Данный урок способствует творческому развитию учащихся. Развивает мыслительную деятельность и задания рассчитаны на работу в группах, в паре и индивидуально. Материал урока подобран для учителей казахского языка и литературы. В ходе занатия используются методы Инсерт стратегии, обратной связи, Вен диаграммы. Таблицы можно использовать в презентациях.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақ әдісі: топтық жұмыс, тірек-сызбалармен жұмыс.
Сабақ барысы:
Психологиялық тренинг: Шеңбер құрады. Әр түрлі ұлттың киімін киген оқушылар сол ұлттың тілінде бір-бірімен амандасады.
Қазақтың қоржынынан асықтар ала отырып топқа бөлінеді.
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Үй тапсырмасын тексеру:
1) Сөйлем құрылысына қарай нешеге бөлінеді?
2) Жай сөйлем дегеніміз не?
3) Жай сөйлемнің түрлері қандай?
4) Жақты және жақсыз сөйлем дегеніміз не?
5) Жақсыз сөйлемнің жасалу жолдары қандай?
Сұрақтарға ережелер арқылы жауап беру.
Мысалдар келтіру.
Үйге берілген жаттығуды тексеру.
«Қазақтың ұмытылмас дәстүрлері.» атты тақырыпқа шағын әңгіме.
Миға шабуыл
Оқушылар тақтадағы шатасып жатқан әріптерден жаңа тақырыптың атын құрайды.
Жаңа сабақ
Жалаң сөйлем
Бастауыш Баяндауыш Мереке басталды.
Ассамблея өтті. Оқушылар келді.
Жайылма сөйлем
Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемді жайылма сөйлем дейміз. Мысалы: Көптен күткен тамаша мереке басталды. Қазақстанда ассамблея өтті. Оқушылар салтанатты жиынға келді.
Слайдтарды көрсету.
Оқушылар Ассамблеяға байланысты дайындап алып келген слайдтарын көрсетеді
Топтар постерлер арқылы Ассамблея жайлы өз ойларын жазады.
Тапсырмаларды орындату.
1тапсырма. Постермен жұмыс.
2тапсырма. Топтарға қағаздардың қиығынан мақал-мәтелдер құрау керек.
Алтау ала болса, Ауыздағы кетеді; Төртеу түгел болса, Төбедегі келеді. Бір жеңнен қол шығар, Бір жағадан бас шығар. Ынтымақ — бұзылмайтын қорған, Қосылып еккен ағаш — орман. Ынтымақсыз елді — Ұрысы билейді. Ынтымақты елді — Дұрысы билейді. Ынтымақ жүрген жерде — Ырыс жүреді. Берекені көктен тілеме, Бірлігі мол көптен тіле.
Сергіту сәті: «Қара жорға» биі
3тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтіннен жайылма сөйлемдерді тауып, жалаң сөйлемге айналдыру.
4тапсырма. Вен диаграммасы арқылы топтарға тапсырма беру.
Жалаң сөйлем. Жайылма сөйлем
Тапсырмаларды орындаған сайын топтар бағалау парағы арқылы бір-бірлерін бағалайды. Шыққан баллдарды есептеп бағаланады.
Кері байланыс:
Бекіту – Инсерт стратегиясы
Білемін. Білдім. Білгім келеді7
Үйге тапсырма: «Біз бір отбасының балаларымыз» атты тақырыпқа әңгіме жазу.
Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: А.Құнанбаевтың өлеңдері
Сабақтың мақсаты:
а) Абайдың шығармашылығы туралы түсінік беру, өлеңдерінің мазмұнын игерту,мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;
ә) Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал жасау,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
б) оқушылардың көркемөнер дүниесіне сүйіспеншілігін арттыру, әдемілікті түйсінуге, туған жердің табиғатына қамқорлық жасау.
Сабақтың көрнекілігі:, ақын портреті,суреттер т.б.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,бейнелеу,сөз өнері
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
А. Құнанбайұлының алдына қойған мақсаты қараңғы қазақтың көзін ашу,көңілін ояту оларды мәдениетті елдердің қатарына қосу еді. Осы мақсатпен ол оқушыларды оқу-білімге шақырған «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі еді.