Урок літературної критики. Григорій Косинка "В житах"
Урок літературної критики. Григорій Косинка "В житах"
Метою уроку є: через технологію критичного мислення надати зразки досвіду життєдіяльності, визначення характерів, ситуацій для розуміння випадків із життя; навчити критично мислити, переносячи ситуації із літературного твору на життя; навчити обговорювати ситуації, виділяючи позитивне та відділяючи негативне. Розвивати навички спільного обговорення та зіставлення складних життєвих ситуацій; розвивати навички почути інших, виходячи із різних основ досвіду, вміти інтерпретувати складні події людського життя. Виховувати вміння слухати інших та чути їх думки.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок літературної критики. Григорій Косинка "В житах"»
Урок літературної критики
Тема уроку: Григорій Косинка «В житах»
Відтворення внутрішнього світу людини. Переваги загальнолюдського над класово – ідеологічним. Пафос життєствердження
Мета: через технологію критичного мислення надати зразки досвіду життєдіяльності, визначення характерів, ситуацій для розуміння випадків із життя; навчити критично мислити, переносячи ситуації із літературного твору на життя; навчити обговорювати ситуації , виділяючи позитивне та відділяючи негативне. Розвивати навички спільного обговорення та зіставлення складних життєвих ситуацій; розвивати навички почути інших, виходячи із різних основ досвіду, вміти інтерпретувати складні події людського життя. Виховувати вміння слухати інших та чути їх думки.
Обладнання: «Письменники в ілюстраціях»; таблиця «Урок критичного мислення»; картки для аналізу тексту.
Тип уроку: урок літературної критики із технології критичного мислення.
Хід уроку
Актуалізація
Оживити в пам’яті учнів вже відомі знання;
Неформальним шляхом оцінити те,що вони знають про подібні ситуації з життя;
Встановити мету навчання;
Зосередити увагу учнів на темі дослідження;
Представити контекст, щоб визначити нові ідеї.
Евристична бесіда
Хто такий дезертир?
Які причини можуть бути дезертирства?
Якою людиною може бути дезертир?
Уявіть собі , що ваший товариш, призваний до лав армії, раптом стає дезертиром. Змоделюйте ситуацію зустрічі з ним.
Слово вчителя
Ви продемонстрували свою позицію. Григорій Косинка, автор новели «В житах», змоделював вчинки та поведінку свого героя. Ми повинні уявити душевний стан цієї людини, а для цього складаємо схему подій.
«Мозковий штурм»
Герой
Мета
Суперник
Помічник
Корній Дізік - дезертир, який разом із бандою приблукав до рідного села
Знайти пристанище, їжу, але не попастися на очі односельцям
Гострий
Хто він?
Бандит чи командир?
В чому його схожість із доктором Тагабатом М.Хвильового?
Розстріляний комуніст Матвій Киянчук
Молодець!
А може, Уляна?
Протагоніст
Мета
Суперник
Помічник
Уляна – його кохана. Вона любить.
Бути щасливою із коханою людиною.
Дзюба - багач
Корній , який її теж любить і щасливим може бути тільки з нею. Його життєві обставини не дають йому повністю віддатись коханій.
Підсумок:
Кільце замкнуте, бо для кожного з них мета має різний рівень досяжності. Уляна мріє про велике щастя, а Корній мріє про те, як би задовольнити свої потреби сьогодні. І тільки після зустрічі в полі з коханою задумується над спільною для них обох метою.
Консолідація
Узагальнити основні ідеї;
Інтерпретувати їх;
Обмінятися думками;
Виявити особисте ставлення;
Апробувати ідеї виходу із ситуації;
Поставити запитання , які виникають .
Дослідження ситуації
Як умовна ситуація показує нам героя?
Чи викликає він у нас відчуження?
Як допомагає природа показати його стан?
Які зорові образи постають перед нами?
Степ
Жита
Сонце
Чорногуз
Які слухові образи з’являються в новелі?
Бджола тріпоче крилом
Слово
Сміх
Нерви дзвенять
Степ дзвонить косами
Які почуття викликає герой?
Що ми думаємо про зустріч його з Уляною?
Чи зможуть вони бути щасливими?
Пояснення й обговорення
Чому?
Що, якщо…
Чому б не…
За даними формулами домислити питання, дати на них відповіді, сформувати драматичні ролі для обох героїв в залежності від їх навантаження.
ГЕРОЙ
ПРОТАГОНІСТ
Диференційоване завдання виконують рядами, можна спілкуватись, обговорювати, працювати колективно.
І ряд
Можливі питання, які поставлять.
Чому він не повернувся в рідне село?
Чому, ставши дезертиром, потрапив до банди Гострого?
Чому всі свої вчинки звіряє по Гострому?
ІІ ряд
Можливі питання, які поставлять.
Що, якщо б він не зустрів Уляну?
Що, якщо б він зайшов у село?
Що, якщо б його побачив Гострий з Уляною?
Що, якщо б він вистрелив тоді, в житах, у Дзюбу?
ІІІ ряд
Можливі питання, які поставлять.
Чому б не зробити йому по-іншому?
Чому б не понести покарання, а потім жити чесно?
Чому б не набратись сміливості і повстати проти бандитів?
Висновки
Техніка «Мінливі перспективи»
Зразки формул:
Став жити щасливо після…
Отримав покарання і тоді…
Зрадив бандитів і…
Прийняв віру комісарів і …
Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру
Як би склалось життя героя, якби він не став дезертиром?