kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Уроу на тему: Телғара

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок на тему: Телғара для учеников 6 класса 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Уроу на тему: Телғара»


Мектеп: ГУ «Средняя школа №6»

Күні: 17.09.2019 ж

Сабақ 12

Мұғалімнің есімі: Нысанбаева А.Н.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

6.2.2.1 – кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикетінің формаларын қаолдана білу.

6.3.5.1 – қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау.

6.5.1.1 – мәтіндерден деректі және дерексіз зат есімді, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, ауызша жұмыстарды қолдану.

Сабақтың тақырыбы

Телғара

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Шығарманың кейіпкерлерін біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Әңгімесінің мазмұнын толық меңгере алады

Кейбір оқушылар:

Әңгімедегі кейіпкерлерге талдау жасайды

Бағалу критерииі

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тақырыпқа қатысты қысқа мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сабақ барысында қысқа мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы әдептілік нормалары туралы толық ақпарат бере алады.

Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып көлемінде шағын сөйлемдерді құрау арқылы тілдесімге түсіп, қазақ халқының тыйым сөздері жайлы жан-жақты ақпарат береді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Жазушы, әңгіме,ақын қонақтар

Талқылауға арналған тармақтар:


Мұхтар Әуезовтің шығармашылығы туралы не білеміз?

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар: таза, ұқыпты, әдемі


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға баулу

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, тарих

Алдыңғы оқу

М.Әуезов «Ақын қонақтар»

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.

Қызығушылықтарын ояту

Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ-жауап:

Білімді тексеру.«Зымыран сұрақтар» (Сұрақ-жауап)
1. Абайға бала кезінде жеңгелері еркелетіп қойған аты? (Телғара)
2. Абай: «Бар, көр. Шын өнерлі, қызықты болса, елге әкел. Жас буын өнер үйренсін, үлгі алсын. Мен де көмекші болармын»,- деп, Біржанға кімді жұмсады?
3. «Шіркін, айтушы мен болғанда, үнемі ұқтырушы сен болсайшы!» Кімнің сөзі? (Біржан)
4. «Өнерпаз болсаң, өр бол! Жалқы бол, жарлы бол, ол –кемшілік емес!» Кімнің сөзі? (Абай)
5. «Кісісін бір болыстың біреу сабап,
Бар ма еді статьяда көрген жерің?...»- деген жолдар кімнің, қай өлеңінен үзінді? (Біржан «Жанбота»)
6. Шығармадағы типтік образды ата. (Абай)
7. Әңгімеде қандай қазақы салт-дәстүр көрініс тапқан? (қонақжайлылық, бата беру)
8. Әңгімеде Біржанға өз үйінен дәм татқызып, бата беріп, оң сапар тілеген кім? (Ұлжан)







Ортасы

ІІ. Мағынаны тану. Не білеміз? (Үйге алдын ала мазмұныны оқу беріледі)
1) Абай аулының қадірлі, сыйлы қонақтары
2) Ән тербеген Абай
3) Біржан салған «Жанбота» әні
4) Әмірдің орындауындағы «Жиырма бес»
5) Біржан шәкірттері
6) Әйгерімнің әні
7) Ұлжанның Біржанға бата беруі
8) Біржанның Абай ауылынан аттанып кетуі

ІІІ. Кесте толыру.Жұптық жұмыс

Кейіпкерлер

Қандай қасиеттерін таныдың?

Дәлелдемер

Абай

Ойлы көзқарас, тамсану, таңдану.Ән мен күйді ұнатады.Әнге тіл қатады


Біржан



Әйгерім



Керімбала




IV. «Біржан сал Абай ауылында» Композициялық талдау жасату.Жеке жұмыс.

  1. Басталуы:

  2. Дамуы:

  3. Шиеленісуі:

  4. Шарықтау шегі:

  5. Шешімі:


Аяқталуы

«Күн көзі» әдісі бойынша бүгінгі сабақты қорытындылаймыз

Оқушылар сабақ туралы өз ойларын сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтада салынған күннің суретіне барып жабыстырады. Сабақ соңында пікірлер оқылады.

Үйге тапсырма:

«Өнерлі өрге жүзер» тақырыбына шағын шығарма жазу








Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

Байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал Қандай болды? Мен жоспарлаған

Саралаушаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.








Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Уроу на тему: Телғара

Автор: Нысанбаева Айжан Нуртасовна

Дата: 10.02.2020

Номер свидетельства: 539001


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства