kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жа?ылпаштар, ж?мба?тар, ма?ал –м?телдер та?ырыбында тренинг саба?ы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: 1. Білмділік: О?ушыларды халы? ауыз ?дебиеті шы?армасыны? т?рлері ж?мба?.жанылпаш, ма?ал – м?телдермен тапсыру.

2.Дамытушылы?: Халы? шы?армасыны? б?л т?рлелерін бір-бірінен ажырата білуін, м?нін тере? ??ым, ма?ынасын аша білуін ж?не о?ушыларды? ойлау ?абілетін, тілін дамыту.

3.Т?рбиелік : О?ушыларды?  халы?ауыз ?дебиеті шы?армасы ар?ылы ?лтты? сезімін оятып, кішіпейілділікке, ізеттіліке, адамгершілікке т?рбиелеу.

Саба?ты? ?дісі: Партисипаторлы? ?діс.

Саба?ты? т?рі: Тренинг – саба?.

П?наралы? байланыс: Орыс тілі, д?ниетану, ана тілі.

К?рнекіліктер: ?лестірмелі ?има ?а?аздар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жа?ылпаштар, ж?мба?тар, ма?ал –м?телдер та?ырыбында тренинг саба?ы »

Сабақтың тақырыбы: Жаңылпаштар, жұмбақтар, мақал –мәтелдер

Сабақтың мақсаты: 1. Білмділік: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті шығармасының түрлері жұмбақ.жанылпаш, мақал – мәтелдермен тапсыру.

2.Дамытушылық: Халық шығармасының бұл түрлелерін бір-бірінен ажырата білуін, мәнін терең ұғым, мағынасын аша білуін және оқушылардың ойлау қабілетін, тілін дамыту.

3.Тәрбиелік : Оқушылардың халықауыз әдебиеті шығармасы арқылы ұлттық сезімін оятып, кішіпейілділікке, ізеттіліке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Партисипаторлық әдіс.

Сабақтың түрі: Тренинг – сабақ.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, дүниетану, ана тілі.

Көрнекіліктер: үлестірмелі қима қағаздар.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезені

А)Сәлемдесу.

Б)Топтарға бөлу.

2.Жаңа сабақ.

-Бүгінгі сабағымыз тренинг түрінде өтеді. Тренинг – сабақтың негі мақсаты – сендерді ұйымшылдыққа, топтастып жұмыс істеуге баулап , ойларыңды бөлісіп, ашық айтуға дағдыландыру. Сабағымызды бастамай, сөздерді оқи отырып топтарға бөлейік. Қоржын, Асық, Сандық, Шаңырақ, Қобыз.

Осылайша сыныпты екі топқа бөле отырып, ережесімен таныстыру.

1.Тыныштық сақтау.

2.Бірін-бірі тыңдау.

3.Қол соғу.

4.Ойын ашық айту.

Әрбір дұрыс жауап 5 ұпаймен бағаланады.

2.Енді әр топ өздерінің: топ басшысын;

уақыт есептеушісін;

жазып отырушысын ;



1бөлім.

Кіріспе бөлім. «Білгенге – маржан білмегенге – арзан»

1.Әр топқа тапсырмалар таратамын. Ойлануға 2минут беріледі.

Тапмырмалар

№1.Жаңылпашты қалай түсінесің?

№2.Жұмбақты қалай түсінесің?

№3.Нақыл сөзді қалай түсінесің?

№4.Мақал дегеніміз не?

№5.Мәтелді қалай түсінесің?

№6Мақал мен мәтелдің айырмашылығы бар ма?

2.Оқулықпен жұмыс.

2.бөлім. Мақал-мәтел, жұмбақ, жаңылтпашты оқу.

«Халық айтса, қалт айтпайды» атты бөлімдетоп басшылары келіп тапсырмалар алады. Орындауға 2 минут, түсіндіуге 2минут беріледі.

Мақал – мәтелдердің мағынасын ашып түісін діруі керек.

1.«Жаман аттан аяғым артық, жаман жолдастан таяғым артық».

2.«Әркімнің өз жері – жұмбақ».

3.«Көзсіз күнелтсең де, көпсіз күнелте алмайсың».

4.«Білімсіз адамның сөзібілектей, білімді адамның сөзі жібектей».

5.«Қолы қимылдамаған адамға кедейлік жоқ, аяғы қимылдаған адамға алыстық жоқ».

6.«Жақсы байқап сөйлер, жаман шайқап сөйлер».

Әр топқа тақырып беремін, сендер тақырыпқа сай 3 мақал – мәтел айтуларың керек. Ойлануға 1 минут беріледі.

1-ші топқа

Туған жер – Отан туралы.

Өнер – білім туралы.

2-ші топқа

Ынтымақ – бірлік туралы.

Үлгі – өнеге, тәлім – тәрбие туралы.

1-топ

Туған жерге туың тік.

Ер елінде, гүл жерінде.

Есің барда ел тап .

Ат айналып қазығын табар.

Ер айналып елін табар.

Өз елім – өлең төсегім.

Ел іші – алтын бесік.

Елінен безген ер оңбас,

Көліне безген қаз оңбас.

Отан – оттан да ыстық.

Отансыз адам,

Ормансыз бұлбұл.

­Өнер - білім туралы

Өнерді үйрен де жирен.

Өз үйінде ою оймаған,

Кісі үйіде сызу сызылады.

Ата көрген оқ жонар,

Ана көрген тон пішер.

Керекті тастың ауырлығы жоқ,

Өнерліге олім жоқ.

Олақтан салақ жаман.

Жаман етікші біз таңдайды.

Жігіттің түсін айтпа, ісін айт.

Білім басқа бітеді.

Білімді өлсе, қағазда аты қалар,

Ұста өлсе, істеген заты қалар.

2топ. Ынтымақ бірлік туралы

А) Ырыс алды – ынтымақ.

Ә) Бірлік болмай, тірлік болмас.

Г) Ынтымақ түбі – бірлік.

Д) Саяқ жүрсең, таяқ жерсің.

Е) Теңге – тиыннан, ынтымақ – ұйымнан.

Ж) Екі құзғын таласса, бір қарғаға жем түсер.

З) Мың қосшыға бір басшы.

Үлгі – өнеге, тәлім – тәрбие туралы

А) Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны алады.

Ә) Ел алғысын алсаң, елеулісі боларсың.

Б) Су ішкен құдығың түкірме.

В) Қарағайға қарап тал өсер,

Қатарына қарап бала өсер.

З) Есіктен орын тапсың, төрге озба.

И) Жолдас болсаң қуға, басыңды сабалар дауға.

3 бөлім «Ойлан тап»

А) Бұл бөлім бойынша екі топқа жеке – жеке жұмбақ жасырамын. Шешуі екі тілде қазақша, орысша.

1.Бір үйге көзсіз боп басыңды сұғасың, бұл үйден көрген болып шығасың. (мектеп)

Тыңдырып адам жұмысын, тазартып үйдің ішін.

Кейде дауыл соғады, кейде ішіне сорады. (шаңсорғыш)

4.Ішегіне мұз қатқан, өзін-өзі мұздатқан. (тоңазытқыш)

ә) Сөз жазылған парақшалар таратамын (қайың, кітап, қоян, домбыра.)

Әр топ (екі-екіден) өзіне тиісті сөзге жұмбақ құрастырады.

Ойлануға екі минут. Құрастырған жұмбақтарын басқа топтарға жасырып, шешкен топқа ұпай қосылады.

Жұмбақтар

Үш қазақ, екі желі, Тоғыз ноқта,

Теңселіп тәрбеледі адам соқса.

Шешен тіл сөзге жүйрік болғанымен

Не пайда үндемейді адам жоқта.

(домбыра)

Тіріден өлі туады,

Өліден тірі туады.

(жұмыртқа мен балапан)

Ақ көйлекті, көк желек

Орманда орны бір бөлек.

(қайың)

4 бөлім «Кім жаңылыспайды?»

Ортаға топ басшыларын шақырып жаңылтпаш оқимын.

Бірден жаңылыспай қайта айтып беруі керек.

1.Тарғыл итім талға оралды.

Талға тағы барып оралды.

2.Тау дәу болады,

Дәу тауболады.

3.Аңқау жалқауды жалқаусың депті.

Жалқау аңқауды аңқаусың депті.

4.Бозда боз ат мінген атам,

Бозда боздап жүрген атан.





3.Дәптермен жұмыс.

4.Кодоскоппен жұмыс.

5.Сабақты бекіту, қорыту.

-Тренинг сабақ ұнай ма?

-Сабақтың басында қойған мақсатымызға жеттік пе?

6.Бағалау

7.Үйге тапсырма.

Өнер – білім туралы мақал – мәтел жаттау.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Жа?ылпаштар, ж?мба?тар, ма?ал –м?телдер та?ырыбында тренинг саба?ы

Автор: Ж?ма?азы Алма Ж?мабай?ызы

Дата: 16.10.2015

Номер свидетельства: 240174


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства