Просмотр содержимого документа
«?ызы?ты к?белек ??рты. »
Бастауш сынып оқушылары үшін дамытушы сабақ.
Тақырыбы: Қызықты көбелек құрты.
Мақсаты: Оқушыларға жәндіктер туралы ақпарат беру. Зейін, ес, қиял, сөйлеуін дамыту.
Пайдаланатын заттар: жәндіктердің суреттері, жибек құртының суреті, шақпақ парақ, музыка.
Сабақтың барысы:
І. Кіріспе
Балалар біз бүгін сіздермен жәндіктер туралы әңгіме жүргіземіз. Жәндіктер суреттерін көрсетіп таныстырады.
ІІ. Негізігі бөлім.
Жүргізушы магнитті тахтаға көбелек құртының басын іліп қояды. Қалған бөлектері бір-бірден олардың арқасына жазылған тапсырмаларны орындағаннан кейін ілінеді. Оқушыларға көбелек құртының көбелекке айналуы туралы ертегі айтып беріледі.
«Көбелек құрты өзін өте сұлу деп ойлап, әрбір су тамшысына қарап өзіне мәз болады. Мен қандай әдемімін деп қуанып кетеді. Бірақ менің сұлулығымды еш кім байқамайды деп мұңаяды. Бір күні оның жолы болады. Далада кішкентай бір қыз гүл теріп жүрген екен. Көбелек құрты мені байқасын деп ең биік гүлдің үстіне шығып қызды күтеді. Қыз болса, оны көріп шөшіп кетеді. Неткен ұсқыпсыз! Саған қарауға да жіркінішті депті! Солай ма! деп көбелек құрты ренжіп қапты. Енді мені еш қашан, еш қандай жағдайда еш кім көрмейді деп кетіп қапты. Өзіне берген сөзінде туру үшін көбелек құрты ағашқа шығып, оның жапырағына барып ішінен жіп шығарып оған оралуға бастайды. Көбелек құрты көп еңбек етеді. Шаршап кеткен құрт ыстық және қараңғы жерде ұйықтап қалыпты.Құрт желкесінің қышығанынан оянып кетеді. Қышыған жерін
оның сыртына шығып кетеді. Бір қызығы көбелек құрты төменге емес жоғарыға көтеріледі. Осы жерде баяға қызды кездестіреді. Неткен масқара деп ойлайды. Мен ұсқұпсыз болсам, менің кінәм емес. Енді бәрі мені өтірікші дейтін болды. Өйткені өз сөзімде турмадым. Көбелек құрты шөптің үстіне қулап қалады. Оны көрген қыз
Қандай әдемі! дейді.
Еш нәрсені түсінбеген құрт бұл адамсдарға сенуге болмайды, бүгін бір басқа, ертең бір басқа сөйлейді деп ойлайды.Жібек құрты су тамшысына қарап, өзін - өзі танымай қалады. Қандай керемет! Мен енді көбелек болып қалдым, деп қуанады. Осындайда болады екен. Енді ол далада айналып жүр, үйткені ешнімгеде көрінбеймін деп көбелектің сөзін берген жоқ».
Оқушыларға тапсырма беріледі. Сойлемдердегі түсіп қалған сөзді өз орнына қою. Сөйлемдер жібек құрты дөңгелек бөлшектеріне тызылған.
Жібек құрты өзін өте ... деп ойлап, су ... қарайды.
далада бір қыз ... теріп жүреді.
Қандай ұсқынсыз. Саған қарауғада ...
Жібек құрты ішінен жібек ... шығарып, орынады.
Ол ыстық және қараңғы жерде жібек құрты ... қалады.,
Жібек құрты су тамшысына қараса, алдында ... тұр.
Жібек құрты ... кетеді.
2. Оқушыларға келесі тапсырма беріледі. Шақпақтар бойынша көбелектің суретін салу. (Оқушылар дәптерге, мұғалім тақтаға сызады).