Прыметнік, яго граматычныя прыметы. Разрады прыметнікаў паводле значэння.
Прыметнік, яго граматычныя прыметы. Разрады прыметнікаў паводле значэння.
Прыметнік, яго граматычныя прыметы. Разрады прыметнікаў паводле значэння. Утварэнне ступеней параўнання якасных прыметнікаў, утварэнне і ўжыванне прыналежных прыметнікаў
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Прыметнік, яго граматычныя прыметы. Разрады прыметнікаў паводле значэння.»
Урок у 10 класе па беларускай мове
Цясевіч А.Р.,
настаўнік беларускай мовы і літаратуры
першай кваліфікацыйнай катэгорыі
Тэма. Прыметнік, яго граматычныя прыметы. Разрады прыметнікаў паводле значэння. Утварэнне ступеней параўнання якасных прыметнікаў, утварэнне і ўжыванне прыналежных прыметнікаў
Сувязь з ранейшымі ведамі:
- Вучань ужо ведае, што такое прыметнік
- Вучань ведае, граматычныя разрады прыметнікаў паводле значэння
- Вучань ужо ведае, што толькі якасныя прыметнікі ўтвараюць ступені параўнання
-Вучань ведае ад якіх назоўнікаў і пры дапамозе якіх суфіксаў утвараюцца прыналежныя прыметнікі
Мэта:садзейнічаць падагульненню і сістэматызацыі ведаў аб прыметніку як часціне мовы, разрадах прыметнікаў паводле значэння, ступенях параўнання якасных прыметнікаў і ўтварэння і ўжывання прыналежных прыметнікаў;
-удасканальваць уменні вызначаць разрады прыметнікаў, утвараць ступені параўнання якасных прыметнікаў і ўтвараць прыналежныя прыметнікі, правільна ўжываць іх у мове;
-выхоўваць пачуццё годнасці, любові і павагі да сваёй мовы
Эпіграф Ільняная і жытнёвая. Сялянская .
Баравая ў казачнай красе.
Старажытнейшая, самая славянская.
Светлая, як травы ў расе.
Вобразная, вольная, пявучая
Мова беларуская мая! (П. Панчанка)
Абсталяванне: падручнікі “Беларуская мова 10 клас”, “Беларуская мова 11 клас”, схемы-алгарытмы, табліца “Пашпарт прыметніка”, карткі з заданнямі, тэкст, мэты на мове вучня.
Ход урока
Арганізацыйны момант
Слова настаўніка.
-- Добры дзень, сёння мы з вамі працягваем работу па паўтарэнню часцін мовы. Таму давайце пажадаем поспеху сабе і пачнем нашу працу.
а) Арфаграфічны трэнінг. (Вучням прапаноўваецца тэкст, у якім прапушчана арфаграма, патрэбна ўставіць арфаграму, узаемаправерка работ па ключы з напісаннем каментару).
б) для матывацыйнага настрою ўспамінаем байку-прытчу Эзопа пра мову (рыхтавалі два вучні)
-- Якое азначэнне мове дае раб у байцы-прытчы? (Што мова – гэта самая дарагая і самая танная рэч).
в) Зварот да эпіграфа.
-- Якое азначэнне мове дае П.Панчанка?
2. Вызначэнне тэмы і мэты ўрока
а) мэты ўрока мовай вучня:
1.Актуалізую веды пра прыметнік як часціну мовы;
2.Навучуся знаходзіць прыметнікі ў тэкстах і вызначаць іх разрад паводле значэння;
3. Навучуся ўтвараць ступені параўнання якасных прыметнікаў і ўтвараць прыналежныя прыметнікі;
4. Буду ўмець выкарыстоўваць веды пры выкананні заданняў да ЦТ і на практыцы.
НаШтоБуЗу
1.Знайду прыметнікі і вызначу іх разрад
2.Змагу ўтварыць ступені параўнання якасных прыметнікаў
3.Змагу ўтварыць прыналежныя прыметнікі
4. Змагу знайсці памылкі ва ўтвораных ступенях параўнання і прыналежных прыметніках
Ключавое пытанне: Што было б, калі б зніклі прыметнікі?
б) па табліцы "Пашпарт прыметніка” паўтараем веды пра прыметнік як часціну мовы;
в) праца з тэкстам, у якім устаўлялі прапушчаную арфаграму,
1-я група выпісвае словазлучэнні з якаснымі прыметнікамі;
2-я група – з адноснымі прыметнікамі;
3-я група – з прыналежнымі прыметнікамі; (па 3 словазлучэнні). Кожная група агучвае выпісаныя словазлучэнні.
-- Якія прыметнікі ўтвараюць ступені параўнання? Назавіце ступені параўнання, якія ведаеце? Утварыце ад прапанаваных прыметнікаў усе магчымыя ступені параўнання.
(Прыгожы, далёкі, цудоўны)
--Якія якасныя прыметнікі ўтвараюць не ўсе ступені параўнання? (Зварот да правілаў падручніка).
д) Самастойная праца. Заданне: выпраўце памылкі ўсказах, узаемаправерка (ключ на адваротным баку дошкі)
1.Самы найлепшы адпачынак – гэта адпачынак на ўлонні прыроды. 2. Сёння выдаўся наймарознейшы дзень. 3. Зіма – самая прыгожая пара года. 4. Самае найпрыгажэйшае убранне дрэвы апранаюць зімой. 5. Летнія канікулы даўжэйшыя за зімовыя.
е) Ад прапанаваных назоўнікаў утварыце прыналежныя прыметнікі і складзіце словазлучэнні. Самаправерка па ключы.