Урок украинской литературы на тему "Басни Григория Сковороды".
Урок украинской литературы на тему "Басни Григория Сковороды".
Тема: байки Г.С. Сковороди. Збірка «Басни харьковския»
Мета: охарактеризувати збірку Г.С. Сковороди «Басни харьковския», зосереджуючи увагу на ідейно-тематичному спрямуванні байок; розвивати вміння аналізувати, коментувати зміст творів, формувати кругозір, світогляд учнів;
виховувати високі моральні якості: порядність, чесність, працелюбство;
прищеплювати любов до книги як до скарбниці народної мудрості.
Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь та навичок.
Методи та прийоми: робота в групах, розв`язання проблемних питань, вправи «Асоціативний кущ», кросворд.
Обладнання: мультимедійний екран, презентація, портрет Г.С. Сковороди, роздатковий матеріал, аркуші з крилатими висловами Г.С. Сковороди.
Застосовані технології: інтерактивні технології кооперативного навчання та розвитку критичного мислення.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок украинской литературы на тему "Басни Григория Сковороды".»
Тема: байки Г.С. Сковороди. Збірка «Басни харьковския»
Мета: охарактеризувати збірку Г.С. Сковороди «Басни харьковския», зосереджуючи увагу на ідейно-тематичному спрямуванні байок; розвивати вміння аналізувати, коментувати зміст творів, формувати кругозір, світогляд учнів;
виховувати високі моральні якості: порядність, чесність, працелюбство;
прищеплювати любов до книги як до скарбниці народної мудрості.
Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь та навичок.
Методи та прийоми: робота в групах, розв`язання проблемних питань, вправи «Асоціативний кущ», кросворд.
Обладнання: мультимедійний екран, презентація, портрет Г.С. Сковороди, роздатковий матеріал, аркуші з крилатими висловами Г.С. Сковороди.
Застосовані технології: інтерактивні технології кооперативного навчання та розвитку критичного мислення.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Оголошення теми та мети уроку.
Учитель: на попередньому уроці ми з вами познайомились із життєвим шляхом талановитого українського філософа, просвітителя, письменника Г.С. Сковороди, якого вважали найосвіченішою людиною свого часу, носієм істини та народолюбства. Ось перед вами портрет Г.С. Сковороди та вислів М.Т. Рильського з поеми «Слово про рідну матір», який свідчить про те, наскільки глибокий слід залишив письменник в історії української літератури.
На нашому сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати творчість цього автора, дізнаємося, які проблеми хвилювали митця, які думки відтворені в його творах. Отже, темою нашого уроку є вивчення байок Г.С. Сковороди.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Літературний диктант за біографією Г.С. Сковороди. (Учитель показує картки з певними датами, висловами, учні називають події, які відбулися в житті поета.
3 грудня 1722 року – народився Г.С. Сковорода у селі Чорнухи на Полтавщині.
1734 – став студентом Києво-Могилянської академії.
1741 – 44 роки – співав у придворній капелі цариці Єлизавети.
1745 – 50 роки – у складі російської місії побував в Угорщині, Словакії, Австрії, Польщі.
1751 – 53 роки – продовжує навчання в богословському класі Києво – Могилянської академії.
1759 – 69 роки – викладав у Харківському колегіумі.
1769 – 94 роки – був мандрівним філософом, народним учителем.
29 жовтня 1794 року – Г.С. Сковорода помер.
(При цьому на екрані демонструється презентація «Біографія Г.С. Сковороди)
ІVМотивація навчальної діяльності.
Залишивши педагогічну працю та живучи в селах поблизу Харкова, Сковорода написав знамениту збірку байок «Басни харьковския» протягом 1769-74 років, яка містила тридцять байок.
Що таке байка?
Як ви розумієте такий художній прийом, як алегорія?
Хто є родоначальником байки?
Яких знаменитих байкарів в російській та українській літературі ви знаєте?
VОпрацювання навчального матеріалу.
Аби познайомитися з байками Г.С. Сковороди ми поділимося на групи.
Колись Сковорода писав: « Світ подібний до театру. Щоб грати в театрі з успіхом і похвалою, беруть ролі за здібностями. Я побачив, що не можу представляти в театрі світу особи іншої, крім простої, безтурботної, самітньої».
Отже, уявімо себе трупою театру. У театрі є актори, літературні критики. Учні, які входять до групи акторів, за ролями прочитають байки Г.С. Сковороди «Бджола та Шершень», «Орел і Черепаха», «Діамант і Смарагд», « Баба та Гончар».
Літературні критики з`ясують ідейний зміст цих байок.
VІ Робота в групах. (Читання байок та їх аналіз).
VІІ Фізкульт. хвилинка.
VІІІ Творча робота
Учні пояснюють зміст крилатих висловів Г.С. Сковороди, що розміщені на дошці, розв`язують кросворд.
ІX Оцінювання результатів, підсумок уроку.
Отже, познайомившись із байками Г.С. Сковороди, ми можемо зробити висновок, що провідними мотивами його творів були такі:
праця є природною потребою кожної людини,
кожен має працювати за покликанням, за здібностями, треба уникати марнославства, жадібності, надмірності в усьому;
у першу чергу необхідно піклуватися про духовне самовдосконалення.