kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Болашаққа сеніммен қадам басамын

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Болашаққа бір қадам

Мақсаты: оқушылардың кризистік кезеңдерде өзін - өзі басқару және бақылау, қорқыныш пен үрей кедергілерін жеңу дағдыларына үйрету, өз - өзіне, күштеріне және өз мүмкіндіктеріне сенімділіктерін жоғарылатуға ықпал жасау.

Міндеттері:
1. Сенімді мінез - құлық дағдыларын игеру, қорқыныш феноменімен танысып, оны жою;
2. Психикалық қысымнан босаңсуға үйрету;
3. Ішкі резервке арқау бола отырып, өзіндік бақылау дағдыларын дамыту;
4. Өзінің әрекеттері мен ұстанымдарын талдаудағы жеке бас жауапкершілікті сезінуге көмектесу.

Қажетті құрал - жабдықтар: интерактивті тақта, фетр мата, ақ мақта, бет қағаздар, түрлі - түсті қарындаштар, карточкалар, т. б.
Әдіс - тәсілдер: әңгіме, мини - лекциялар, арттерапиялық техникалар, талдау, топпен жұмыс, демонстрация және т. б.
Сабақ барысы:

1.Амандасу.

- Қайырлы күн, оқушылар! Бүгін сендермен қауышып тұрғаныма, алдағы 1 сағат уақытымды тек сендермен өткізу мүмкіндігім үшін қуаныштымын. Бүгін мен сендермен, сендер менімен, өздерің өзара бір - біріңмен жақындастыра түсетін, өз - өзімізді тереңірек тани түсетін, көзқарастарымызды өзгерте түсетін тренинг болатынына мен сенімдімін!
 

Оқушылар шеңберге тұрып, болашақта қандай маман иесі болғысы келеді соны, сыныптастарына іс-қимыл арқылы көрсету. Сыныптастары мамандық түрін анықтау керек.

2. Эпиграфпен таныстыру.
«Тауды орнынан қозғалта алған адам ұсақ тастарды бір орыннан екінші орынға тасудан бастаған екен. Әлемді өзгерткіміз келсе, БІЗ ең алдымен ӨЗІМІЗДІ ӨЗГЕРТУІМІЗ КЕРЕК» (Сократ)
Талқылау, өз ойларымен бөлісу.

Қызығушылығын ояту -Мен кіммін? - Осы өмірдегі менің орным қандай? - Мен кім боламын? деген сұрақтарға жауап іздеуі керек. Профессия – латын сөзінен шыққан, “professio”, - анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді. Мамандық – қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі.

3.топқа бөлу(мозайка арқылы)

1-топ Аспазшы

2- топ Мұғалім

3- топ Дәнекерлеуші (сварщик)

4. топтық жұмыс

1- топ Қазіргі заманға сұранысқа ие мамандықтар?

2- топ Мамандық туралы өлең шығару

3- топ Көрініс «Мектеп бітіргесін сен -- болғың келеді, бірақ ата-анаң бұл мамандық иесі болуыңа қарсы»

5. Сергіту жаттығуы.

Жаттығу барысы: әр топқа 6 сурет беріледі. Сол сурет арқылы мамандыққа байланыстырып сөйлем құрау.

1-топ. Еден, Мысыр, Тағам, Кітап, Мұз айдыны, Дизайнер

2- топ. Ескерткіш, Есепші, Мал дәрігері, Телефон жөндеуші, гүл қараушы, пожарный

3- топ. Ғимарат, Компьютер, дәрігер, фотоаппарат, машина, балалар

 

6. Рефлексия.

 «Саған не тілесем екен, менің қымбатты досым?» жаттығуы Өз ойларындағы бақыт құсын жасап, тілектерін келесі топқа сыйлау. Пікірлесу, талдау: Осы күннен не алдыңыз? Өзіңіз үшін қандай қорытынды жасадың, ойландыратын жағдай болды ма?

Қорытынды — Мамандық таңдауда қандай факторлардың әсер ететінін байқадық. Сонымен қатар, бүгінгі сабағымызда мамандық таңдау жолының бір адамдарда оңайлықпен өтетінін, екінші адамдарда оның қиын, тіпті бірнеше сатылардан тұратынын, біреулердің өмірден орын таба алмай күйзелген жағдайларын да білдік. Мамандық таңдау жасындағы жастарға көптеген жалған пікірлер әсер етеді. Ол пікірлер жастарды мамандық таңдауда сәтсіздіктерге әкеледі.  Сондықтан да: Көк жүзіне алаулы, Міндет емес ай болу. Ең бастысы қалаулы, Кәсібіңе сай болу!-демекпін, Әлемде өзі қаламайтын мамандық иесі болып жүрген қаншама адам бар, өз жұмысын жанымен сүйіп істейтін адамдардың да саны аз емес. Мамандық таңдаудан жаңылмай, өз өміріңіздің бір кірпішін дұрыс қалауыңызға тілектеспіз.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Болашаққа сеніммен қадам басамын»

Тақырыбы: Болашаққа бір қадам

Мақсаты: оқушылардың кризистік кезеңдерде өзін - өзі басқару және бақылау, қорқыныш пен үрей кедергілерін жеңу дағдыларына үйрету, өз - өзіне, күштеріне және өз мүмкіндіктеріне сенімділіктерін жоғарылатуға ықпал жасау.

Міндеттері:
1. Сенімді мінез - құлық дағдыларын игеру, қорқыныш феноменімен танысып, оны жою;
2. Психикалық қысымнан босаңсуға үйрету;
3. Ішкі резервке арқау бола отырып, өзіндік бақылау дағдыларын дамыту;
4. Өзінің әрекеттері мен ұстанымдарын талдаудағы жеке бас жауапкершілікті сезінуге көмектесу.

Қажетті құрал - жабдықтар: интерактивті тақта, фетр мата, ақ мақта, бет қағаздар, түрлі - түсті қарындаштар, карточкалар, т. б.
Әдіс - тәсілдер: әңгіме, мини - лекциялар, арттерапиялық техникалар, талдау, топпен жұмыс, демонстрация және т. б.
Сабақ барысы:

1.Амандасу.

- Қайырлы күн, оқушылар! Бүгін сендермен қауышып тұрғаныма, алдағы 1 сағат уақытымды тек сендермен өткізу мүмкіндігім үшін қуаныштымын. Бүгін мен сендермен, сендер менімен, өздерің өзара бір - біріңмен жақындастыра түсетін, өз - өзімізді тереңірек тани түсетін, көзқарастарымызды өзгерте түсетін тренинг болатынына мен сенімдімін!


Оқушылар шеңберге тұрып, болашақта қандай маман иесі болғысы келеді соны, сыныптастарына іс-қимыл арқылы көрсету. Сыныптастары мамандық түрін анықтау керек.

2. Эпиграфпен таныстыру.
«Тауды орнынан қозғалта алған адам ұсақ тастарды бір орыннан екінші орынға тасудан бастаған екен. Әлемді өзгерткіміз келсе, БІЗ ең алдымен ӨЗІМІЗДІ ӨЗГЕРТУІМІЗ КЕРЕК» (Сократ)
Талқылау, өз ойларымен бөлісу.

Қызығушылығын ояту -Мен кіммін? - Осы өмірдегі менің орным қандай? - Мен кім боламын? деген сұрақтарға жауап іздеуі керек. Профессия – латын сөзінен шыққан, “professio”, - анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді. Мамандық – қарапайым өмір сүру көзі болып табылатын және қандай да бір дайындықты, жауапкершілікті талап ететін еңбек қызметінің маңызды бөлігі.

3.топқа бөлу(мозайка арқылы)

1-топ Аспазшы

2- топ Мұғалім

3- топ Дәнекерлеуші (сварщик)


4. топтық жұмыс

1- топ Қазіргі заманға сұранысқа ие мамандықтар?

2- топ Мамандық туралы өлең шығару

3- топ Көрініс «Мектеп бітіргесін сен --------- болғың келеді, бірақ ата-анаң бұл мамандық иесі болуыңа қарсы»


5. Сергіту жаттығуы.

Жаттығу барысы: әр топқа 6 сурет беріледі. Сол сурет арқылы мамандыққа байланыстырып сөйлем құрау.

1-топ. Еден, Мысыр, Тағам, Кітап, Мұз айдыны, Дизайнер

2- топ. Ескерткіш, Есепші, Мал дәрігері, Телефон жөндеуші, гүл қараушы, пожарный

3- топ. Ғимарат, Компьютер, дәрігер, фотоаппарат, машина, балалар


6. Рефлексия.

«Саған не тілесем екен, менің қымбатты досым?» жаттығуы Өз ойларындағы бақыт құсын жасап, тілектерін келесі топқа сыйлау. Пікірлесу, талдау: Осы күннен не алдыңыз? Өзіңіз үшін қандай қорытынды жасадың, ойландыратын жағдай болды ма?


Қорытынды — Мамандық таңдауда қандай факторлардың әсер ететінін байқадық. Сонымен қатар, бүгінгі сабағымызда мамандық таңдау жолының бір адамдарда оңайлықпен өтетінін, екінші адамдарда оның қиын, тіпті бірнеше сатылардан тұратынын, біреулердің өмірден орын таба алмай күйзелген жағдайларын да білдік. Мамандық таңдау жасындағы жастарға көптеген жалған пікірлер әсер етеді. Ол пікірлер жастарды мамандық таңдауда сәтсіздіктерге әкеледі. Сондықтан да: Көк жүзіне алаулы, Міндет емес ай болу. Ең бастысы қалаулы, Кәсібіңе сай болу!-демекпін, Әлемде өзі қаламайтын мамандық иесі болып жүрген қаншама адам бар, өз жұмысын жанымен сүйіп істейтін адамдардың да саны аз емес. Мамандық таңдаудан жаңылмай, өз өміріңіздің бір кірпішін дұрыс қалауыңызға тілектеспіз.

























№5 мектеп-лицей

















«Болашаққа бір қадам»










Дайындаған: педагог-психолог:

Абжанова Г.А.

Кәрібай Г.К.










Шалқар 2017



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Психологу

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Болашаққа сеніммен қадам басамын

Автор: Кәрібай Гүлім Кәрібайқызы

Дата: 31.01.2018

Номер свидетельства: 453840


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства