kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алмұрт панносы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  тақырыбы: «Алмұрт» панносы 

Сабақтың  мақсаты:

Білімділік мақсасаты: Алмұрт панно туралы түсінік беру  арқылы  тігу жолдарын  үйрету;

Дамытушылық мақсаты:  оқушылардың  қиялын, шығармашылық қабілеттерін  дамыту;

Тәрбиелік  мақсаты: әсемдікке,сабақтан  алған  білімдерін өмірде  пайдалануға, шеберлікке, төзімділікке  тәрбиелеу.

Сабақ түрі:  жаңа сабақ

Сабақ әдісі: көрсету, айту, сарамандық жұмыс       

Көрнекілігі: дайын  үлгілері, суреттері

Пәнаралық байланыс: бейнелеу  өнері, математика,

Құрал-жабдықтар:  мақта мата кесінділері панноның көлеміне тәуелді болады; түссіз органза; түрлі-түсті жібек матаның, органзаның, капронның, шифонның ұсақ қиықтары (бау, жіп қалдықтары да болады), қайшы, ине, жіп, қарындаш, қазықша.

I. Сабақтың барысы:

1 Үйымдастыру кезеңі: Сынып кезекшілігін қадағалау. Үй тапсырмасын тексеру, сабаққа дайындығын тексеру.

2 Өткен тақырыптан сұрақтар шолу:

1) еңбек қауіпсіздігін айтып бер

2) Жұмыс аяқталғаннан кейін құрал-саймандарды не істеу керек ?

3) Сабаққа қандай киіммен кіру керек ?

ІІ. Жаңа сабақ.

1) Қажетті түстегі мата қиықтарын ұсақтап кеседі.

2) Негізге алмұрттың суретін салады.

3) Негізге түссіз органзадан жоғарғы қабат салады. «Ине алға» тігісімен (немесе оқушының мүмкіндігіне қарай «ине артқа» тігісімен) төменгі және бүйір кесіктерін тігеді. Сондай-ақ қол тігісімен сурет нобайы бойымен соңына дейін жеткізбей тігеді.

4) «Алмұрттың» кесілген қиықтармен толтырады. «Ине алға» тігісімен тігеді. Қолмен еркін бағытта тігеді.

5) Сондай-ақ алмұрттың жан-жағын да қиықтармен толтырады.

Жоғарғы тесікті тігеді. Қолмен еркін бағытта тігеді.

6) сабағының орнына қиғаш тігіспен бау тігеді.

7. Жапырақты «ине алға» тігісімен тігеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алмұрт панносы»

Бекітемін: оқу ісін менгерушісі Дауылбай Т. _______________

Сабақтың тақырыбы: Кіріспе.

Мақсаты:

  1. Білімділігі: Айналамыз технология арқасында дамығанын түсіндіру

  2. Коррекциялық дамыту: Ой өндірісін дамыту, есте сақтау қабілетін, көру қабілетін дамыту.

  3. Коррекциялық тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, іскерлікке, жауапкершілікке тәрбиелеу

Жабдығы: Әр түрлі плакаттар, суреттер, оқулық

Үйымдастыру кезеңі:

Өткен тақырыптан сұрақтар шолу

1) Электр құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін тізіп беру

2) Үй мәдениеті дегеніміз не?

3) Отбасындағы жайлы жағдайдың негізгі тірегі не болып табылады?

4) Қандай асханалық ыдыстарды біллесің?

Жаңа тақырыпты түсіндіру

«Технология» сөзі көне гректің «techne»-«өнер, шеберлік, іскерлік» және латынның «logos»-«ғылым, сөз, білім» деген сөздерінен құралған.

Технология деп өнімді өндіру кезінде ақпаратты, шикізатты, материалдарды, жартылай фабрикаттарды және бұйымдарды алудың, өңдеудің және қайта өңдеудің әдіс-тәсілдер жинағы деп түсінеміз.

Технология деп белгіленген сапаға сай әлдебір өнім шығаруды қамтамасыз ететін өндіріс операцияларының, әс-қимылдарының белгілі бір бірізділігін де атайды. Қызметтің әр саласы өзіндік айрықша технологияларға ие. Дегенмен, әр адам қарым-қатынастар технологиясын, баспанасын баптау технологиясын, ақпаратты жіберу, сақтау және өңдеу технологиясын игеруі қажет. Анағұрлым бұқаралық кәсіппен айналысатын адамдардың еңбегіне тән технологиялар да бар. Бұл-азық-түлік өнімдерін, маталарды, ақпараттарды өңдеу технологиялары, үй мәдениетінің технологиялары және агротехнология негіздері. Сендердің технологиялық мәдениеттерің-адамның жасампаздық қызметінің мәдениеті жылдан-жылға арта түседі. Оқу шеберханасында сендер матаның қасиеттерімен және оны өңдеудің технологияларымен танысасыңдар.

Сергіту кезеңі:

Оқушылармен бірге сергіту кезеңін өткізу

- өлеңмен таныстыру
- өлең жолдарына өз ойларымен әуен, қимыл шығарады.
- топпен айтады.
Біз тамшымыз, біз тамшымыз мұхиттағы
Бір теңіздің, бір теңіздің толқыны
Бізге келіңіз, бізге келіңіз сен және мен
Бәрімізде бір жанұя боламыз

Бір бұтақпыз, бір бұтақпыз бақшадағы
Бір теректің, бір теректің гүліміз
Бізге келіңіз, бізге келіңіз сен және мен
Бәрімізде бір жанұя боламыз


Оқушылардың жұысын талқылау.Өзін – өзі бағалау.

Қорытында сұрақтар : Оқушылар бір біріне 6 шы сыныпта өткен тақырыптан сұрақ қою.

1)Дастарқанды қалай дұрыс әзірлеу керек ?

2)Дастарқан жаю үшін қандай аспаптармен ыдыстар қажет.

3)майлық орамалдарды бүктеуді білесіңбе?

Сабақты қорытындылау: оқушылардың сұраққа жауап бергеніне қарай, деңгейіне деңгейіне қарап бағалау.





















Бекітемін: оқу ісін менгерушісі Дауылбай Т. ______________

Сабақтың тақырыбы: .Технология біздің айналамызда

Мақсаты:

  1. Білімділігі: Айналамыз технология арқасында дамығанын түсіндіру

  2. Коррекциялық дамыту: Ой өндірісін дамыту, есте сақтау қабілетін, көру қабілетін дамыту.

  3. Коррекциялық тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, іскерлікке, жауапкершілікке тәрбиелеу

Жабдығы: Әр түрлі суреттер, плакаттар, оқулық

Үйымдастыру кезеңі:

Өткен тақырыптан сұрақтар шолу

1) Санитарлық гигиена дегеніміз не?

2) Үй мәдениеті дегеніміз не ?

3) Тігін инемен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелері ?


Жаңа тақырыпты түсіндіру

Адам әрдайым жаңалық ашып отырған:

Өз бұлшық еттерінің күшін өз мүддесіне лайықтап, жануарлардың күшімен алмастыра білген.

Ақырында, жаңа көлік ойлап тапты (6 сурет)

Электр қуатын жарыққа, жылуға, механикалық қозғалысқа айналдырды.

20 ғасырда ақпаратты жеткізудің, сақтаудың тәсілдері және жаңа ақпаратты технологиялар дүниеге келді.

Ә...әу...әу...у...- радиоқабылдағыш (1895ж), теледидар, мобильді телефондар, компьютерлер, Интернет. Интернет арқылы сен бар әлемдегі өзің үшін қызықты деген ақпаратты біле аласың. Қарым-қатынас жасаудың мұндай мүмкіндігі ақпараттық технологиялар арқасында дамыды.

Сөйтіп, адамдардың өз өмірін жақсартып, өзгерту тәсілдерін ойлап табуын технология деп атаймыз. Сендер биыл мата өңдеу технологиясымен


Сергіту кезеңі: Оқушылармен бірге сергіту кезеңін өткізу

Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш.

Қолға қалам аламыз.

Әдемі етіп жазамыз.


Оқушылардың жұысын талқылау.Өзін – өзі бағалау.

Қорытында сұрақтар : Оқушылар бір біріне сұрақ қою.

1)Дастарқанды қалай дұрыс әзірлеу керек ?

2)Дастарқан жаю үшін қандай аспаптармен ыдыстар қажет.

3)майлық орамалдарды бүктеуді білесіңбе?

Сабақты қорытындылау: Екі топтағы оқушылардың сұраққа жауап бергеніне қарай бағалау.


Оқушылардың жұысын талқылау.Өзін – өзі бағалау.

Қорытында сұрақтар : Оқушылар бір біріне сұрақ қою.

1)Дастарқанды қалай дұрыс әзірлеу керек ?

2)Дастарқан жаю үшін қандай аспаптармен ыдыстар қажет.

3)майлық орамалдарды бүктеуді білесіңбе?


Сабақты қорытындылау: Екі топтағы оқушылардың сұраққа жауап бергеніне қарай бағалау.














Сабақтың тақырыбы: Кіріспе сабақ ішкі ереже.

Сабақ мақсаты:

Білімділігі: Ішкі ереже тәртібі, сынып тәртібін үйрету

Дамытушылық: Ой өрісін дамыту. Есту қабілетін арттыру

Тәрбиелік: Қауіпсіздік ережесін сақтай білуге, ішкі тәртіпті ұстай білуге тәрбиелеу

Сабақ жабдығы: Әр түрлі плакаттар, суреттер, үлгілер

Сабақтың барысы

1 Үйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындығын тексеру.Үй тапсырмасын тексеру.

2 Өткен тақырыптан сұрақтар шолу

3 Оқушылардың назарын тақырыпқа аудару, сабаққа дайындығын тексеру.

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Ішкі тәртәп ережесі. Сыныптың терезелерін ашып желдету кезенді оқушылар сақ болу керек. Кабинеттегі электр жүйесінің пайдалану барысында қосқыштардың дұрыс жұмыс жасайтынына әбден көз жеткізу тиіс. Оқушылардың тұлғасының дұрыс қалыптасуы үшін орындыққа тіке, нық отыруын қадағалау керек. Еңбек сабақтарында ине, қайшы, балға әртүрлі құрал жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Еңбек сабағында теориялық білімді сарамандық жұмыспен ұштай отырып, әр оқушы өз шеберлігін арттыруға, үйренуге міндетті. Уақытында және сапалы етіп мұғалімнің тапсырмасын орындау керек. Оқушы шеберханаға арналған қауіпсіздік ережелерді сақтауға, тәртіпті болуға міндетті. Шеберханаға тек жұмыс киімімен (халат, алжапқыш, берет) және сызу құралдарымен келуге тиіс. Әр оқушы мұғалім белгіленген орынды иеленеді. Жұмыс барысында өзге оқушыға бөгет жасамай, өз тапсырмаңды орында. Тігін машинада жұмыс орындап отырған оқушыға бөгет жасама. Сабақ аяқталғаннан кейін құралдарыңды, Тігін машинаны оқушы мұғалімге тапсыру керек. Жұмыс орнында арнаулы қол сүрткімен сыпырып тазала, а уызбен үрлеуге немесе қолмен сыпыруға болмайды. Өзіңді ретке келтір. Шеберханадан мұғалімнің рұқсатымен шық.

Сергіту кезеңі:

Оқушылармен бірге сергіту кезеңін өткізу.

Оңға, Оңға түзу тұр,

Солға, солға түзу тұр.

Алға қарай бір адым

Жоғары төмен қарайық

Орнымызды табайық.

Сабақ қорытындылау: Сұрақ жауап арқылы қорытындылау.

Оқушыларды мадақтау: Белсенді қатысқан оқушыларды өз деңгейіне қарай бағалау.



























Бекітемін: оқу ісін менгерушісі Дауылбай Т. _______________

Сабақтың тақырыбы: Жұмыс орнын ұйымдастыра білуге баулу

Сабақтың мақсаты: Күнделікті жұмыс орнын ұйымдастыра білуге үйрету.

Сабақ міндеттері:

Білімділігі: Жұмыс орнын ұйымдастыра білуге және жұмыс орнын жинақы әрі ретті болуына түсінік беру

Дамытушылық: Ой өрісін дамыту. Есту қабілетін арттыру

Тәрбиелік: Тазалыққа, іскерлікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу

Сабақ түрі: Аралас сабақ.

Сабақ жабдығы: Әр түрлі плакаттар, суреттер, үлгілер

Сабақтың барысы:

Үйымдастыру кезеңі: Сынып кезекшілігін қадағалау. Үй тапсырмасын тексеру, сабаққа дайындығын тексеру.

Өткен тақырыптан сұрақтар шолу:

1) технология дегеніміз не?

2) еңбек қауіпсіздігін айтып бер

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Қол жұмыстарын орындауға арналған жұмыс орны-бұл өңделетін бөлшектерді, құрал-саймандар мен құрылғы аспаптарды орналастыратын жұмыс үстелі.

Жұмыс орнын әр уақытта жинақы әрі ретті болуы керектігін және жұмыс үстеліне тек осы сабақта пайдаланатын құралдар ғана қойылатынын, құралдарды барынша сақтықпен пайдаланып, техника қауіпсіздігі ережелері мен жеке гигиенаны мүлтіксіз сақтау керектігін түсіндіру.

Сабаққа арнаулы киіммен (алжапқыш, жеңсе немесе халат, орамал немесе телпек) келуін түсіндіру.

Қол жұмыстарын орындаудағы дұрыс отыру

  1. Аяқтарың еденге тіреліп, табандарың жайлы жату керек.

  2. Бас сәл ғана алға иіліп, көз бен бұйым арасындағы арақашықтық шамамен 30 см болуы керек.

  3. Шынтақтарыңмен үстел бетіне сүйенбе.

  4. Қолдарың денеңнен 10 см шамасында арақашықтықта болсын.


Жұмыс аяқталғаннан кейін бұйымдарды, құрал-саймандар мен құрылғы аспаптарды арнаулы орындарына жиыстырып қой.


Сергіту кезеңі: Оқушылармен бірге сергіту кезеңін өткізу.



















Бекітемін: оқу ісін менгерушісі Дауылбай Т. _______________


Сабақтың тақырыбы: Өзіне-өзі қызмет ету

Мақсаты:

  1. Білімділігі:

  2. Коррекциялық дамыту:

  3. Коррекциялық тәрбиелік:

Жабдығы: Әр түрлі плакаттар, суреттер, үлгілер

Үйымдастыру кезеңі:

Өткен тақырыптан сұрақтар шолу

Жаңа тақырыпты түсіндіру







































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (девочки)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алмұрт панносы

Автор: Сүйеубаева Дариха Туркменбаевна

Дата: 20.10.2016

Номер свидетельства: 350645


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства