Күні: 11.11.2019 Тобы: МБ-192 Пән аты: Психология коммуникативтік дағдылар негіздері Оқытушы: Абдунабиева.З.М Сабақтың тақырыбы: Қабылдау Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту Оқыту әдісі: Түйінді мәселе қою, студенттердің өз бетінше жұмысы арқылы түсіндірушілік тәсіл. Пән аралық байланыс: Педагогика Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Жаңа тақырыпты талқылып, жаңа мәлімет беру, білімділік көлемдерін жетілдіру. 2.Тәрбиелік: көпшіл, ұйымшыл болуға баулу, ынтымақтастыққа өзін-өзі басқаруға,бақылыуға байқағыштыққа жетелеу, білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге. Білім бере отыра, тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Танымдықлық қабілеттеріне сүйене отыра, ойлау, сөйлеу, қиялдау т.б процестерін арттыру. Оқушылардың өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту. Еске сақтауын, ой-өрісін дамыту, танымдылық белсенділігін арттыру. Сабақтың міндеттері: А) өз ойларын еркін айтып, бір-бірінің пікірін тыңдайды Ә) ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайдтар, тест сұрақтары, дидактикалық ойындар, карточкалар сұрақ жауап. Сабақтың құрылымымен мазмұны: Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу, психологиялық әзірлік. Сергіту сәті Оқушылардың көңілін сабаққа аудару. 2. Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімін тексеру: «Ерік. Балада еріктің дамуы және оны тәрбиелеу» тақырыбы бойынша сұрақ- жауап әдісімен түсінгендерін, сабақты меңгергендерін сұрап білемін. Сұрақ-жауап: 1. Ерік дегеніміз не?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Күні: 11.11.2019 Тобы: МБ-192 Пән аты: Психология коммуникативтік дағдылар негіздері Оқытушы: Абдунабиева.З.М Сабақтың тақырыбы: Қабылдау Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту Оқыту әдісі: Түйінді мәселе қою, студенттердің өз бетінше жұмысы арқылы түсіндірушілік тәсіл. Пән аралық байланыс: Педагогика Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Жаңа тақырыпты талқылып, жаңа мәлімет беру, білімділік көлемдерін жетілдіру. 2.Тәрбиелік: көпшіл, ұйымшыл болуға баулу, ынтымақтастыққа өзін-өзі басқаруға ,бақылыуға байқағыштыққа жетелеу, білім деңгейіне қарамай серігін, көршісін қадірлей білуге. Білім бере отыра, тәрбиелеу. 3. Дамытушылық: Танымдықлық қабілеттеріне сүйене отыра, ойлау, сөйлеу, қиялдау т.б процестерін арттыру. Оқушылардың өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту. Еске сақтауын, ой-өрісін дамыту, танымдылық белсенділігін арттыру. Сабақтың міндеттері: А) өз ойларын еркін айтып, бір-бірінің пікірін тыңдайды Ә) ұжымдаса бірлесіп жұмыс істейді Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайдтар, тест сұрақтары, дидактикалық ойындар, карточкалар сұрақ жауап. Сабақтың құрылымымен мазмұны: Сабақтың барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу, психологиялық әзірлік. Сергіту сәті Оқушылардың көңілін сабаққа аудару. 2. Оқушылардың өткен тақырып бойынша білімін тексеру: «Ерік. Балада еріктің дамуы және оны тәрбиелеу» тақырыбы бойынша сұрақ- жауап әдісімен түсінгендерін, сабақты меңгергендерін сұрап білемін. Сұрақ-жауап: 1. Ерік дегеніміз не? 2. Ерік сөзі қай тілден алынған. Қандай мағына береді? 3.Еріктің негізгі түрлері нешеу? 4. Еріксіз дегенімізді қалай түсінесіз? 5. Мақсатқа жетудің қандай қиыншылықтары бар? 6.Ерікті инстинкт қалай қарастырылады? 7. Еріктік амалдардың даму кезеңдеері? 8. Ерік сапалары? 9. Тоқтамға келгіштік дегеніміз не? 10. Табандылық дегенімізді қалай түсінесіздер? 11. Адамгершілікпен ерік қимылының ерекшелігі? 12. Ерікті даму процесі?3.Жаңа сабақты түсіндіру.
Тақырып. ҚАБЫЛДАУ
Қабылдау – ақиқат дүниедегі заттар мен құбылыстардың сезім мүшелеріне тікелей әсер етіп, тұтастай заттық түрде бейнеленуі. Қабылдау – ақиқат дүниедегі заттар мен құбылыстардың сезім мүшелеріне тікелей әсер етіп, тұтастай заттық түрде бейнеленуі. Ал түйсік - сыртқы дүние заттары мен құбылыстарының жеке қасиеттері мен сапаларының миымызда бейнеленуі. Бірақ, қабылдау міндетті түрде түйсіктерге негізделеді. Екеуінің де пайда болуы үшін дүниедегі заттар мен құбылыстар адамның сыртқы сезім мүшелеріне тікелей әсер етуі керек. Түйсiктер бiздiң өзiмiзде болатын болса, ал қабылданатын заттардың қасиеттерi мен бейнелерi кеңiстiкте шоғырланады. Түйсiктерден ерекшелейтiн қабылдаудағы бұл процесс обьективация деп аталады. Әр түрлі анализаторлардың шегінде пайда болатын байланыстар. И.М.Сеченов зат пен кеңістікті қабылдауды көру, сипап сезу, кинестезиялық, есту және т.б. түйсіктердің ассоцияциясымен түсіндірді.
ҚАБЫЛДАУДЫҢ ҚАСИЕТТЕРІ.
Тұтастығы. Бейнелі түрде бөлшекпен бүтіннің ішкіорганикалық өзарабайланысы. Екіаспектісі:1.Әр түрлі элементтердібіріктіру.2.Оның құрамдасэлементтерініңсапасынан құрылғанбүтінннің тәуелсіздігі.
Құрылымдылығы қабылдаудың тұтастылығымен тығыз байланысты. Бiз белгiлi бiр обьектiнi жеке элементтермен емес, ал тұтас құрылым ретiнде қабыл Құрылымдылығы қабылдаудың тұтастылығымен тығыз байланысты. Бiз белгiлi бiр обьектiнi жеке элементтермен емес, ал тұтас құрылым ретiнде қабылдаймыз. Заттылығы Объект жеке физикалық дене болып кеңістікте және уақытта жекеленуі. Бұл қасиет фигура мен фонның өзара байланысы кезінде анық көрінеді. Заттың қасиеті, заттылығы затпен байланыс кезінде пайда болады, ол адамға қандай да бір қажеттілігін қанағаттандыру үшін қажет. Мағыналылығы. Бұл ерекшелiкте қабылдаудың түйсiктерден негiзгi айырмашылығы жақсы көрiнедi. Обьектiлердiң мазмұнын жақсылап түсiнбейiнше, оларды белгiлi тұжырымдар мен сөз арқылы атамайынша, олар толық. Константтылық. Жағдайдың өзгергеніне қарамастан заттың адекватты қабылдануына мүмкіндік береді. Біздің қабылдауымыз белгілі бір шектеуде қабылдаудың жағдайына тәуелсіз олардың көлемін, формасын, түрін заттан тыс сақтап қалады. Қабылдаудағы иллюзия. Түрлi себептерге байланысты шындықтағы обьектiлердi қате қабылдауды иллюзия деп атайды. Иллюзиялар сан-алуан себепті Қабылдаудағы иллюзия. Түрлi себептерге байланысты шындықтағы обьектiлердi қатет қабылдауды иллюзия деп атайды. Иллюзиялар сан-алуан себептерге байланысты пайда болады. Апперцепция. Қабылдаудың адамның жалпы психикалық тұрмысы мен өткен тәжiрибесiнiң мазмұнына байланыстылығын апперцепция дейдi. Бұл адамға қабылданатын заттар немесе құбылыстар таныс болып, оның бұрыңғы тәжiрибесiнде кездескен болса, онда адам оларды дұрысырақ, тереңiрек қабылдайды.Апперцепция тұрақты және уақытша болып екi түрге бөлiнедi. Тұрақты апперцепция адамның қызығуы мен мамандығы, бiлiмi мен дүниетанымына байланысты болып отырады. Апперцепция затты түрлi жағынан бағалай алу, адамның оны өзiнше талқылап, өзiнше өз көзқарасын бiлдiре алуы. әртүрлi иллюзиялардың негiзiнде адам жаңсақ пiкiрде болады. Оны уақытша апперцепция дейдi.
Қабылдаудың түрлері
1.Кеңістікті қабылдау: заттардың формасын,көлемін, тереңдігін және алыстығын,бағытын қабылдау.
2.Уақытты қабылдау: бұл құбылыстар мен оқиғалардың ұзақтығы мен тізбегін бейнелендіру.
3.Қозғалысты қабылдау: бұл объектінің кеңістіктегі орны мен қалпының өзгерісін бейнелеу.
Обьект қозғалысының параметрлерi: жылдамдық, үдеу және бағыт. Адам обьекттердiң кеңiстiктегi орын ауыстыруы жөнiндегi мағлұматты екi жолмен алады: орын ауыстыру немесе қозғалысты тiкелей көру, қабылдау арқылы және белгiлi бiр уақытта басқа орында болған обьектiнiң қозғалысы арқылы
4.Жаңа материалды пысықтау. Әңгімелесу әдісі.(топ ішінде) Красворд: әр топқа жеке жеке. Қар кесегі әдісі: әр бір топ оқушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек кезек аласады. 5.Қорытындылау.Бағалау топ басшылары берген бағалау парағы бойынша әрбір студенттің орташа бағасы көріліп, сабаққа белсенді қатысқан студенттерді бағалау. 6. Үй тапсырмасы: дәріс материалын оқу.