kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба?ты? та?ырыбы: «Н?тиже саба?. Мені? Отаным». Зат есімні? жал?аулары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: Білімділік: Мені? Отаным, оны?  таби?аты,кен байлы?тары   туралы  ал?ан  білімдерін бекіту. Т?уелдік  жал?ауы мен септік  жал?аулары  туралы тусініктерін  ?айталап, с?здерді т?уелдеуге, септеуге то?талу. Жал?ауларды пысы?тау ма?сатында  тапсырмалар орындау,бекіту. Дамытушылы?: Танымдарын, зейіндерін  ке?ейтіп, есте са?тау ?абілеттерін  дамыту. Ауызекі  с?йлеу тілін жетілдіріп, сауатты жазу да?дыларын дамыту.

Т?рбиелік: Елжандылы??а, ?з  еліні?  патриоты  болу?а  т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Н?тиже саба?. Мені? Отаным». Зат есімні? жал?аулары »

Сабақ жоспары


Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 6в ог сынып

Күні: 26.12.2014

Сабақтың тақырыбы: «Нәтиже сабақ. Менің Отаным». Зат есімнің жалғаулары

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Менің Отаным, оның табиғаты,кен байлықтары туралы алған білімдерін бекіту. Тәуелдік жалғауы мен септік жалғаулары туралы тусініктерін қайталап, сөздерді тәуелдеуге, септеуге тоқталу. Жалғауларды пысықтау мақсатында тапсырмалар орындау,бекіту. Дамытушылық: Танымдарын, зейіндерін кеңейтіп, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Ауызекі сөйлеу тілін жетілдіріп, сауатты жазу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Елжандылыққа, өз елінің патриоты болуға тәрбиелеу.

Сабақ типі: нәтиже сабақ
Сабақ түрі: топтық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Миға шабуыл»
Сабақтың көрнекілігі: слайд, үн таспа.
Пән аралық байланысы: Орыс тілі, тарих

Күтілетін нәтиже

Оқушылар топпен жұмыстанып, өз Отаны туралы толық мәлімет бере алады. Жалғау түрлерін ажыратып, мысалдар арқылы пысықтай алады. Оқушылар ұйымшылдыққа үйренеді, зейінін сабаққа аударады.

Сабақтың барысы

Уақы-ты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:



5 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

  • Балалар, сабағымызды бастамас бұрын сіздерге мына бір әдемі сөздерді сыйлағым келіп тұр..

  • Көңіл күйлеріңіз қандай?

Бүгінгі сабағымызға барлығыңда жақсы қатысып, жақсы көңіл – күйде болыңдар деген тілекпен сабағымызды бастайық.

Топ ережесін жазу.

1. Тыныштық сақтаймыз 2.Бір-бірімізді тыңдаймыз

3.Уақытты үнемдейміз 4. Топ мүшелерінің пікірімен санасамыз

Топқа бөлу: «Отан», «Атамекен».

Бағалауды түсіндіру. Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді

Қайырлы күн, достар!

Бүгінгі күн, міне,

Сәттілікке толсын!

Елімізде әрқашан

Тек тыныштық болсын!.

   



Топпен отырады.

5мин

Білу

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/

-Балалар алдыңғы сабақтарымызды еске түсірейікші, қандай тақырыптарды өткен едік.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.


ІІІ. Отан дегенді қалай түсінесіңдер? (5 мин)

Отан тақырыбына түсінік айту. Отан туралы өлеңдер. Мақал мәтелдер айту.

(Ең үздік оқушыға қошемет көрсету. Смайлк сыйлау)

Сабақтың эпиграфы:

«Отан отбасынан басталады» (5мин)

  • Балалар бүгінгі сабағымызды «Отан отбасынан басталады» деген мақалмен бастайық. Осы мақалды қалай түсінесіңдер?

  • Жақсы, кім өз отбасы туралы айтып береді?

  • Отан дегенді қалай түсінесіңдер?

(Үйден дайындап келген суреттерін ілу)

Мұғалім сөзі: Отан бұл адамның туып өскен жері, ауылы, отбасы, достары, тарихы мен тілі. Біздің бір ғана Отанымыз бар. Ол тәуелсіз Қазақстан деп елбасымыз айтып кеткендей біздің Отанымыз – Тәуелсіз Қазақстан.


Оқушылар мұғалімге жауап береді.

Бір-бірін толықтырады.

3 мин

Түсіну

Ойын “Ғажайып жұлдызшалар”

Екі топқа ортақ сұрақ қойылады қай топ сұраққа толық әрі жылдам жауап берсе солұпай қосылады ұпай қосылады.

- Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?

- Тәуелдік жалғауы қандай қосымша?( Тәуелдік жалғау бір заттың басқа бір затқа тәуелді екенін білдіретін қосымша. )

- Қазақ тілінде неше септік бар?

- Қазақстанның табиғаты қандай?

- Қазақстанда қандай қалалар бар?

-Қазақстанда қанша ұлт өкілдері тұрады?

-Қазақстанда қандай өзендер бар?

-Қазақстанда қандай таулар бар?

-Көптік жалғау дегеніміз не?

- Жіктік жалғауы қандай қосымша?

- Қазақстан Республикасы қандай мемлекет?


5 мин

Қолдану

Талдау


Зат есімнің жалғауларын қолданып тапсырмалар орындаймыз

Оқушылар тапсырманы алып, жазады.


Оқушылар бір– бірінің жауаптарын бағалайды


Сергіту сәті

Отан деген - атамекен,

Отан деген - туған жер.

Отан – ана,

Отан – үлкен.

Қазақстан – туған ел!


14

Жинақтау

1-топ: Қазақстан – ұлы Отаным

2-топ: Қордай – кіші Отаным

Оқушылар постер қорғайды.

5

Қорытындылау

1. Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар?

А) 4; Б) 5; В) 7;

2. Жіктік жалғауын көрсет

А) –лар, -лер; Б)-ым, -ім, -м; В) –мын, мін;

3. Тәуелдік жалғауын көрсет

А) -ым, -ім, -м; Б) –тар, -тер; В) –сың, сің;

4. Септік жалғауын көрсет

А)- мыз, -міз; Б) –дың,- дің; В) –сың, -сің;

5. Көптік жалғауын көрсет.

А)- тан - тен; Б) -тар - тер; В) -ты, -ті;

6. Тәуелдік жалғауы бар сөз тіркесін тап.

А) мен ұшқышпын; Б) менің елім; В) үйге бар;

7. Көптік жалғауы бар сөзді тап?

А) Астананы; Б) сыныптың; В) қалалар;

8. Жіктік жалғауы бар сөзді көрсет.

А) шәкіртпін; Б) елім; В) Отаның;

9. Тудың авторы кім?

А) Ш.Уәлиханов; Б) Ж.Нәжімеденов; В) Ш.Ниязбеков;

10. Елтаңбаның авторы кім?

А) Ш.Уәлиханов, Ж.Мәлібеков; Б) Ж.Нәжімеденов ,Н.Назарбаев;

В) Ш.Ниязбеков, Ш.Қалдаяқов;

топтастыру стратегиясы бойынша кесте толтырады.

5

Бағалау

Сөзді көшбасшыларға беру

Білесің бе?

Отанның сен не екенін.

Екі өмір жоқ, әрине, жоқ екі өлім.

Екі Отан жоқ.

Жалғыз Отан – мекенің!

Біздің Отанымыз біреу- ақ,

Ол – Қазақстан!


Әр топ басшысы топ мүшелерінің бағалайды

2

Үй тапсырмасын беру

,“Менің Отаным - Қазақстан” атты эссе жазып келу7


Қазір дамыта оқыту идеясының оқыту үрдісіне енуіне, жаңашылдықтың артуына байланысты рефлексияның педагогикадағы алатын орнының мәні арта түсіп, адамды, білімді дамытудың шарттарының бірі болып отыр. Соңдықтан бұл қазіргі кездегі білім саласындағы көкейтесті мәселелер қатарына жатады. Рефлексияның мәні – адамның өзінің білімін, білімінің негізін, оларды меңгерудің жолдарын анықтау.
Рефлексия сөзі латын тілінен кірген reflexio - кейінге айналым мағынасын білдіреді. Бұл терминді Джон Локи 17 ғасырда берген. «Рефлексия – адамның өз істерінің мәнін түсіну, олар туралы ойлану барысында өзіне өзінің нені, қалай жасағаны туралы толық және анық есеп беруі немесе өзі әрекет барысында басшылыққа алған ережелер мен кестелерді мойындауы не жоққа шығаруы». өзін - өзі дамытумен қатар индивидтің жан мен тән үйлесіміне сәйкес өз ойын жинақтау қабілетін бейнелейтін рефлексия ұғымы пайда болды. Бұдан басқа да рефлексия жайында айтылған философиялық ойлар негізінен «адамның өзіне бағытталған зерттеу жұмысы», «өзіңнің ақылын мен рухыңды өзіңнің бақылауың» дегенге келіп саяды. Н. В. Кузьмина адам өзін - өзі іске қосу барысында дамуға мүмкіндік алады дей келе, ол үшін әр түрлі дереккөздерден алынған білімді жинақтау, оларды тәжірибеде қолдану үшін жүйеге келтіру, «кері байланысты» жүзеге асыру сияқты әрекеттер жасайтынына тоқталады.

Мен өзімнің зеттеу жүргізіп жатқан 6 в сыныбымдағы бір сабаққа рефлексивті есеп жаздым.


Сабақ бойынша рефлексивті есеп.


Сабақтың тақырыбы: «Нәтиже сабақ. Менің Отаным-Қазақстан». Зат есімнің жалғаулары.

Тақырыпты меңгерту үшін, оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып алдыма мынадай мақсат қойдым: Тәуелдік жалғауы мен септік жалғаулары туралы түсініктерін қайталап, сөздерді тәуелдеуге, септеуге тоқталу. Жалғауларды пысықтау мақсатында тапсырмалар орындау, бекіту. Отан және оның табиғаты, кен байлықтары туралы алған білімдерін бекіту. Оқушылардың ой-қиялын, ауызекі сөйлеу мәдениетін дамыта отырып, сауаттылыққа үйрету.

Мақсатыма жету үшін келесі міндеттерді басшылыққа алдым :

1.Сабақтың мазмұнына байланысты міндеттер:

Қазақстан және оның табиғаты, кен байлықтары туралы алған білімдерін бекітеді. Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптасады. Зат есімнің жалғауларын практикада қолданады, талдайды.

2. Сын тұрғысынан ойлауға байланысты міндеттер:

Қазақстан және кіші отаны Қордай жайлы өз пайымдарын айта біледі, дәлелдейді.

3. Іс-әрекеттік жұмысқа байланысты міндет:

Топта, сыныпта ынтымақтастықпен жұмыс істейді, бір-бірін құрметтейді.

Мақсат пен міндетті жүзеге асыруды көздеп, сабағымды ең алдымен оқушылардың назарын сабаққа аудару, пәнге деген қызығушылығын арттыруды ойластыра отырып, ынтымақтастық атмосферада жұмыс жүргізуді жөн көрдім. Сыныпта жағымды психологиялық ахуалды «Жылы сезімдер» әдісі арқылы қалыптастырдым, бұл сәтте сыныптағы оқушылардың достық сезімдерінің берік екеніне куә болдым. Бірақ сыныпқа кіріп келген қонақтардан кейбір оқушылардың қысылатындығын байқадым, осы келеңсіздік бүкіл сабақ барысында байқалды. Бұдан оқушыларың бөтен адамдар сабаққа кіргенде өздерін жайсыз сезінетінін түсіндім. Бұндай мәселені алдағы сабақтарда өз әріптестерімді сабаққа шақыру арқылы шешуге болады деп ойлаймын. Оқушыларды себеттегі алмаларды таңдап алу арқылы екі топқа бөлдім. Топқа бөлу кезінде оқушыларға түстерге байланысы сұрақтар қойып жайлы жағдай орнаттым. Оқушылар алтын ережені ескеріп, уақытты ұзаққа созбай тез арада өз орындарын таба білді. Тақырыпты бастамас бұрын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстырып өттім. Содан топ басшылары сайланып, бағалау парақшалары таратылды.

Балалардың өз бетінше оқуын, сөйлеу қабілетін бақылау мақсатында (Шанк пен Циммерман (1994) 45 бет) үйренуге берілген тапсырмаларды пысықтау үшін миға шабуыл жасау арқылы жалғастырдым. Сұрақтарды «Ғажайып жұлдызшалар» ойыны арқылы қойдым. Миға шабуыл- олардың сабаққа деген дайындығын байқауға өте қолайлы сәт екендігіне күмәнім болмады . Миға шабуыл барысында Маржан, Никита, Марина, Әлия сұрақтарға жауап бере отырып оқулықтағы ережелерді еске алып, дәлелдемелер мен талдау жасап, жеке ойларын нақты жеткізе білді. Мақал-мәтелдің мағынасын ашып, отан туралы өлеңдерін жатқа айтты. Оқушылардың өз бетінше дайындықтарының жақсы екендігін сұрақтардың жауапсыз қалмағанынан байқадым. Деседе Сауле қиналып немесе мүлдем жауап бермеді, себебі алдыңғы сабақтарда денсаулығына байланысты болмаған еді.

Харгрвис пен Гэлтон (2002) мұғалім сұрақ қойғанан кейін оны қайталап немесе сол сұрақты өзге оқушыға басқаша қоймас бұрын шамамен 2 секунд кідіретіндігін анықтады Уақыт кідірісі оқушыларды тыңдауға және олардың жауап берулерінің мұқият болуына себепші болады. Және олардың жауаптары мен түсініктемелеріне қарай әрекет етуге мүмкіндік туады. Рэгг және Браун (2001). Сондықтан «Күту уақыты » деген әдісті қолданысқа енгіздім. Сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын оқушылармен бірлесіп ашып, ал енді осы тақырып бойынша өздеріңе қандай мақсат қоясыңдар деген сұрақ тудырып, сабақтың мақсатын да бірлесе отырып айқындадық. Міне осылай оқушыларды тақырып төңірегіне жұмылдыра білуім сәтті болды.

Келесі тапсырма оқулықпен жұмыс. Оқушылар зат есімнің жалғауларына талдау жұмыстарын жүргізді, яғни сөздерді тәуелдеді, жіктеді және септеді. Осы кезіңде мен бірінші топ көбіне топ басшысына сенетінін байқадым. Ол топтағы жұмысты тек өзі басқарып отырды.

Барнс (1971) сыныпта тіл қаншалықты қолданылса , оқушылардың оқуына соншалықты әсер ететінін айтады . Барнс оқытудың мұғалімді селқос тыңдағанда ғана емес, вербальды құралдарды қолдану нәтижесінде, яғни сөйлесу, талдау, және дәлелдеу барысында жүзеге асатынын көрсетті. Ғылыми зерттеу нәтижелері сабақта диалогтың маңызды рөл атқаратынын көрсеті. Мерсер мен Литлтон (2007) өз еңбектерінде диалог сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, олардың білім деңгейінің өсуіне үлес қосатындығын атап көрсетеді.

Бұл келесі тапсырмада жүзеге асты. Екі топқа төмендегідей тапсырма берілді:

1-топ: Қазақстан – ұлы Отаным

2-топ: Қордай – кіші Отаным

Әр топ берілген тапсырмалар бойынша топтастыру картасын бірігіп сурет салу, талқылау арқылы жасауы тиіс. Бұл тапсырмаға 10-12 минут уақыт берілді. 2 ші топ рөлдерді өзара бөлісіп тапсырманы орындауда шапшаңдық көрсетті. Берілген тапсырмаларды орындау кезінде ешбір оқушының бос отырғанын көрмедім. Біреуі кітап оқып, біреуі сурет салып, стикерлерге жазу жазып, өз идеяларын ұсынып, оларды бірігіп талқылап жатқандарын қөрдім. Бұл топтың жұмысын ерекшелігі: суреттермен безендірілу тақырыпқа сай болып шыққандығында. Үлгерімі жақсы оқушы Маржан топтың сыншысы ретінде шешім қабылдап отырғанын байқадым. Арлан деген оқушым осы сәтте оқушылардың айтқандарын тыңдай біліп, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінді жерін айтқандай, мақсатты нақтылап берді. Үлгерімі орташа оқушым Настя осы сабақта топты алға сүйреуі, тақтаға шығып постер қорғауы мені шынына келгенде қуанышқа бөледі, өйткені ол сабақта көбінесе ешбір әрекеттер көрсетпейтін еді.

Топтық жұмыстарды қорғауда оқушылардың берілген тапсырманы ұғына білуімен ортақ шешім қабылдауы сәтті болды.

Оқушылар тапсырма бойынша бірігіп жұмыс жасады. Бұл жерде мен аялдама әдісін қолдандым. Бұл сәтті шықты. Осы кезеңде топ бір-бірін бағалады.

Келесі кезең әр оқушымен жеке жұмыс тест алынды. Бірінші топ екінші топты бағалап, жинаған балдары бағалау парақшасына жазылды.

Сабақты қорыту және бағалау үшін кері байланыс парақтарын таратып бердім. Оқушылар келесі сұрақтар бойынша кері байланыс парақтарын толтырды.

Нені білдім..... Не ұнады....

Мүмкіндігінше кері байланыс парақтарын сабақ барысында талдап өттік. Никита бүгін сабақта жақсы жауап бердім, Марина Қордай туралы көп білгенін айтса, Сәуле қиналғанан, бірақ сабақтың ұнағанын, оқушылардың бәрі сабақта сөйлегені, түсінгені ұнады деп Балжан жазды. Кері байланыс арқылы оқыту үшін бағалау процесін осылай іске асырдым.

Сыныптағы бағалау тек қана техникалық тәсіл емес. Мұғалімдер жазбаша немесе ауызша түрде баға қою жолымен бағалайды. Олар қолданылатын кез-келген нысанның артында объективті немесе жеткілікті дәрежеде объективті емес нормалар мен стандарттар ғана емес, сондай –ақ баланың дамуы, оқуы және ынтасы туралы түсінік, сонымен қатар өзін-өзі бағалау, қабілеттілік және күш- жігер сияқты ұғымдарға қатысты құндылықтар жатады (Александер, 2001, 56 бет). Сондықтанда мен бағалауды мақтау, мадақтау сөздерін айтып, келесі критерийлер бойынша жүргіздім.

Қорытынды:

Сабақта не сәтсіз болды ? Оқушыларға сұрақ қойғанда ойлануға уақыттың берілуіне қарамастан кейбір оқушылардың ойларын жеткізуде қиналуы. Сөздік қорының әлі де аздығы. Уақыттың тапшылығы.

Сабақта нені өзгерттім? Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын орнаттым. Топтық, жұптық, жеке жұмыс жасауға дағдыландырым, әр оқушыға көңіл бөле алдым, оқушылардың сабақ барысында сөйлеуі 70% артты, мұғалім- оқушы қарым- қатынасын нығайттым.

Сабақтың барысы қалай орындалды? Сабақ барысы орынды, әр кезең өз ретімен орындалды. Оқушылар сабаққа белсенді атсалысты, топта ортақ проблемаға жұмыла отырып, тыңдап, шешім қабылдап, ой қорыта білулері мен үшін үлкен жетістік.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Саба?ты? та?ырыбы: «Н?тиже саба?. Мені? Отаным». Зат есімні? жал?аулары

Автор: Кенжебаева Толганай Шерахмет?ызы

Дата: 27.01.2015

Номер свидетельства: 162439


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства