Психологиялық тренинг тақырыбы: | "ҰБТ алдындағы қорқынышты жеңу" |
Сілтеме | |
Мақсаты | ҰБТ алдындағы оқушылардың психологиялық қорқыныш сезімін жою, психологиялық дайындықтарын күшейту. |
Нәтиже | |
Сабақта қолданылатын ресурстар: | Интерактивті тақта, флипчарт, маркер,қалам, А-4 түсті парақтарына жазылған сөздер, бейнефильмдер |
Оқыту әдістері | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер Сын тұрғысынан ойлау (СТО) Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу Оқытуды басқару мен көшбасшылық | Топтық жұмыс Диалогтық жұмыс Жеке жұмыс |
Тапсырмалар | Топтық,жұптық және жеке жұмыстар;сұрақтарға жауап беру,салыстыру.Постер жасау,қорғау, эссе жазу,сурет салу, рефлексия. |
Кіріспе | Психологтың іс-әрекеті | Мұғалімдердің және оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау |
Психологиялық ахуал туғызу Мақсаты: мұғалімдердің және оқушылардың көңіл-күйін көтеру, оқу белсендігін арттыру, жұмыс жылдамдығын жақсарту. 10 минут | Мұғалімдер мен оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір – біріне тілектер білдіруін сұраймын | Мұғалімдер мен оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір – біріне тілек білдіреді | Мұғалімдер мен оқушылардың көңіл-күйі жақсарады, қызығушылығы туады,жұмыс істеу қабілеттері көтеріледі. |
Ұйымдастыру кезеңі Мақсаты: Уақытты үнемдеп,жоспарлаған жұмыстарды сәтті өткізу үшін мұғалімдер мен оқушыларды топтастыру. 5 минут | Мұғалімдер мен оқушыларды «Наурыз алды шашу» (кәмпиттер) арқылы төрт топқа бөлу. | Мұғалімдер мен оқушылар қолдарына түскен кәмпиттер арқылы төрт топқа бөлінеді. | Аудиторияда төрт жұмыс тобы ұйымдастырылады. |
1-тапсырма «Майшам» әдісі (жеке жұмыс) 20 минут | Тапсырма: "ҰБТ алдындағы қорқыныш" дегенді қалай түсінеміз. Мұғалімдер мен оқушылардың алдына жеке-жеке майшам қойылады, сол шам қарап бірінші түйген ойын қағаз бетіне түсіруді тапсырылады. | Мұғалімдер мен оқушылар алдына қойылған, майшамдарға бірнеше минут қарап отырып ойын жинақтайды да, бірінші түйген ойын қағаз бетіне түсіреді | Мұғалімдермен оқушылар қағаз бетіне түсірген ойларын жеке – жеке оқып беру арқылы өз қорқыныштарын білдіреді |
2-тапсырма Сен өз бойыңдағы қорқынышты қалай жеңесің? (топтық жұмыс) 20 минут | Тапсырма: Сен өз бойыңдағы қорқынышты қалай жеңесің? сұрағын постерге түсіруді топтарға тапсырма етіп беріледі | Топ мүшелері өз бойындағы қорқынышты жеңу жолдарын қағаз бетіне түсіреді | Топтар жасаған постерларын қорғайды |
Ой қозғау үшін тапсырмалар Мақсаты: Оқушыларды сергітіп, өздеріне деген сенімділіктерін нығайтып, арттыра түсу. (үнтаспадан әуен ойналып тұрады.) 15 минут | «Сенімділік» жаттығуы. Оқушылардың өздеріне деген сенімділіктерін нығайтатын мәтін оқылады. Мәтінін ішіндегі жағдаяттарды көз алдарына келтіру арқылы оқушылар сол әлемге кіре алу дағдысын қалыптастыру. | Мұғалімдер мен оқушылар мәтінді көзін жұма отырып тыңдайды. Мәтінін ішіндегі жағдаяттарды көз алдарына келтіру арқылы оқушылар сол әлемге кіре бастайды. | Әр топтан бір қатысушыдан мәтінен кейінгі сезімдерін баяндайды. |
Кері байланыс Балықтың басы -мәселе, сол жақ қабырғалары- неге бұл мәселе туындады, оң жақ қабырғалары- мәселені қалай шешеміз,құйрығы- мұны болдырмау шаралары. 15 минут | Тапсырма: "Балық сүйегі" диаграммасын пайдаланып тақырыпты қортындылау. Мұғалімдер мен оқушыларға мәселе етіп осы тақырыпты алатынымызды ескертемін. | "ҰБТ алдындағы қорқынышты жеңу"үшін «Балық сүйегі» диаграммасы арқылы өз талдауларын жасайды | "Балық сүйегі" диаграммасы арқылы кері байланыс жасайды. |
Рефлексия 5 минут | Майшам әдісі арқылы жазылған «алғашқы ой» жазбаларын қоқыс жәшігіне умаждап тастауды ұсынамын | Мұғалімдер және оқушылар берілген тапсырма бойынша өз жазбаларын қоқыс жәшігіне тастайды. | Ішкі қорқыныштарын қоқыс жәшігіне тастау арқылы өз бойындағы қорқыныштардан арылады. |
| | | |
5. Қорытынды:
Біздің бір тілегіміз мақсатымыз.
Сеніммен шыға берсін жақсы атымыз.-дегендей қаламгеріміздің өлең жолдарына назар аударайықшы, құрметті ұстаздар оқушылар . Егер өмірде өзіңе-өзің сенімді болғың келсе,өмірмен бетпе бет кездесуден қорықпа, үнемі өмір сынағының әр түрінен қашқақтап, жеңілдікпен өтірік көңіл көтеруді пайдалансаң, кезең-кезең проблема туындай береді, өзіңмен-өзің әлектене бересің. Сондықтан өмірдің қиындығын қасқайып қарап қабылда. Жеңіл жол іздеме, қиындықпен күрес. Осының өзі саған өзіңе деген сенімділік әкеледі.-дей келе бүгінгі тренинг сабағымызды аяқтаймыз
1. Аудиалдар ақпаратты есту арқылы
қабылдайтын оқушылар. Материалды меңгеру немесе түсіну үшін
2. Визуалдар идеялар, тұжырымдамалар және ақпаратты визуалды бейнелермен ұқсастыру арқылы қабылдайтын оқушылар. Демек бұл оқушылар ақпаратты көру органдары арқылы қабылдайды.
3. Кинестетиктер ақпараттың көптеген бөлігін дене арқылы сезіну жолымен жанасу арқылы қабылдайтын оқушылар.