kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

8-cынып ?аза? тілі Cаба? жоспары Себеп ба?ыны??ылы саба?тас с?йлем

Нажмите, чтобы узнать подробности

а)  О?ыту о?у іскерлігіне ба?ытталады. Т?ра?ты дамуды ?амтамасыз етеді.  Себеп ба?ыны??ылы  саба?тасты?  жасалу жолдарын ме?геріп, бас?а саба?тасты? ма?ыналы? т?рлерінен ажырата  біледі. Себеп–салдар салаласпен салыстырып, ?зіндік белгілерін аны?тайды, теориялы? білімдерін т?жірибеде ?олданып сауатты ажырата алу?а,  мысалдар ар?ылы ?з ойын д?лелдей білуге да?дыланады.

?)  М?тіннен ж?мыс істей білу да?дысы жетіледі, ?жымды? шы?армашылы? ж?мыс ж?ргізе білу да?дылары дамиды;
б)  «Мен» жеке ??зыреттілігін дамыту ар?ылы ?депті, сыпайы с?йлеуге баулу, тіл м?дениетін ?алыптастырады.

?здігінен о?у да?дыларын ?алыптастырады.  Жа?а та?ырыпты? мазм?нын ?з бетімен аша алады, салыстыра біледі, талдай алады, ой ?орытуды ?йренеді.О?у мен жазу ар?ылы сын т?р?ысынан ойлауды дамыту.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«8-cынып ?аза? тілі Cаба? жоспары Себеп ба?ыны??ылы саба?тас с?йлем »

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні: 27.02.15. Сынып: 8«ә» Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлем (1 сағат)

Сілтеме

Қосымша материалдар: интербелсенді тақта, Activlnspire /флипчарт тапсырмалар/ үлестірме сигналдық карточкалар,

А 3 үлгідегі қағаздар, стикерлер, постерлер, маркерлер. Оқулық материалы.

Мақсаты

а) Оқыту оқу іскерлігіне бағытталады. Тұрақты дамуды қамтамасыз етеді. Себеп бағыныңқылы сабақтастың жасалу жолдарын меңгеріп, басқа сабақтастың мағыналық түрлерінен ажырата біледі. Себеп–салдар салаласпен салыстырып, өзіндік белгілерін анықтайды, теориялық білімдерін тәжірибеде қолданып сауатты ажырата алуға, мысалдар арқылы өз ойын дәлелдей білуге дағдыланады.

ә) Мәтіннен жұмыс істей білу дағдысы жетіледі, ұжымдық шығармашылық жұмыс жүргізе білу дағдылары дамиды;
б) «Мен» жеке құзыреттілігін дамыту арқылы әдепті, сыпайы сөйлеуге баулу, тіл мәдениетін қалыптастырады .

Оқыту нәтижесі

Өздігінен оқу дағдыларын қалыптастырады. Жаңа тақырыптың мазмұнын өз бетімен аша алады, салыстыра біледі, талдай алады, ой қорытуды үйренеді.Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту.

Сабақ түрі:

Жаңа білім беру сабағы.

Сабақта қамтылатын модульдер

СТО, ОмО жаңа тәсілдері, АКТ, ОүбжОб , ОБжК, ТжДО, ОЖЕСББ.

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау түрлері

Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау парақшасы, суммативті бағалау Топтық кері байланыс, бас бармақ әдісі, «екі жұлдыз бір тілек» «Смайликтер» арқылы оқыту үшін бағалау, критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Ассоциация әдісі, топтастыру,Блум өлшемдеріне сай сұрақтар қою, әр түрлі оқыту стратегиялары, өзара оқыту, өзара бағалау,өзін-өзі бағалау; сұрақ-жауап, зерттеушілік әңгіме;топтық әңгіме;


Ой қозғау

Жеке тұлғаға бағытталған тапсырмалар ұсынылады.

Бірлесіп іздеуге, керегінде олардың пікіралмасуға, диалогтік әңгімеге араласады

Түйінді идеялар

1) Өздігінен іздене отырып меңгеру өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.

2) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

3) Оқу сауаттылығының нәтижесінде түсініп оқығандықтарын тест жауабын орындау арқылы көрсетеді.

4) Алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру, өз бетінше жаңа ақпаратты қорыта білуге үйренеді.

Блум


Ресурс

тар


Сабақтың мазмұны




Мұғалімнің іс-әрекеті

Нақты мақсатқа бағыттайды. Оқушыларды дербес таным іс-әрекетіне негіздеп, оған түрткі болады.

Оқушының іс – әрекеті

Мақсатқа дербес өзінің белсенді іс-әрекетімен жетуге тырысады

І Ұйым

дастыру кезеңі.

Топтас

тыру

Қызығушылығын ояту.

Ұйымдастыру кезеңі. (Психологиялық жағымды ахуал, жағдай туғызады. Жасырылған сөздер арқылы топқа бөледі) І топ себеп бағынықылы, ІІ топ сабақтас сөйлем деген сөздерді жинастыру арқылы топқа бөлінеді әрі тақырыпқа шығады.

Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.


Жасырылған сөздерді алу арқылы 2 топқа бөлінеді әрі өздері тақырыпты анықтайды.


ІІ Жаңа тақырыпқа

Шығу.


Топтық

жұмыс

Ынтымақтастық атмосферасын құрады.

Бір-бірімен диалог арқылы пікіралмасады.

Үй жұмысын сұрау. (постер жасап келеді). Мезгіл бағыныңқылы сабақтас сөйлемге сатылай кешенді талдауларын оқиды.

Топтық жұмыс (үй тапсырмасы постерлеріне екі жұлдыз, бір тілек жазу арқылы рефлексия жасайды). Енді сол флипчарттарына жаңа тақырыпқа қатысты мәліметтерді енгізеді.

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлем. –Ережесі, сұрақтары, жасалу жолдары, мысалдар...

Екі топ үйден жасап әкелген постерлерін алмасады да, бір-бірінің жұмысын оқып танысады, жаңа материалды игереді. Тақырыпты оқып игереді, талдап талқылайды.

ІІІ Тақырыпты меңгерту кезеңі.


Теориясы «Білу» (Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді? Себеп бағыныңқы сабақтас дегеніміз не?Жасалу жолдары қандай? Себеп-салдар салаластан қалай ажыратамыз?

Флипчарт №1 Ішіне-сыртына стратегиясы. Берілген кестедегі мәліметтерді дұрыс орналастырулары керек. / АКТ арқылы интербелсенді тақтада орындайды/. Ортақ белгілері ішінде қалады, ал әрбіреуіне пән белгілері сыртқы бағанға шығарылады. Себеп-салдар салалас пен себеп бағыныңқы сабақтастың ерекшелігі мен ұқсастығын көрсетіңдер.

Себеп-салдар салалас

Ортақ белгісі

Себеп бағыныңқы сабақтас

1.Салалас құрмалас сөйлемнің түрі.

2.Баяндауыштары тиянақты.

З.Жалғаулық шылаулар арқылы

байланысады.


І.Екеуі де құрмалас сейлем.

2.Құрамында екі немесе бірнеше жай сөйлем болады.

З.Екеуі де күрделі ойды білдіреді.

1. Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрі.

2.Есімше, косемше, септеулік, комекші етістік арқылы жасалады.

З.Бағыныңқы, басыңқы

сыңарлары болады...

Оқулықпен жұмыс 134-136-жаттығу.

Өз білетіндерін айтады. Жұбына, кейін топта талқылайды. Ақылдасып постерлеріне пікір жазады. Әр топтың спикерлері жазылған пікірлерді оқиды.

Жеке, жұптық, топтық жұмыс түрлерін орындайды. Өз өнімін ортаға салып, ұжыммен қарым-қатынасқа түседі. (жоба, модель дайындаушы)


Теориясы «Түсіну» (Неге, неліктен, не үшін)


Флипчарт №2,3,4,5

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлемнің жасалу жолын кесте арқылы түсіндір.

Баяндауыш формаларының жасалуы

Сұрақтары

Мысалдар

-қан+дықтан (айтқандықтан)

-қан соң (айтқан соң)

-қан+ы үшін (айтқаны үшін)

-па+й (айтпай)

-ып+ты деп (айтыпты деп)

Неліктен? Не үшін? Не себепті?

Айтқандарым жаққан соң, алыс-жақын тыңдайды



Жаңа білімдерін талқылап, дамытып, жетілдіреді. Өз еңбектерін өздері саралайды, қорытындылайды.


Категорияға бөлу стратегиясы

Флипчарт тапсырмалары

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлемнің жасалу жолдарына мысалдар ойлап жазыңдар.

І.Есімшенің өткен шақ формасына -дықтан, -діктен

деген қосымшалар қосылуы арқылы жасалады.

2.Есімшенің өткен шақ формасына соң шылауы тіркесуі арқылы жасалады.

З.Ашық райлы етістікке деп көмекші етістігінің тіркелуі арқылы жасалады.

4.Болымсыз етістікке көсемше

-й жұрнағы жалғануы арқылы


Қонақтар көптен бері Абаймен көріспегендіктен

ғана, бүгін қонақта отыр.


...


Қорқынышты бастан кешірсін деп, сонда әдейі ертіп
апартқан едім.

....


Өзара тексеру арқылы бағалайды.



Практикасы «Қолдану»

(Оқулықта берілген жаттығу бойынша жұмыс жасау)

Себеп-салдар салаласты сабақтасқа, сабақтасты салаласқа айналдырыңдар.

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлемнің жасалу жолдарына мысалдар ойлап жазыңдар.

І.Есімшенің өткен шақ формасына -дықтан, -діктен

деген қосымшалар қосылуы арқылы жасалады.

2.Есімшенің өткен шақ формасына -үшін шылауы тіркесуі арқылы жасалады.

З.Ашық райлы етістікке деп көмекші етістігінің тіркелуі арқылы жасалады.



Қонақтар көптен бері Абаймен көріспегендіктен

ғана, бүгін қонақта отыр.


Шебер қимылдағаны үшін, бул дивизия атқыштар дивизиясы болып атанды.



Қорқынышты бастан кешірсін деп, сонда әдейі ертіп
апартқан едім.

Үлестірме және сигналдық карточкаларын қолдану.



Теориясы «Талдау» (с

алыстыр, айырмашылығы неде?)


ТАПСЫРМАЛАР

Сөйлемге синтаксистік сатылай кешенді талдау жасайды.

Сөйлем түріне сатылай кешенді талдаудың үлгісі

1. Сөйлемде қойылған тыныс белгі:

2. Айтылу сазына қарай: Хабарлы, сұраулы,

лепті(себебі)

3. Бұл сөйлем құрылысына қарай:жай сөйлем немесе

құрмалас сөйлем

4. Құрамындағы жай сөйлемдердің байланысына қарай:

1.Салалас

2.Сабақтас

3.Аралас

5 Мағыналық түріне қарай:

1.Салаластың 6 түрінің ішінде:

2. Сабақтастың 6 түрінің ішінде:

3.Көп бағыныңқы сабақтас:

а) Жарыспалы:

ә) Сатылы:

6. Құрамындағы сөйлем мүшелері:

1.Баяндауыш

2.Бастауыш

3.Тұрлаусыз мүшелер

7. Сөйлемде ...... сөз тіркесі бар.

Сөз тіркесіне толық талдау:

1.Сөз тіркесінің түріне қарай:

2. Байланысу тәсіліне қарай:

3.Байланысу түріне қарай:

4.Грамматикалық қатынасына қарай

Өзара тексеру арқылы бағалайды.

Себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлемге синтаксистік сатылай кешенді талдау жасалады.

Ү Бекіту кезеңі.


Теориясы «Жинақтау»

(Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу)


«Қалыпқа келтіру стратегиясы» пайымдау.

Себеп бағыныңқылы сабақтастың екінші сыңарын өздері ойдан құрастырып сөйлемді жалғастырып жазады.

1. Берілген сөздерді бағыныңқы сөйлемнің баяндауышы етіп, себеп-салдар сабақтас сөйлем құрастырып жаз.

2.Берілген сөйлемдердің басыңқы сыңарларын ойлап жазып, себеп бағыныңқылы сабақтас құраңдар.




Жаңа білімдерді қолданады. Шығармашылық жұмыс арқылы білімдерін жинақтап, ортаға салады.

ҮІ Сабақ бойынша қорытынды рефлексия:


Бағалау


Бекіту тапсырмасы

Оқу сауаттылығы. / «Төрт түліктің төресі-жылқы», «Қымыз» атты мәтін таратылады, соңында тест тапсырмалары беріледі/

Аңыз Күй аңызы

Рефлексия. Сабақты қорытындылау. Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазу, суреттерге жапсыру. /Қима қағаздар/

Бүгінгі сабақтан не алдым, не білдім, немен таныстым.

Бағалау парақтарын жинап алады. (бірін-бірі бағалайды, мұғалімнің қорытынды бағасы қойылады.)

Ұпай көрсеткіштеріне сай бағалау парақтарына қорытынды бағаларын қояды.

ҮІІІ Үй

тапсыр

масы.

Бағалау парағы


Үй тапсырмасы: 138-жаттығу. Көркем әдебиеттен 2 себеп бағыныңқылы сабақтас сөйлем жазып келу, біреуіне сатылай кешенді талдау жасау. Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас сөйлемге постер жасап келу.

Дескрипторлар

Үй тапсырмасын орындауы

Дұрыс-2, қате кездессе-1, орындамаса-0

Жаңа тақырыпты меңгеруі

/сабаққа қатысуы/

Постер қорғау, жаттығу орындау, флипчартпен жұмыс

2-1-0

Тапсырмаларды өз бетімен орындай алуы

/Синтаксистік сатылай кешенді талдау, сөйлем құрай білуі/

2-1-0

Оқу сауаттылығы

/мәтінмен жұмыс

Тест/

(әрбір дұрыс жауап

1 ұпай)

Жалпы

ұпайы

12-11«5»

10-9- «4»

8-7 «3»

Оқушының аты –жөні:

Оқушы бағасы

Мұғалім

бағасы

Оқушы бағасы

Мұғалім

бағасы

Оқушы бағасы

Мұғалім

бағасы

Оқушы бағасы

Мұғалім

бағасы














Күнделікке үй жұмысын жазады.

Пән мұғалімі: Мұхаметжанова Р.Ж.

Тексерілді:




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
8-cынып ?аза? тілі Cаба? жоспары Себеп ба?ыны??ылы саба?тас с?йлем

Автор: Мухаметжанова Райгуль Жетписовна

Дата: 13.04.2015

Номер свидетельства: 200695


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства