1. Киім түрлері екі топқа бөлінеді.

  2. Жыл мезгіліне байланысты киімдердің төрт түрі бар.

  3. Қолдануына қарай бұйымдар: арнайы, күнделікті, салтанатты, іскерлік болып табылады.

  4. Киім стильдері спорттық, іскерлік, этникалық, романтикалық болады.

  5. Қазақ халқының ұлттық киімдері сарафан, бешпент, шапан, ішік.

  6. Пішіміне қарай киім жеңдері – қондырма, аралас, реглан, тұтас пішілген .

  1. Тапсырманың жауабы


1

2

3

4

5

6


Ия Жоқ Ия Ия Жоқ Жоқ

















Өзін – өзі бағалау

Ұпай



Интербелсенді тақта


Сабақтың ортасы




10 мин. (таныстырылым)























10 мин.





































10 мин



























Сабақтың соңы


2 мин.

Тақырыпты ашу

3. (Ұ) Тігін бұйымының нобайын салу түрлі тәсілдерін оқушыларға шағын бейнежазба арқылы көрсетемін.

Оқушылар жұмыс дәптеріне тақырыпқа қатысты негізгі анықтамалар мен түсініктерді жазады. Тігін бұйымдарын жасау үрдісі нобай салудан басталады.

«Миға шабуыл»

Бұйым нобайы деген не?

Нысан дизайынын салуда қандай тәсілдер қолданылды?

Нобайды қалай өзгертуге, (мысалы, көйлектен – халат, жакеттен - жилет және т.б.) трансформациялауға болады?

Нобай дайындауда қандай талаптар ескеріледі?


Сарамандық жұмыс

2 – тапсырма Топпен жұмыс

1 топқа «Пирамида» тобы жеңіл иықты бұйым нобайын жасау (графика түрінде)

Нобайды сыныпқа көрсетіп, сипаттайды, талқылайды.

2 топқа «Мәңгілік ел» тобы жеңіл иықты бұйымның нобайын салады. Бұйымның бөліктері немесе бөлшектерінің атауы мен санын анықтайды. (фломастерді қолдану)

3 топқа «Рухани жаңғыру» тобы иықты бұйым нобайын (бояқтарды қолдану)


Кudos стратегиясы арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың мән-мағынасын ашып берді.

Білу – оқушылардың есте сақтауы үшін бұйым нобайына берілген түйінді ақпараттар, анықтамаларды білді. Жұмыс барысында оқу құралдарын білдіретін қажетті лексиканы қолданды (нобай, эстетика, эргономика)

Түсіну – оқушылар нысан дизайнын дайындауда әртүрлі түстердің үйлесімін, оның жолын түсінді, тұжырымдары мен негізгі идеяларын қолданды.

Қолдану – жоғарыда аталған білімі мен түсінігін қолдана отырып, бұйым нобайын өз бетінше іс жүзінде жүзеге асырды.

Әртүрлі құралдармен тәжірибе жасай білді.


Сергіту сәті «Автобус» ойыны


Оқушылар сыртқы шеңберге «жолаушы», ал ішкі шеңберге «билеттер» болып бөлінеді. Ортасына «қоян» кейіпкері тұрады. «Кондуктор» командасы бойынша жолаушы мен билеттер екі бағытта айналады.

Кондуктор «Стоп» дегенде «жолаушы» мен «билеттер» бір – бірін құшақтасады. Арттық қалған жолаушы қоянның орнына алмасып тұрады.

3 – тапсырма Деңгейлік тапсырмалар (жұптық жұмыс)

А - деңгейі

Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды толығымен орындайды (киім үлгісін салады, бояйды және сипаттайды)

Орындаушыға арналған дескриптор:

А-деңгейінің тапсырмасы

Қадам бойынша бұйым нобайын дұрыс орындау керек.

Б - деңгейі

«Менің алғашқы бұйымымның нобайы» берілген мәліметтерге сүйене отырып, бұйым нобайының түрін салу.

Орындаушыға арналған дескриптор:

Б - деңгейінің тапсырмасы

Киім дизайнын құруда өлшемдерді пайдаланады.

С - деңгейі

Бұйым нобайының қарапайым түрлерін қолданып, киім үлгісін бейнелейді.

Орындаушыға арналған дескриптор:

С - деңгейінің тапсырмасы

Киім үлгісінің түрлерін анықтай алады.

Кері байланыс

КБ смайлік арқылы


4-тапсырма «Сәйкестендіру» (жеке жұмыс)


Берілген киім үлгілеріне атауларын сәйкестендіру



Рефлексия

Сабақтың соңында оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін «Машина әйнегі» әдісін қолдану арқылы тексердім.

«Таза» - мен тақырыпты толық меңгердім

«Айғыз» - маған тақырып әлі де түсініксіздеу

«Кір» - мен ештеңе түсінбедім





сурет













































Постер






































Компьютер

















































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бұйымдарға нобайлар дайындау

Автор: Искакова Шара Жатаевна

Дата: 03.12.2019

Номер свидетельства: 529989


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства