Тренинг
Тақырыбы: «Зейін, ес, қиял – өзгеше бір әлем»
Бала ақыл-ойының дамуы тек белгілі бір білім көлемін ғана емес, танымдық іс-әрекет амалдары мен тәсілдерін игеруімен бірге зейін, қиял, есте сақтау, ойлау, танымдық, шығармашылық қабілеттерінің дамуын тұтас қамтиды.
Мақсаты: а) Білімділік: Балаларды ұжымдық шараларға қатысуға,
педагогтың ұсынысы мен талабын тындай,
түсіне білуге және оны орындауға үйрету.
ә) Түзете — дамытушылық: Балалардың зейінін, есте сақтау
қабілетін, тілін, қиялын дамыту.
Сөздік қорын, ұсақ қол қимылдарын дамыту
б) Тәрбиелік: Балаларды ойындарға белсенді араласуға тәрбиелеу.
Көрнекі-құралдар: компьютер, интерактивті тақта
Көрнекіліктер: ағаш, қапшықтар, суреттер, ойыншықтар, слайд
Әдіс – тәсілдер: Қызығушылықты ояту, ой қозғау, сұрақ – жауап, көрсету, түсіндіру.
Тренинг ережесін қабылдау:
1. Жұмыс барысында тыныштықты сақтаймыз.
2. Жұмыс аяқталған соң орын жинастырамыз.
3. Достық қарым-қатынасты сақтап бір-бірімізге көмектесу.
Тренинг 6 бөлімнен тұрады:
- тапсырма – «Айна»
2- тапсырма – «Екі суреттердің бір-бірінен айырмашылығын тап?»
3 – тапсырма – «Бірдей бас киімдер мен қолғаптарды сызықпен қос»
4 – тапсырма – Қимылды ойыны: «Ойыншықты тап»
5 – тапсырма – «Ғажайып жануарлар» (Суретші нені шатастырды)
6 – тапсырма – «Еске түсіреміз және қайталаймыз»
Тренинг барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды шеңбер бойымен тұрғызады.
Кел, балалар, тұрайық
Үлкен шеңбер құрайық.
— Балалар, бүгінгі тренинг-сабақ – ертегідей болады.
Құстардың дауысы жазылған үнтаспаны тыңдайды.
- Бұл ненің дауысы?
- Құстардың дауысы.
ІІ. Психологиялық сәт
Жылулық шеңбері:
- Балалар, сиқырлы таяқшаның көмегімен сендерді құстарға айналдырамын.
Құстар қанат қағады,
Құстар қанат жаяды.
Аспанда қалықтап,
Құстар ұшып-қонады.
- Балалар не көріп тұрсыңдар?
- Қандай әдемі ағаш! Бұл – ғажайып ағаш.
- Ғажайып ағашта – сиқырлы қапшықтар өседі. Сиқырлы қапшықтарда – тапсырмалар бар. Әр орындалған тапсырмаға, сендерге сыйлық береді – әдемі кубик.
ІІІ. Тренинг-сабақ барысында көңілді музыка әуені үнтаспадан қойылады.
1-ші қапшықта – айна.
1 — тапсырма: Дидактикалық ойыны: «Айна»
Мақсаты: балалардың қиялын дамыту.
Шарты: Балалар, бет әлпеті қандай екенін аңықтайды және оның бет әлпетін атайды.
- Сендер айна боласыңдар, ал мен оған қараймын. Менің көңіл-күйім қандай? (жайдары, ашуланшақ, қуанышты, ренжулы)
- Сендердің көңіл-күйлерін қандай?
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек!
Көңілді боп жүрейік.
Жарайсыңдар, балалар! Ойынымызды әрмен қарай жалғастырайық.
2-ші қапшықта – екі дөңгелек
2 – тапсырма: Дидактикалық ойыны: «Екі суреттердің бір-бірінен айырмашылығын тап?»
Мақсаты: Балалардың зейінін дамыту.
Шарты: Жұп суреттерге қарап барлық айырмашылықтарды табу.
Жарайсыңдар, балалар. Өзімізді қошеметтеп қояйық.
3-ші қапшықта — суреттер
3 – тапсырма: Дидактикалық ойыны: «Бірдей суреттерді тап »
Мақсаты: Балалардың зейінін шоғырландыру.
Шарты: Балалар суретке қарап бірдей суреттерді табу сызықпен қосу.
4-ші қапшықта – сәбіз, банан
4 – тапсырма: Қимылды ойыны: «Ойыншықты тап»
Мақсаты: Балалардың зейінін дамыту.
Шарты:
- Сиқырлы қапшықта не бар екен? Мынау не?
- Сәбіз
- Қандай жабайы аң, сәбіз жегінді ұнатады, оның ұзын құлағы, төрт аяғы бар?
- Бұл — Қоян. Қане, кім қоянды табады?
- Мынау не?
- Банан
- Қандай жануар, бананды жақсы көреді, олар өте ақылды, ағаштан ағашқа секіреді?
- Бұл – маймыл. Кім маймылды табады?
5-ші қапшықта – бояу, қылқалам
5 – тапсырма: Дидактикалық ойыны: «Ғажайып жануарлар»
(Суретші нені шатастырған?)
Мақсаты: Балалардың қиялын дамыту.
Шарты: Балалар суретке қарап суретші нені шатастырғанын айту керек және көрсету. Ненің басы? Ненің құйрығы? Ненің аяғы? Ненің мойыны? Ненің денесі? ( Лақ, тауық, үйрек, мысық, күшік, көбелек, бақа)
Келесі тапсырмаға көшейік
6-ші қапшықта – кубик
6 – тапсырма: Дидактикалық ойыны: «Еске түсіреміз және қайталаймыз»
Мақсаты: Балалардың есте сақтау қабілетін дамыту
Шарты: Балалар сыйлыққа алған кубиктермен сурет құрастыру – торғайдың суретін. «Торғай» деген тақпақты еске түсіру, қимылдармен көрсету.
Ү. Қорытынды
- Осы ойындар арқылы ерікті зейінін, есте сақтау, қиял, көру және ойлау қабілеттеріміз дамиды.
ҮІ. Қоштасу шеңбері: «Алақандарымызды шапалақтаймыз»
Жақсы көңіл күймен қоштасу үшін «алақандарымен шапалақтаймыз»
«Менің балаларым қандай ақылды, әдемі, мейірімді әрі көңілді!»