kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алматы облысы Панфилов ауданы Ават орта мектебі.

Алғашқы әскери дайындық пәні мұғалімі Султанбеков Рустем Муратұлы

   сыныбы-10"а"

06.04.2017ж.

Алғашқы  әскери дайындық

Сабақтың тақырыбы:             Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: 

Оқушыларды жарықшақты қол гранаттарының түрлерімен, құрылысымен таныстыру;;

2.Дамытушылық:

Жарықшақты қол гранаттарының құрылысын түсіндіру арқылы дұрыс қолдана алу жолдарын үйрету;

3. Тәрбиелік:
Әр оқушы бойында Отанға деген  сүйіспеншілігін нығайтып, саналы түрде оны қорғауға үйрету.

Сабақтың түрі:        Жаңа сабақ

Ресурстар:             АӘД оқулығы, тақырыпқа байланысты суреттер, АКТ

Уақыты:                 Стратегиялар

Мұғалімнің іс-әректі

Оқушының- іс әрекеті

Ұйымдастыру бөлімі:                       5мин

Топтастыру

1. Взвод командирінен сабаққа дайындық туралы баяндауын қабылдау және взводпен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сырт көрінісін тексеру.

3.Сабаққа даярлықты тексеру.

4. Сабаққа оқушылардың назарын аудару.

5. Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау Сұрақ-жауап      5мин

Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың бір-біріне сұрақ қойуын сұраймын.

Оқушылар  бір-біріне доп латыру арқылы сұрақ-жауап әдісін жүргізеді.

Қазақстанда болып жатқан соңғы жаңалықтар туралы айтып өтемін

Жаңа сабақты түсіндіру                 5 мин

Оқушыларға  жаңа сабақ бойынша слайд арқылы қысқаша түсінік беріп өтемін

Оқушылар жаңа сабақта түсінгендерін топта талқылайды, өз ойларын білдіреді.

ҚР ҚК қару-жарағында РГД-5,  Ф -1,  РГН және РГО жарықшақты қол гранаттары бар. Жарықшақты қол гранаттары қарсыластың адам күшін жарықшақтарымен жоюға арналған. Гранаттар жарылған кезде адам күшін жоюға жетерліктей энергиясы бар көптеген жарықшақтар жан-жаққа ұшады.

Жарықшақты қол гранаттары әсіресе жақынннан ұрысуға (шабуылда, окопта, орманда,тауда, паналарда) ұрыс жүргізгенде нәтиже береді.

Жарықшақтарының ұшуына байланысты гранаттар шабуылдық және қорғаныстық болып бөлінеді.

Гранат италян тілінен аударылғанда «түйіршікті» деген мағына береді. Қарсыластың адам күші мен техникасын 1000 м дейінгі қашықтықта жоюға арналған оқ-дәрі. Қолдануына қарай қол гранаттары және гранататқыштармен атылатын гранаттар (гранататқыштармен ату, винтовкалық гранаттар). Қолдану мақсатына қарай жаяу әскерге, танкіге қарсы қолданатын,өртегіш және арнайы (түтінді жарықтандырғыш сигналды және т.б.) түрлері бар. Гранататқыштық атыстар біріктірілген немесе бөлек оқталатын, калибрлік неме одан тыс,ұшуда айналуымен не қанатымен тұтандырылатын болып бөлінеді.

Гранаттар әскери бөлімдерге ағаш жәшіктерге салынып, жеткізіледі. Жәшікке гранаттар,тұтқалар, тұтандырғыштар жеке мететалл қораптарға салынады. Қорапты ашу үшін арнайы пышақтар болады. Жәшіктің қақпағы мен қабырғаларында таңбалар болады. Онда:гранаттар саны, массасы,гранаттар мен тұтандырғыштар атауы, зауыт нөмірі,гранаттар кезегінің нөмірі,дайындалған жылы көрсетіледі. Жауынгерлер гранаттарды сөмкелерде тасымалдайды. Тұтандырғыштар гранаттан бөлек орналасады,олар таза қағазға немесе таза матаға оралуы тиіс. Гранатты тек лақтыру алдында жарақтауға рұсат етіледі. Ұрыстық гранаттарды бөлшектеуге, олардың ақауларын жөндеуге, гранаттарды сөмкеге алмай жүруге және жарылмаған гранаттарды алып жүруге тыйым салынады.

2.  Гранаттармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік ережелері (граната модельі арқылы көрсетіледі):

  1. Үйренуші болат дулыға кию керек.
  2. Гранаттармен тұтандырғыштарды оқтау алдында тексеру керек, ақаулықтар байқалса командирге хабарлау керек.
  3. Бірнеше гранаттар лақтыру кезінде алдыңғы гранат жарылған соң кемінде 5 секунд өткеннен кейін лақтыру керек.
  4. Қол гранаттар лақтыру аумағын кемінде 300 м жерді қоршау керек.
  5. Гранатты лақтыруға арналған бастапқы орында ақ жалау, атыс шебінде қызыл жалау болуы тиіс.
  6. Қорғаныстағы және танкіге қарсы гранаттарды лақтыру офицердің жетекшілігімен бой тасалардан, оқпаналардан жүргізіледі.
  7. Егер лақтырылмаған гранат болса онда оны командирдың тікелей бақылауымен  және тек пәрмен бойынша оқсыздандыруға болады.
  8. Жарылмаған гранаттар есебін жүргізіп, олардың орнын қызыл жалаумен белгілеу керек.
  9. Гранатты лақтырумен айналыспаған жеке құрамды атыс шебінен қауіпсіз жерге немесе бой тасаларға апару керек    (300 м).
  10. Гранаттар мен тұтандырғыштар беру пунктін бастапқы орнынан кемінде 25 м қашықтыққа жабдықтау керек.

      Гранатты лақтыру алдында оны-сөмкеден алып, түтіктен тығынын бұрап шығарып, оның орнына тұтандырғышты соңына дейін бұрап салу керек.

    Гранатты лақтыру үшін гранаталарның ағытқыш иінтірегін саусақтармен гранат корпусына қыса ұстап тұрып қолға  алу керек.

    Иінтіректі жібермей сақтандырғыш мұрындықты жұлып алып, гранатты нысанаға лақтырамыз. Мұрындықты жұлып алғаннан соң, тұтандырғыш бөлшек орны өзгермейді, соққыш қайырма жағдайда соққыш механизм түтігі жалғастырудан босатылып, бірақ оған саусақтармен қыса ұсталынып, ағытқышиінтірекпен ұсталынып тұрылады. Гранатты лақтыру кезінде ағытқыш иінтірек гранаттан бөлініп, соққышты босатады. Соққыш ұрыстық серіппе әсерінен капсюль-оталғышқа соққы беріп, оны тұтандырады. От жалыны капсюль –оталғыштан баяулатқышты тұтандырады, одан өтіп капсюль – детанаторға беріледі.

    Капсюль – детанатор жарылып, гранаттың зарядын жарады. Гранат корпусы жарылады да, корпус және тұтандырғыш жарықшақтары жан – жаққа шашырайды.

Топтық жұмыс                 10 мин

Оқушыларға топтық тапсырма беремін

1 бөлімше « РГД-5,» гранатасы

2 бөлімше «РГН,РГО" гранаталары

3 бөлімше  «Ф-1» гранатасы

Екі топ берілген тапсырмаларымен танысып түсінгендерін берілген плакатарына  түсіріп қорғап шығады.

Практикалық жұмыс 5-мин

Електронды оқулықтан № 5 тапсырманы беремін

Үш топ берілген тапсырманы топпен орындацды

Тестік тапсырма        5мин

Әр оқушыға  жаңа такырып бойынша  5 сұрақтан тапсырамын.

Оқушылар берілген сұрақтарға топпен бірлесе жауап береді.

Бес жұлдыз  5 мин

Екі топқа А4 парағына түсірілген бес жұлдыз суретін беремін.

Оқушылар жаңа сабақтан нақты түсінгенін бес жұлдызға жазады

Бағалау 

Бағалау парағын критерий бойынша балмен бағалап қортындылаймын. Топ бағалаушыларына қойған бағаларын айтқызып қортынды бағаны айтамын.

Топ бағалаушысы берілген критерий бойынша өз топ мүшелерін бағалайды

Үй-тапсырмасы  

& 7 оқу Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі

Тапсырманы күнделікке жазады.

Алғашқы әскери дайындық пәні

оқытушы ұйымдастырушысы:                                                  Р.М.Султанбеков




 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі»



"Ават орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен"

коммуналдық мемлекеттік мекемесі














Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО)

атқаратын қызметі

(ашық сабақ)












Алғашқы әскери дайындық пәні

оқытушы ұйымдастырушысы Р.М.Султанбеков












2016-2017 оқу жылы



«Бекітемін»

Мектеп директоры ____________

Б.А.Қорғасбаев

сыныбы-10"а"


06.04.2017ж.

Алғашқы әскери дайындық

Сабақтың тақырыбы

Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) атқаратын қызметі

Сабақтың мақсаты

1.Білімділік: 

Оқушыларды жарықшақты қол гранаттарының түрлерімен, құрылысымен таныстыру;;

2.Дамытушылық:

Жарықшақты қол гранаттарының құрылысын түсіндіру арқылы дұрыс қолдана алу жолдарын үйрету;

3. Тәрбиелік:
Әр оқушы бойында Отанға деген сүйіспеншілігін нығайтып, саналы түрде оны қорғауға үйрету.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Ресурстар

АӘД оқулығы, тақырыпқа байланысты суреттер, АКТ

Уақыты

Стратегиялар

Мұғалімнің іс-әректі

Оқушының- іс әрекеті

5мин

Ұйымдастыру бөлімі:

Топтастыру

1. Взвод командирінен сабаққа дайындық туралы баяндауын қабылдау және взводпен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сырт көрінісін тексеру.

3.Сабаққа даярлықты тексеру.

4. Сабаққа оқушылардың назарын аудару.

5. Оқушыларды топқа бөлу

1.Взвод командирі сабаққа дайыдығы туралы баяндайды .

2. Оқушылар мұғаліммен амандасады.


7мин

Үй тапсырмасын сұрау Сұрақ-жауап


Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың бір-біріне сұрақ қойуын сұраймын.


Оқушылар бір-біріне доп латыру арқылы сұрақ-жауап әдісін жүргізеді.

Қазақстанда болып жатқан соңғы жаңалықтар туралы айтып өтемін

5 мин


Жаңа сабақты түсіндіру

Оқушыларға жаңа сабақ бойынша слайд арқылы қысқаша түсінік беріп өтемін

Оқушылар жаңа сабақта түсінгендерін топта талқылайды, өз ойларын білдіреді.

ҚР ҚК қару-жарағында РГД-5, Ф -1, РГН және РГО жарықшақты қол гранаттары бар. Жарықшақты қол гранаттары қарсыластың адам күшін жарықшақтарымен жоюға арналған. Гранаттар жарылған кезде адам күшін жоюға жетерліктей энергиясы бар көптеген жарықшақтар жан-жаққа ұшады.

Жарықшақты қол гранаттары әсіресе жақынннан ұрысуға (шабуылда, окопта, орманда,тауда, паналарда) ұрыс жүргізгенде нәтиже береді.

Жарықшақтарының ұшуына байланысты гранаттар шабуылдық және қорғаныстық болып бөлінеді.

Гранат италян тілінен аударылғанда «түйіршікті» деген мағына береді. Қарсыластың адам күші мен техникасын 1000 м дейінгі қашықтықта жоюға арналған оқ-дәрі. Қолдануына қарай қол гранаттары және гранататқыштармен атылатын гранаттар (гранататқыштармен ату, винтовкалық гранаттар). Қолдану мақсатына қарай жаяу әскерге, танкіге қарсы қолданатын,өртегіш және арнайы (түтінді жарықтандырғыш сигналды және т.б.) түрлері бар. Гранататқыштық атыстар біріктірілген немесе бөлек оқталатын, калибрлік неме одан тыс,ұшуда айналуымен не қанатымен тұтандырылатын болып бөлінеді.

Гранаттар әскери бөлімдерге ағаш жәшіктерге салынып, жеткізіледі. Жәшікке гранаттар,тұтқалар, тұтандырғыштар жеке мететалл қораптарға салынады. Қорапты ашу үшін арнайы пышақтар болады. Жәшіктің қақпағы мен қабырғаларында таңбалар болады. Онда:гранаттар саны, массасы,гранаттар мен тұтандырғыштар атауы, зауыт нөмірі,гранаттар кезегінің нөмірі,дайындалған жылы көрсетіледі. Жауынгерлер гранаттарды сөмкелерде тасымалдайды. Тұтандырғыштар гранаттан бөлек орналасады,олар таза қағазға немесе таза матаға оралуы тиіс. Гранатты тек лақтыру алдында жарақтауға рұсат етіледі. Ұрыстық гранаттарды бөлшектеуге, олардың ақауларын жөндеуге, гранаттарды сөмкеге алмай жүруге және жарылмаған гранаттарды алып жүруге тыйым салынады.

2. Гранаттармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік ережелері (граната модельі арқылы көрсетіледі):

  1. Үйренуші болат дулыға кию керек.

  2. Гранаттармен тұтандырғыштарды оқтау алдында тексеру керек, ақаулықтар байқалса командирге хабарлау керек.

  3. Бірнеше гранаттар лақтыру кезінде алдыңғы гранат жарылған соң кемінде 5 секунд өткеннен кейін лақтыру керек.

  4. Қол гранаттар лақтыру аумағын кемінде 300 м жерді қоршау керек.

  5. Гранатты лақтыруға арналған бастапқы орында ақ жалау, атыс шебінде қызыл жалау болуы тиіс.

  6. Қорғаныстағы және танкіге қарсы гранаттарды лақтыру офицердің жетекшілігімен бой тасалардан, оқпаналардан жүргізіледі.

  7. Егер лақтырылмаған гранат болса онда оны командирдың тікелей бақылауымен және тек пәрмен бойынша оқсыздандыруға болады.

  8. Жарылмаған гранаттар есебін жүргізіп, олардың орнын қызыл жалаумен белгілеу керек.

  9. Гранатты лақтырумен айналыспаған жеке құрамды атыс шебінен қауіпсіз жерге немесе бой тасаларға апару керек (300 м).

  10. Гранаттар мен тұтандырғыштар беру пунктін бастапқы орнынан кемінде 25 м қашықтыққа жабдықтау керек.

Гранатты лақтыру алдында оны-сөмкеден алып, түтіктен тығынын бұрап шығарып, оның орнына тұтандырғышты соңына дейін бұрап салу керек.

Гранатты лақтыру үшін гранаталарның ағытқыш иінтірегін саусақтармен гранат корпусына қыса ұстап тұрып қолға алу керек.

Иінтіректі жібермей сақтандырғыш мұрындықты жұлып алып, гранатты нысанаға лақтырамыз. Мұрындықты жұлып алғаннан соң, тұтандырғыш бөлшек орны өзгермейді, соққыш қайырма жағдайда соққыш механизм түтігі жалғастырудан босатылып, бірақ оған саусақтармен қыса ұсталынып, ағытқышиінтірекпен ұсталынып тұрылады. Гранатты лақтыру кезінде ағытқыш иінтірек гранаттан бөлініп, соққышты босатады. Соққыш ұрыстық серіппе әсерінен капсюль-оталғышқа соққы беріп, оны тұтандырады. От жалыны капсюль –оталғыштан баяулатқышты тұтандырады, одан өтіп капсюль – детанаторға беріледі.

Капсюль – детанатор жарылып, гранаттың зарядын жарады. Гранат корпусы жарылады да, корпус және тұтандырғыш жарықшақтары жан – жаққа шашырайды.

10 мин


Топтық жұмыс

Оқушыларға топтық тапсырма беремін

1 бөлімше « РГД-5,» гранатасы

2 бөлімше «РГН ,РГО" гранаталары

3 бөлімше «Ф-1» гранатасы

Екі топ берілген тапсырмаларымен танысып түсінгендерін берілген плакатарына түсіріп қорғап шығады.

5 мин

Практика-лық жұмыс

Електронды оқулықтан 5 тапсырманы беремін

Үш топ берілген тапсырманы топпен орындацды

5мин

Тестік тапсырма

Әр оқушыға жаңа такырып бойынша 5 сұрақтан тапсырамын.

Оқушылар берілген сұрақтарға топпен бірлесе жауап береді.

5 мин

Бес жұлдыз

Екі топқа А4 парағына түсірілген бес жұлдыз суретін беремін.

Оқушылар жаңа сабақтан нақты түсінгенін бес жұлдызға жазады

2мин


Бағалау

Бағалау парағын критерий бойынша балмен бағалап қортындылаймын. Топ бағалаушыларына қойған бағаларын айтқызып қортынды бағаны айтамын.

Топ бағалаушысы берілген критерий бойынша өз топ мүшелерін бағалайды

1мин

Үй-тапсырмасы

& 7 оқу Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі

Тапсырманы күнделікке жазады.



Алғашқы әскери дайындық пәні

оқытушы ұйымдастырушысы: Р.М.Султанбеков























































Бағалау парағы

Өте жақсы-5 бал

Жақсы-4 бал

Орташа- 3 бал




критерий





Оқушының

аты


Әскери киімі

Үй тапсырмасына дайындығы


Топпен жұмыс істеуі

Белсенділігі

Сұраққа жауап беруі

Жалпы балы

















































Бағалау парағы

Өте жақсы-5 бал

Жақсы-4 бал

Жақсы- 3 бал




критери





Оқушының

аты


Әскери киімі

Үй тапсырмасына дайындығы


Топпен жұмыс істеуі

Белсенділігі

Сұраққа жауап беруі

Жалпы балы















































Тест

 

1. Гранаталар жарғышақтарның ұшуына байланысты нешеге бөлінеді?

а) 3-ке

б) 2-ге

в) 4-ке
2. Жарғышақты қол гранаталары неге арналған?

а) Қорғанысқа арналған

б) Танктерді жоюға арналған

в) Жақын ұрыстағы қарсыластың тірі күшін жою үшін арналған.

3. Ф-1 жарғышаты қол гранатасы неден тұрады?
а) Корпус, жарылгыш заряд,соққыш

б) Корпус, жарылгыш заряд,тұтандыргыш

в) жарылгыш заряд,тұтандыргыш,тығын,корпус

4. РГН-гранатасының салмағы қанша?

а) 114 гр

б) 120 гр

в) 110 гр

5. РГО-гранатасының жарылғыштар саны

а) 670-800

б 700-800

в) 670-700

5. РГД-5 гранатасының лақтыру қашықтығы

а) 40-50м

б 50-60м

в) 60-70м


__________________________________________________


Тест

 

1. Гранаталар жарғышақтарның ұшуына байланысты нешеге бөлінеді?

а) 3-ке

б) 2-ге

в) 4-ке
2. Жарғышақты қол гранаталары неге арналған?

а) Қорғанысқа арналған

б) Танктерді жоюға арналған

в) Жақын ұрыстағы қарсыластың тірі күшін жою үшін арналған.

3. Ф-1 жарғышаты қол гранатасы неден тұрады?
а) Корпус, жарылгыш заряд,соққыш

б) Корпус, жарылгыш заряд,тұтандыргыш

в) жарылгыш заряд,тұтандыргыш,тығын,корпус

4. РГН-гранатасының салмағы қанша?

а) 114 гр

б) 120 гр

в) 110 гр

5. РГО-гранатасының жарылғыштар саны

а) 670-800

б 700-800

в) 670-700

5. РГД-5 гранатасының лақтыру қашықтығы

а) 40-50м

б 50-60м

в) 60-70м


_____________________________________________________________


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жарғышақты қол гранаталары (РГД-5,РГН,Ф-1,РГО) және атқаратын қызметі

Автор: Султанбеков Рустем Муратұлы

Дата: 08.09.2017

Номер свидетельства: 427604


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
2020 руб.
2520 руб.
1790 руб.
2240 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства