3. «ХХІ ғасырдағы Абай шығармаларының өзектілігі» атты мазмұндамаға дайындалу
...01.16ж.
Мазмұндама«ХХІ ғасырдағы Абай шығармаларының өзектілігі»
(9 сынып, әдебиет)
Сабақтың мақсаттары:Білімділік: «ХХІ ғасырдағы Абай шығармаларының өзектілігі» тақырыбына мазмұндама жазу.
Тәрбиелік:Саналы білім алуға баулу.
Дамытушылық: Мазмұндама жазу арықылы жазылым дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың типі. Мазмұндама жазу
Сабақтың түрі: Мазмұндама жазу
Әдіс-тәсілдері:Тыңдалым,оқылым,айтылым және жазылым әрекеттерін қалыптастыру.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:1.Оқушылармен амандасу
2.Кезекші арқылы сыныпты түгелдеу
ІІ.Сабақтың барысын,мақсат, міндеттерін айту
ІІІ.Сөйлесім әрекеті
1.Сен қазақ халқының қандай жазушыларын білесің?
2.Қазақша қандай жазушылар туралы оқыдың?
3.Қазақ жазушылары туралы не білесің?
ІҮ. Мазмұндама (Тыңдалым,оқылым,айтылым)
Абай – қазақ халқының ұлы ақыны, философ, аудармашы.Абай (шын аты Ибраһим) Құнанбаев Шығыс Қазақстан облысындағы Шыңғыс тауының етегінде дүниеге келген. Ол кішкентай кезінен – ақ өлеңді сүйді. Анасы Ұлжан мен әжесі Зереден әр түрлі әңгімелер, ертегілер және жырларды тыңдап өсті.
Абайдың әкесі Кұнанбай тілге шешен, ақылды, әділетті, халқына жақсылық жасаған адам болды.
Абай – ұлттық мәдениетіміз бен тарихымыздағы ерекше тұлға.
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев: «Абай – әлемдік ойшылдардың қатарындағы ғажайып тұлға... Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы керек»-дейді.
Ақынның шығармалары 3 саладан тұрады:біріншісі-өзі шығарған өлеңдерң,2-сі қара сөздері,3-сі-аудармалары. Ақын «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдері арқылы табиғатты және сол кездегі қазақ даласындағы әлеуметтік теңсіздікті суреттеген. Абай «Ғылым таппай мақтанба», «Сегіз аяқ» өлеңдері арқылы жастарды адал еңбекке,өнер-білімге шақырады.
Абай жастарды тәрбиелеу мәселесіне көп көңіл бөлген,сондықтан ұлы ақынның шығармалары ХХІ ғасырда да өзекті болып табылады.
Ү.Жазылым (жоспар құрып, мазмұндаманы жазу)
Жоспар:
1.Кіріспе :Абай – қазақ халқының ұлы ақыны
2.Негізгі бөлім:1.Ұлы ақын туралы айтқан Елбасының сөзі
2.Абай шығармаларының тәрбиелік маңызы
3.Қорытынды: ХХІ ғасырдағы Абай шығармаларының өзектілігі.
ҮІ.Сабақты қорытындылау, оқушылардың дәптерін жинау
ҮІІ. Үйге тапсырма беру:1.Өткенді қайталау
..02.16ж.
Жамбыл Жабаев «Патша әмірі тарылды» (9 сынып,әдебиет 210-216б.)
Сабақтың мақсаттары:Білімділік: Жамбыл Жабаев «Патша әмірі тарылды» тақырыбын түсіндіру.
Тәрбиелік:Саналы білім алуға баулу.
Дамытушылық: Жаңа тақырыпты әңгімелеу арықылы ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың типі.Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі:Дәстүрлі
Әдіс-тәсілдері:Тыңдалым,оқылым,айтылым және жазылым әрекеттерін қалыптастыру.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:1.Оқушылармен амандасу
2.Кезекші арқылы сыныпты түгелдеу
ІІ.Сабақтың барысын,мақсат, міндеттерін айту
ІІІ.Өткенді қайталау (тілдесім әрекеті)
1Абай. кім?
2.Ол қай ғасырларда өмір сүрген?
3.Ол қай жерде туған?
4.Оның қандай шығармаларын білесің?
6.Оның шығармаларының тақырыбы не?
ІҮ.Үй жұмысын тексеру
Оқушылардан Ыбырай А. туралы сұрап, білімдерін бағалау
Ү.Жаңа сабақты еңгізу
А) сөздік жұмысы (жазылым)
1.тау бөктері-подножие горы
2.байсалды-степенный
3.айтулы оқиға-значительное событие
4.дегенінен қайтпау-стоять на своем
5.таңғажайып құбылыс-удивительное явление
6.тәуекелге бару-рискнуть
7.өміршең поэзия-жизнеспособная поэзия
Ә) Мәтінмен жұмыс (оқылым,тыңдалым)
210-216беттер. Мәтінді түсініп оқу
Б)Өлеңмен жұмыс
217б.өлеңді мәнерлеп, түсініп оқу
ҮІ.Жаңа тақырыпты бекіту.
Ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы кестені толтырып, әңгімелеу
Ақынның туған жылы,жері
Ақынның өмір жолын таңдау
Бата алуы
Шығармалары
Ш.тақырыбы
Қайтыс болған жылы
ҮІІ.Сабақты қорытындылау, оқушылардың білімін бағалау