Кез келген б?йымды дайындау ?шін оны? сызбасын жасау керек. Ал сызбаны дайындау ?шін адам денесіні? ?лшеміе алу ?ажет. Алжап?ышты тікпес б?рын оны? сызбасын ??растырып, ?лгі дайындайды. Ол ?шін адам денесіні? ?лшем бірлігін сантиметрлік таспамен ?лшейді. ?лшемді д?рыс т?сіру ?шін дене бітімні? орналасуын білу керек.
Адам денесіні? о? жа?ында т?рып ?лшем алынады ж?не ?лшенуші адам тік т?руы,екі ?олды алдына ?арай созып т?руы ?ажет.
Белін ?лшем алар алдында жіппен буып ?оямыз.
?лшем сантиметрлік таспамен ?лшенеді, денені ?лшегенде таспаны ?атты тарту?а немесе боса?сыту?а болмайды.
?лшем атауларын ?ыс?артыл?ан, шартты белгі т?рінде жазылады.
Просмотр содержимого документа
«Алжап?ыш сызбасын жасау?а арнал?ан ?лшемдер.»
«Бекітемін»:
Күні: 8.12.2015
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Алжапқыш сызбасын жасауға арналған өлшемдер.
Сабақтың мақсаты:
Алжапқыш сызбасын тұрғызу үшін алынатын өлшемдердің атауларын атай отырып,сызбаның дұрыс түсуін түсіндіреміз.
Оқушылармен бірлесе отырып,сызбаның дұрыс түсуін және өлшемдерді дұрыс ала білуін қадағалаймыз.
СТО бағдарламасы бойынша стратегияларды пайдалануда ой-қабілеттерін дамытамыз.
Эстетикалық талғамға сай, ұқыпты топпен бірлесіпжұмыс жасай білуге тәрбиелейміз.
Міндеті:
Алжапқыштың пайдалануы және матаның қажеттілігін түсіндіреміз.
Өлшем алу ережесі мен өлшемнің қолдануы бағытында кестемен жұмыс істеуге үйретеміз.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Жаңа технология: СТО бағдарламасы.
Пайдаланатын стратегия: Ой қозғау, Көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: дайын бұйымдар, алжапқыш түрлері.
Құрал жабдықтар:мұғалім үшін: сантиметрлік таспа, белді қынауға арналған жіп, сызғыш, бор; оқушы үшін: дәптер, қалам, қарындаш, сызғыш, өшіргіш, сантиметрлік таспа.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, сызу, математика мен геометрия.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасып, жұмыс орынын дайындаймыз.
Үй тапсырмасын тексереміз.(Ой қозғау, тест сұрақтары арқылы)
Өткен тақырып: «Машина инесінің құрлысы және инені орнату».
«Ой қозғау»
1. Иненің суреті арқылы құрлысын атаңдар.
А.ұшы ә.көзі б.стержень в.колба
2. Инені қалай орнату керек?
-Ине ақауын тексеру, салдарын жою;
-Ине өткірлігін тексеру;
-Мата түріне қарай ине нөмірін анықтау.
3. Мата инесінің қазіргі кезде неше түрі кездеседі?
-30 ға жуық.
4. Машина инесі нөмірлерін ата
-75-150
Жаңа тақырыпты түсіндіреміз.(Сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпты анықтау)
А
Л
Ж
А
П
Қ
Ы
Ш
1.Қолға киетін құрал?
2.Алжапқышқа не қажет?
3.Костюмнің бір бөлігі?
4.Шетін қандай тігіспен тігеміз?
5.Қол тігіс түрі?
6.Киім пішерде нені қолданамыз?
7.Жағаның түрлері?
8.Киімді немен тігеміз?
Бүгінгі өтетін тақырыбымыз: Алжапқыш сызбасын жасауға арналған өлшемдер.
Кез келген бұйымды дайындау үшін оның сызбасын жасау керек. Ал сызбаны дайындау үшін адам денесінің өлшеміе алу қажет. Алжапқышты тікпес бұрын оның сызбасын құрастырып, үлгі дайындайды. Ол үшін адам денесінің өлшем бірлігін сантиметрлік таспамен өлшейді. Өлшемді дұрыс түсіру үшін дене бітімнің орналасуын білу керек.
Адам денесінің оң жағында тұрып өлшем алынады және өлшенуші адам тік тұруы,екі қолды алдына қарай созып тұруы қажет.
Белін өлшем алар алдында жіппен буып қоямыз.
Өлшем сантиметрлік таспамен өлшенеді, денені өлшегенде таспаны қатты тартуға немесе босаңсытуға болмайды.
Өлшем атауларын қысқартылған, шартты белгі түрінде жазылады.
Алжапқыш сызбасын тұрғызу үшін алынатын өлшемдер
р/с
Өлшем атауы
Белгіленуі
Өлшем алу ережелері
Өлшемнің қолданылуы
1
Белдің жартылай орамы
БЖо
Белдің ең жіңішке бөлігін өлшеу
Белдің ұзындығын анықтау
2
Мықынның жартылай орамы
МЖо
Мықын сызығы бойынша көлденең өлшеу
Алжапқыштың енін анықтау
3
Бұйымның ұзындығы
Бұ
Бел сызығынан көрсетілген ұзындыққа дейін
Алжапқыштың ұзындығын анықтау
Дәптерге кестені толтырамыз
р/с
Өлшемнің атауы
Белгіленуі
Өлшем саны
Сызбамен жұмыс.
Сызбаны түсіру арқылы үлгісін құрастырамыз, үлгіге әр бөлшектердің атауларын қысқартылған түрде жазып белгілейміз.
Сергіту сәті.
1.Чайнворд әдісі (адасқан сөздер)
Б А Л О
З Ж Д А
П Н Қ П
В Ы Ж Ш
С А Н Д
П Т И Ш
М Л О Е
Т Г Е Р
Ж Л І Ш
Г Т А К
М В А С
П Е К А
2.Анаграмма шешу (сабақта қолданылған сөздерді табу)
Алжапқыш- жапалқыш
Өлшем алу -аул шемөл
Бел- лбе
Мықын- қыным
Ұзындық -дықынұз
Орам- маро
Адам -дама
3.Жұмбақты шеш
1.Киім деуге жатпайды,
Киімді кірден сақтайды.( )
2.Кигізіп ап ұзын жіпті көзіне,
Киім тігіп береді өзіңе. ( )
3.Басқаға киін дейді,
Ал өзі киінбейді. ( )
Сабақты бекіту.
Ой толғаныс.
Сызба не үшін қажет?
Өлшем атаулары не үшін қысқартылған әріптермен көрсетіледі?
Алжапқыш үшін қандай өлшемдер қажет?
Ой қорыту.
Сұраққа жауап ала отырып, мағынаны ашу.
Бағалау: оқушының сызбаны дұрыс түсіруі мен өлшем алудағы ережені есте сақтауын қадағалаймыз.
Үйге тапсырма: сантиметрлік таспамен жұмыс жасауға үйренеміз.