Сабақ тақырыбы:Бұыйымның жаға, жең бөлшектерді өңдеу
Сабақтың мақсаты: білімділігі: технологияда киімнің жағаларының тарихын ескере отырып, жағаларды жіктеу, халық дәстүрін қолдану және техникалық мәлімет беру;
Дамытушылығы: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс-жүзінде жүргізуге ықпал ету, практикалық іс-әрекеттерін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту;
Тәрбиелігі:еңбек мәдениетіне, іскерлікке, ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу, тиянақтылық деңгейін көрсетугебаулу, кәсіптік бағдар беру;
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдісі:әңгіме,түсіндіру,инструктаж,практикалық жұмыс,жеке дара жұмыс.
Пәнаралық байланыс:геометрия,сызу,сурет,математика
Сабақтың көрнекілігі:интерактивтік тақта,суреттер,жаға үлгілері,
Пайдаланатын жабдықтар:үтік,сызғыш,сантиметрлік таспа,қайшы,мата,желім,ине-жіп,т.б;
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен амандасу;
б)Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру;
ә) Психологиялық дайындық.
Сәлеметсіздер ме қонақтар?
Қайырлы таң достым
Қайырлы таң құрбым
Сейсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Бүгінгі алған бағаң
Кілең бестік болсын.
Мұғалімнің сұрағы: Оқушылар жауабы:
Әрбір адам? Досым, сыныптасым
Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздену
Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
а)Машина тігісінің түрлері (2-3 оқушылардан түсінік сұрау)
б)Оқушылар сендерді пресс-конференцияға шақырамын.
Сұрақтар:
1.Машина тігісінің неше түрі бар?
2.Қайып тігу дегеніміз не?
3.Бастыра тігу дегеніміз не?
4.Әдіптеп тігу дегеніміз не?
5.Ашық қиықты жөрмеп тігу дегеніміз не?
6.Жабық қиықты жөрмеп тігу дегеніміз не?
ІІІ.Жаңа сабақ
Қандай да болсын киімнің әдемі болып көрінуі көбінесе жағаның формасын дұрыс таңдай білуіне байланысты.Жаға негізінен екі бөліктен тұрады:жоғары және төменгі жағалар.Үстінгі жаға 2мм астыңғы жағадан үлкендеу.Жаға тіккен кезде жоғары жаға мен оның астыңғы бетін қаратып салып,кесілген жерін жоғары жағамен үйлестіру,бұрыш-бұрышынан шығарып айналдыру керек.Жаға астары жағынан енін 0,7 етіп қайып тігіп,сонан соң ауыспалы көмкере жиек жасау үшін әдіпті тігіс бойымен үтіктеу қажет.
1.ЖӨРМЕП ТІГУ ӘДІСІНЕДЕ:АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫҢ ОҢ БЕТТЕРІН БЕТТЕСТІРІП ШЕТТЕРІН ЖӨРМЕП ТІГУ,БҰРЫШТАРЫН ҚИЮ,АУДАРУ,ЖӨНДЕУ, БАСТЫРА ҮТІКТЕУ
2.ЖИЕКТЕП ТІГУ ӘДІСІНДЕ:АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫҢ ТЕРІС БЕТТЕРІН БЕТТЕСТІРІП СЫРЫП ТІГУ,ТІГІС ҮСТІНЕН ТАСПАМЕН НЕ СӘНДІК МАТАМЕН ТІГУ;
3.ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫ ҚАЙЫРЫП ТІГУ ӘДІСІНДЕ АСТЫҢҒЫ ЖАҒА ОТЛЕТ СЫЗЫҒЫН ҮСТІНЕН ТІГУ,ҮСТІҢГІ ЖАҒА ШЕТТЕРІН ТІГІЛУ СЫЗЫҒЫН АСТЫНҒЫ ЖАҒАДА БЕЛГІЛЕУ, АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒА ШЕТТЕРІН ТІГУ;
Жағаның түрлері:
ҮІ.Сарамандық жұмыс.
Ү.Жаңа сабақты бекіту.
1.Осы сабақтан алған нәтижелерің қандай?
2.Жағаның қандай түрлері бар?
3.Жағаны өңдеудің неше кезеңі бар?
4.Осы сабақ несімен ұнады?
ҮІ.Қорытынды.
А)Үйге тапсырма
Тіккен бұйымды ылғалды жолмен өңдеу.
Б)Бағалау
Сабақ тақырыбы:Бұыйымның жаға, жең бөлшектерді өңдеу
Сабақтың мақсаты: білімділігі: технологияда киімнің жағаларының тарихын ескере отырып, жағаларды жіктеу, халық дәстүрін қолдану және техникалық мәлімет беру;
Дамытушылығы: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, білімдерін іс-жүзінде жүргізуге ықпал ету, практикалық іс-әрекеттерін қалыптастыру, эстетикалық талғамдарын дамыту;
Тәрбиелігі:еңбек мәдениетіне, іскерлікке, ұқыптылыққа, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу, тиянақтылық деңгейін көрсетугебаулу, кәсіптік бағдар беру;
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдісі:әңгіме,түсіндіру,инструктаж,практикалық жұмыс,жеке дара жұмыс.
Пәнаралық байланыс:геометрия,сызу,сурет,математика
Сабақтың көрнекілігі:интерактивтік тақта,суреттер,жаға үлгілері,
Пайдаланатын жабдықтар:үтік,сызғыш,сантиметрлік таспа,қайшы,мата,желім,ине-жіп,т.б;
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен амандасу;
б)Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру;
ә) Психологиялық дайындық.
Сәлеметсіздер ме қонақтар?
Қайырлы таң достым
Қайырлы таң құрбым
Сейсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Бүгінгі алған бағаң
Кілең бестік болсын.
Мұғалімнің сұрағы: Оқушылар жауабы:
Әрбір адам? Досым, сыныптасым
Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздену
Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
а)Машина тігісінің түрлері (2-3 оқушылардан түсінік сұрау)
б)Оқушылар сендерді пресс-конференцияға шақырамын.
Сұрақтар:
1.Машина тігісінің неше түрі бар?
2.Қайып тігу дегеніміз не?
3.Бастыра тігу дегеніміз не?
4.Әдіптеп тігу дегеніміз не?
5.Ашық қиықты жөрмеп тігу дегеніміз не?
6.Жабық қиықты жөрмеп тігу дегеніміз не?
ІІІ.Жаңа сабақ
Қандай да болсын киімнің әдемі болып көрінуі көбінесе жағаның формасын дұрыс таңдай білуіне байланысты.Жаға негізінен екі бөліктен тұрады:жоғары және төменгі жағалар.Үстінгі жаға 2мм астыңғы жағадан үлкендеу.Жаға тіккен кезде жоғары жаға мен оның астыңғы бетін қаратып салып,кесілген жерін жоғары жағамен үйлестіру,бұрыш-бұрышынан шығарып айналдыру керек.Жаға астары жағынан енін 0,7 етіп қайып тігіп,сонан соң ауыспалы көмкере жиек жасау үшін әдіпті тігіс бойымен үтіктеу қажет.
1.ЖӨРМЕП ТІГУ ӘДІСІНЕДЕ:АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫҢ ОҢ БЕТТЕРІН БЕТТЕСТІРІП ШЕТТЕРІН ЖӨРМЕП ТІГУ,БҰРЫШТАРЫН ҚИЮ,АУДАРУ,ЖӨНДЕУ, БАСТЫРА ҮТІКТЕУ
2.ЖИЕКТЕП ТІГУ ӘДІСІНДЕ:АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫҢ ТЕРІС БЕТТЕРІН БЕТТЕСТІРІП СЫРЫП ТІГУ,ТІГІС ҮСТІНЕН ТАСПАМЕН НЕ СӘНДІК МАТАМЕН ТІГУ;
3.ҮСТІҢГІ ЖАҒАНЫ ҚАЙЫРЫП ТІГУ ӘДІСІНДЕ АСТЫҢҒЫ ЖАҒА ОТЛЕТ СЫЗЫҒЫН ҮСТІНЕН ТІГУ,ҮСТІҢГІ ЖАҒА ШЕТТЕРІН ТІГІЛУ СЫЗЫҒЫН АСТЫНҒЫ ЖАҒАДА БЕЛГІЛЕУ, АСТЫҢҒЫ ЖАҒА МЕН ҮСТІҢГІ ЖАҒА ШЕТТЕРІН ТІГУ;
Жағаның түрлері:
ҮІ.Сарамандық жұмыс.
Ү.Жаңа сабақты бекіту.
1.Осы сабақтан алған нәтижелерің қандай?
2.Жағаның қандай түрлері бар?
3.Жағаны өңдеудің неше кезеңі бар?
4.Осы сабақ несімен ұнады?
ҮІ.Қорытынды.
А)Үйге тапсырма
Тіккен бұйымды ылғалды жолмен өңдеу.
Б)Бағалау