Просмотр содержимого документа
«"Жан-жануарлар әлемі " тәрбие сағаты»
Сабақтың тақырыбы: Жан-жануарлар әлемі
Мақсаты: Балаларды жабайы және үй жануарларымен таныстыру, олардың айырмашылықтарымен, пайдасын айтып түсіндіру.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ–жауап, әңгімелесу.
Көрнекіліктер: жануарлардың суреттері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесейік иіліп
Жылы жүзбен жымиып
Қызығы мол сабақта
Ойнайықта күлейік.
Жұмбақтар.
Кішкентай ғана бойы бар,
Айналдырып киген тоны бар. (Қой.)
От басында құмған,
Екі көзін жұмған. (Мысық.)
Өзі ширақ, өзі қу,
Жүрген жері айқай-да шу. (Түлкі.)
Бір аң бар қайраты көп, болған күшті
Басынан өткізеді әрбір күшті. (Арыстан.)
Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар. (Түйе.)
Балалар көріп отырғанымыздай біздің бүгінгі тақырыбымыз «Жануарлар әлемі». Жалпы жануарлар дала жануарлары және үй жануарлары болып екі түрге бөлінеді.Үй жануарларына сиыр, қой, екші, жылқы, түйе жатады.
Түйенің төлі — бота
Жылқының төлі — құлын
Сиырдың төлі — бұзау
Қойдың төлі — қозы
Ешкінің төлі — лақ.-деп аталады.Үй жануарлары бізге ет, сүт береді. Жылқы малын ертеде көлік ретінде пайдаланған. Олардың адам баласына пайдасы зор болып табылады. Ал енді дала жануарларына келер болсақ;-олар: Арыстан, жолбарыс, қасқыр, аю, түлкі, қоян, т.б. Бұлар орманда мекендейтін жыртқыш аңдар. Олардың терісін пайдаланып киімдерімізге жаға ретінда пайдаланамыз.
«Алақан жылуы».
Мақсаты: Алақан жылу арқылы топ мүшелері бір-біріне жақсы сөз айта білуге және сол сөздерді сездіре білуге дағдыландыру.
Логикалық тапсырмалар.
1) Артық затты тап
а) Бұл суретте инелік артық. Себебі инелік жануар емес, ал қалған мысық, күшік және ешкі бұлар үй жануарлары. Осылайша қалған суреттердегі артықтарды тауып себебін түсіндірулері керек.
2) Жануарлардың атауларын қатесіз жаз.
Жылқа, сыир, потақан, қожы, ешки.
Қаскыр, айу, арыштан, түлке, жолбарыш
4) Түсіп қалған әріпті қой.
Си . р, жо . бар . с, е . кі, қас . ыр, жы . қы, қош . қа. , қо . н.
Сергіту сәту
Бойды бүкпей тік ұста
Еркін тұрып тыныста.
Жай он қолды оң жаққа,
Жай сол қолды сол жаққа.
Қолды айналдыр бұлданбай,
Екі шеңбер сызғандай.
Сәл тынығып байқа да,
Он шақты рет қайтала.
Қорытындылау: Сабақ барысында алған білімдерін ортаға сала отырып, бір-біріне тілектер айту. Өз көңіл-күйлерін бейнелей алуларын қалыптастыру. Оқушыларды мадақтау.