kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ба?ыт ??ша?ында

Нажмите, чтобы узнать подробности

Класы :  7  «а»

Ж?ргізілген к?ні:    

Саба?ты? та?ырыбы:

Ба?ыт ??ша?ында

Ма?саттары:

Рухани ж?не т?н саулы?ы ?ндестігіні? ма?ыздылы?ы.

О?ыту н?тижесі

?з алдына игілікті ма?сат ?оя білуі.К?нделікті ?мір ??ндылы?тарын т?сіну

Т?йінді идеялар:

Ба?ытты? м?ні-парасаттылы?та,?ркімні? ?з алдына игілікті ма?сат ?оя білуінде, ол ма?сат тек кездейсо? рахат ?шін емес, шынайы игілік ?шін ба?ытталуында

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ба?ыт ??ша?ында »

Класы : 7 «а»

Жүргізілген күні:

Сабақтың тақырыбы:

Бақыт құшағында

Мақсаттары:

Рухани және тән саулығы үндестігінің маңыздылығы.

Оқыту нәтижесі

Өз алдына игілікті мақсат қоя білуі.Күнделікті өмір құндылықтарын түсіну

Түйінді идеялар:

Бақыттың мәні-парасаттылықта,әркімнің өз алдына игілікті мақсат қоя білуінде, ол мақсат тек кездейсоқ рахат үшін емес, шынайы игілік үшін бағытталуында

Уақыты



ты

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Ресурстар

Сараптау

3 минут

Криеативті жаттығу арқылы амандасуға нұсқау беру.






Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер болып тұрады. Музыка тоқтатылғанда сыртқы шеңбер ішкі шеңберді құшақтап амандасады.

Екінші айналымда ішкі шеңбер сыртқы шеңберді бетінен сүйіп амандасады.

Үшінші айналымда ішкі де сыртқы да шеңбер қозғалыста болып, музыка тоқтатылғанда бір-біріне комплимент айтады.

Интерактивті тақтада

жазылған жаттығу

нұсқауы, үнтаспа.

Криеативті жаттығу арқылы амандасып, топта жағымды қарым-қатынас орнату.





5минут

Топқа бөлуге ықпал ету.

Оқушыларға «Бақыт» деген өлеңнің жолдары таратылады.

«Бақыт» деген сөзді қалай түсінесіздер?

«Бақытты болу» дегенді қалай түсінесіз?

Бақытқа жету үшін адам не істеу керек деп ойлайсыз?


Таратылған өлең жолдарын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.

1-топ «Бақыт» өлеңінің 1шумағынан құралады.

2-топ «Бақыт» өлеңінің 2 шумағынан құралады

3-топ «Бақыт» өлеңінің 3шумағынан құралады


«Бақыт» сөзіне «ассосация» жасап, сұрақтарға өз түсіндірмелерін айтады.


3-топқа арналған өлең шумақтарының кеспе

қималары

Бақыт


Өлең жолдарын құрастыру арқылы «Бақыт» өлеңін орындау. «Бақыт» сөзіне ассосация жасап, әр топ өз түсігіні айтып,тұжырымдамаларын жасау

5минут

Топтық жұмысты ұйымдастыру

-Бақытты адамның бейнесін салыңыз?

Бақытты адамның бейнесін салады. Түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, қорғайды.

Плакат, маркерлер


Бақытты адамның бейнесін сала отырып,бақытты деген сөздің мәнін ашу, өз түсіндірмелерін қорғау



«Бақытты адамнын көйлегі» мәтінін талдау ұсынылады. Оқушыларды бақылау жүргізуге қорытынды шығаруға жетелеу

Блум таксономиясы бойынша сұрақтар қою:

1.Ертегі не туралы?

2. Ертегінің негізгі кейіпкерлері кімдер?

3. Ертегінің мазмұнын қысқаша баяндап беріңдер.

4.Патша уәзірлеріне қандай уәжін білдірді?

5. Уәзірлері кімге кездесті?

6. Қойшы оларды қалай қарсы алды?

7. Қойшының бақыты неде екен?

8..Ертегіні неше топқа бөлуге болады?

9. Неліктен уәзірлер бақытты адамды таба алмады деп ойлайсыңдар?

10.Ертегідегі негізгі ой не?

11. Естеріңізге түсіріңіз өмірде қандай жағдаяттар ертегі мазмұнына сәйкес келеді?

12.Ертегіні түйіндеуге мақал-мәтелдер айтыңыздар

13. Егер қойшының үстінде көйлегі болған жағдайда не істер еді?

«Бақытты адамның көйлегі» мәтінін оқу.

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып,мәтінді талдайды.

1 Ертегі «Бақытты адамның көйлегі» туралы

2 Ертегінің негізгі кейіпкерлері Патша, уәзірлер, қойшы.

3 Ертегінің мазмұнында патша қайтсем елімді бақытты қылам деп күні-түні ойланады. Уәзірлері патшаның бұл сұрағын шешпек болып, бақытты адамды іздемек болады Сол бақытты адамды тауып, оның көйлегін патшаға кигізсек бұл түйін шешіледі деп ойлап жолға аттанады.Бірақ олар елді, жерді қанша араласа да бақытты адамды да, бақытты адамның көйлегін де таба алмайды.Сөйтіп келе жатырғанда бір қойшыға тап болады Ол баласын еркелетіп, әйеліне қуанып қарап отырады. Оны көрген уазірлер Сіз бақыттысыз ба деп сұрайды. Мен бақыттымын дейді қойшы уазірлерге. Ендеше бізге көйлегіңізді беріңізші дейді. Менің көйлегім жоқ, денем күнге күйген болса да мен барды қанағат тұтып өзімді бақытты санаймын деген екен.

4 Патша уәзірлеріне «Қайтсем елімді бақытты қылам» деген уәжін білдірді.

5 Уәзірлер қойшыға кездесті.

6 Қойшы оларды қуанып қарсы алды.

7 Қойшының бақыты жанұясында, тапқан еңбегінде.

8 Ертегіні 3 топқа бөлуге болады.

Патшаның уәжі

Уәзірлердің «бақытты адамның көйлегін» іздеуі.

Қойшының бақыты

9 Себебі өміріне қанағаттанбайтын, өкпелі адамдар көп болды.

10 Ертегінің негізгі ойы әр күнді бағалап,атқан таңға, батқан күнге ризашылық етіп, бақытты бола білу туралы.

11Ертегінің желісі шынайы өмірмен де байланысты. Өмірде кейбір жандар зәулім үйі, ақшасы, жанұясы болса да өздерін бақытты сезінбейді.

12 Бақытынан бақаның ақ сұңқардың соры артық

Өзін-өзі білген- ер бақытты

Өзін-өзі билеген ел бақытты

13Егер қойшының үстінде көйлегі болғанымен, ол көйлекті киген адам бақытты болып кетпес еді. Өйткені бақытты болу өзіңе байланысты.

Интерактивті тақта

слайд


«Бақытты адамның көйлегі» мәтініне Блум таксономиясы бойынша сұрақтарды қоя отырып,мәтіннің мазмұнын ашып, талдау.



Топқа бөлуге ықпал ету.

Класта сабақ барысында қай оқушымен отырғың келеді, сол оқушымен топ құрыңдар

Қай оқушымен отырғысы келсе, сол оқушымен кластағы топтық санды сақтай отырып,топ құрайды.


Топқа бөлінуге ықпал ету, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Әр топқа шығармашылық жұмыстар беріледі


1-топ «Бақытты болғым келеді» эсса жазу

2-топ «Бақытты болу жолдары» жоба қорғау

3-топ «Ақша бақытқа апарар жол ма?» дебат (пікірталас)

Топтағы 7 оқушы екіге бөлінеді.3 оқушы жақтаушы. 3 оқушы даттаушы. 1 оқушы таймкипер

1-ші 2-ші топтағы оқушыларға жетондар таратылады.

Флипчарт, түрлі бояулар,маркерлер

Жетондар

2 қобдиша

Әр топ шығармашылық тапсырмаларды орындай отырып, бүгінгі тақырыпқа өз ойларын қосу.



«Бәрі де өз қолыңда» бейне слайд көрсету

«Бәрі де өз қолыңда» медитативті жаттығудан алған әсерлерімен бөлісу

бейнеслайд

«Бәрі де өз қолыңда» медитативті жаттығуды көре отырып, «бақытты болу өз қолында екендігін ұғынып,өз ойларымен бөлісу.



Ой-толғау

Адамның сұлбасы салынған суретттегі ми, жүрек, өкпе бөліктеріне бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып салады.

Егер ақпарат алып санамызға тоқысаңыз ми бөлігіне салыңыз

Егер сабақ ұнап жүрегіңізге жетсе жүрекке салыңыз

Егер бүгінгі сабақ барысында түсініспеушілік, келіспеушілік болса өкпе бөлігіне салыңыз.

Интерактивті тақта

Адам сұлбасы. Жапсырма қағаздар

Сабақтан алған әсерлерімен бөлісіу, ой-толғау, кері байланыс орнату.


Қосымша тапсырмасы

«Менің бақытым» тақырыбына презентация жасау

Сабақты талдау

Не сәтті өтті?

Қандай әдіске сүйендіңіз?


Сұрақ қою, пікірталас, ой шақыру арқылы іс-әрекеттерге бағытталған жұмыстарды жақсы қабылдап, орындай білді.Мәселені өзінше, жаңаша шешуге талпынды. Оқушылар өз ынтасын, ішкі қызығушылық күшін жұмысқа бағыттады.»Бақытты адамның көйлегі» мәтіні толық талданып, «Бақыт» деген қызықты өмір үшін барлық қажеттіліктің болуы

«Бақыт» деген әр күннің нұрлы шуағын сезінуі

«Бақыт» -деген достарыңмен,жаныңа жақындарымен араласу деген түрлі пікірлер айтып қорыта білді. «Ақша бақытқа апарар жол ма?» деген сөзжарыста даттаушы мен ақтаушы болып бөлінген топтар өз пікірлерін дәлелдеді.

«Ақша бақытқа апарар жол» себебі, ақшаң болса сенің ойлаған армандарыңды орындалады. Арманың орындалса сен өзіңді бақытты сезінесің Егер сенің қалтаңда ақшаң болмаса киерге киімің, ішерге тамағың да болмас. Ақшаң болмаса өзіңді ешкімге де керек емес адамдай сезінесің. Тіпті оқу орындарда білім алу да ақшаға келіп тіреледі. Сондықтан да ақша сенің арманыңның орындалуына жол ашады деген пікірлер айтса,ал даттаушы топ «Ақша бақытқа апарар жол емес екендігін түрлі мысалдар келтіре отырып (сағат сатып алғаныңмен, уақыттың сатылмайтындығын,дәрі сатып алғаныңмен, денсаулықтың сатылмайтындығын, ауа, табиғат, күннің нұры, ата-ананың жылуы сатылмайтындығын айта келіп «Бақытты адамның көйлегі мәтініндегі қойшының бақыты сиякты менің үстімде көйлегім болмаса да мен өзімді бақытты сезінер едім деп Бекназаов Руслан көйлегін шешіп, өзінің бақытты екендігін айтып, «ақша бақытқа апарар жол еместігін» дәлелдеп сендіріп, 8-4 дауыспен жеңіске жетті.

«Бәрі де өз қолыңда» медитативті жаттығуды көре отырып, «бақытты болу өз қолында екендігін ұғынып, Данышпанның айткан пікірімен келісетіндіктерн айтып, өз ойларымен бөлісті.

Нені дамыта аласыз?


Болашақта нені өзгертер едің?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Психологу

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ба?ыт ??ша?ында

Автор: Музеева Асемгуль Умирзаковна

Дата: 27.10.2014

Номер свидетельства: 123113


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства