1.Сабақтың тақырыбы: | Бала тәрбиесіндегі ата-ана ролі |
2.Сабақтың мақсаты: | Қазіргі кезде баланың даамуына,жеке тұлға болып қалыптасуына ата-ана тәрбиесінің әдіс-тәсілдерін жетілдіре отырып,қарым-қатынас орнату; |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Психологиялық жаттығу. Топтық жұмыс. Сұрақ жауап. «Ой толғаныс сәті» АКТ. Жана әдіс-тәсілдер; |
Қажетті құрал-жабдықтар: | Тест сұрақтары;түрлі түсті кестелер;плакат,маркер;мультимедиялық тақта; |
3.Күтілетін нәтиже: | Бала тәрбиелеу сапасының жоғарлауына ықпал ету; Ата-ананың мектеппен,мұғаліммен тығыз байланыстыру; Ата-аналарға балаларын мейірімділікке,ұстамдылыққа тәрбиелеудің жолдарын көрсету; |
4.Сабақтың барысы: | Психологтың іс-әрекеті | Ата-ананың іс-әрекеті | Іске асырылатын тәрбие бағыттары |
I.Ұйымдастыру кезеңі: «Танысу» жаттығуы Топқа бөлу | Ата-аналарды бір-бірімен танысуды ұсыну, Ата-аналарға алдын-ала дайындалған геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу; Ата-аналарға таңдаған фигураларына қарай психологиялық тұрғыда мінездемелерін айтып өту; | Ата-аналар өз есімдерін айтып танысады; Әр ата-ана өз алған фигуралар қатырана отырады,. | |
II. Тренинг сабақтың барысы 1. «Ата-ана арасындағы үйлесімділік» 2.»Ой жинақтау» | Ата-аналарға алдын-ала дайындалған дәріс материалын ұсынады; Үш топқа тапсырмаларды ұсыну. 1 топ. Баланың сапалы білім алуы үшін ата-ана тарапынан жасалатын жағдайлар. 2-топ. Балаларды теріс әрекеттері үшін жазалаудың түрлері. 3-топ. Бала үшін мұғалім ата-ана арасында қандай байланыс болуы керек.Мысалы: Күн қайда кетті деген таусылмаитын сауалдар коп.Осыған жауап беруге тырысасыз ба? | Ата-аналар тыңдайды.. Топта ой жинақтайды. Постр сызу және пострларын қорғау. | Сана-сезімнің қажетті біліммен толығуын ұйымдастыру |
III. Жағдаяттар | Түрлі жағдаяттар ұсыну; Әр топқа тапсырма беру: | Ой бөлісу; Ата-аналар топта талқылайды. | Ата-ананың мектеппен байланысын нығайтады. |
IY. Сергіту жаттығуы Қызықты сұрақтар. | Ата-аналарға сергіту жаттығуы ұсынылады. | Әр топтан ата-аналар жауап береді | Өзін-өзі бағалау; |
Жүректен-жүрекке | Еркін Нуржановтың «Ана »атты бейнеклипі көрсету; | Ата-аналар тыңдайды жане бірге орындайды. | Ой жинақтау |
Ашық айтсам ---- жаттығуы Кері байланыс. (ата-ана тарапынан рефлексия) | Пікір парақшасын тарату; Сіздің тренингтік есміңіз...... Тренинг сабақтан түйгеніңіз..... Бәріненде маған мына жаттығу ұнады..... Жүргізушіге ұсыныс...... | Таратылған парқшаға пікір жазып, сұрақтары болса жазып тапсырады. | |