kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок ураинского языка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Словосполучення. Відмінність від слова, його форми й речення

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок ураинского языка»

Словосполучення.Відмінність від слова , його форми й речення.

Головне й залежне слово в словосполученні

Мета: поглибити знання п 'ятикласників про словосполучення, розкрити сутність словосполучення як одиниці синтаксису, навчити відрізняти словосполучення від форми слова й речення; визначати головне й залежне слово в словосполученні; самостійно складати словосполучення та виділяти їх у реченні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розумінню учнями того,що людина в будь-яку пору року має безпосередній зв' язок із природою.

Тип уроку: урок засвоення нових знань.

Перебіг уроку

( До початку уроку учні одягають робочі фартухи, щоб налаштуватися на "робочий" урок, що буде проходити на "Фабриці словополучень")

I.Організаційний момент

II.Ознайомлення з темою ,метою й завданнями уроку

- Добрий день, діти! Сьодні у нас звичайний "робочий " урок з теми "Словосполучення.Відмінність від слова, його форми й речення.Головне й залежне слово в словосполученні".Щоб засвоїти цю тему , я запрошую вас на екскурсію до "Фабрики словосполучень", де ми з вами будемо поступово відвідувати різні цехи і працюючи в них ,здобудемо нові знання і протестуємо готову продукцію.І так,нас зустрічає Фабрика.

IIIСприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Учням роздається матеріал, де надруковано вірш Д. Мегелика

Зима ось-ось прилине

Пов'яли пишні квіти,

Затих осінній сад.

Туманом ліг на віти

Холодний листопад

Повільно на світанні

Бреде він у степах,

Де листячком останнім

Легкий мороз пропах.

В полях затихли луки,

замовкли трактори,

А над зеленим руном

Розносяться вітри.

Зима ось-ось прилине,

В снігах засне земля,

І пісня хуртовини

Над нею загуля.

Назустріч вітрам крилатим

В долину до ріки

Із гірки на санчатах

Помчаться малюки.)

- ПЕРШИМ НАС ЗУСТРІЧАЄ "ЦЕХ № 1. ПЕРШОНАЧАЛЬНОГО РОЗБОРУ СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ"

-ДАВАЙТЕ ВИПИШЕМО З ВІРША СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ:

Пишні квіти, осінній сад, туманом ліг, ліг на віти, холодний листопад.

-Добре.А скажіть,будь ласка, чому ви не виписали -зима прилине.(Правильно, бо це не словосполучення, а граматична основа речення). Так, далі нас зустрічає

"Цех № 2.Розборочний цех"

В виписаних словосполученнях з 'ясовуємо,де головна деталь,а де залежна.Розбираємо словосполучення.Визначаємо головні слова, ставимо питання до залежних, З' ясовуємо, якими частинами мови виражені головні й залежні слова.

Третій цех - " Цех Граматичного зв' язку"

У цьому цеху, діти, ми з вами повинні з' ясувати за допомогою чого зв' язані наші слова. Давайте знову повернемося до наших словосполучень.Ще раз

подивимось на питання , які поставили до залежних слів.

Скажіть , чи тільки за смислом (за допомогою питань)зв' язуються слова в словосполученнях? Ні. Є словосполучення- ліг на віти, де зв' язок граматичний, тобто за допомогою закінчення та прийменника.

Продовжуємо нашу екскурсію. І перед нами "Цех тестування готової продукції"

(Діти самостійно виписують із вірша словосполучення і розбирають їх,вказуючи види зв' язку).

Давайте обміняємося зошитами і взаємоперевіримо роботу.

Ми з вами протестували готову продукцію , і сперед нами

"Цех наукових розробок"

.У цьому цеху науковці розроблюють правила- інструкції,щоб готова продукція була вдалою. Нарешті ми теж приєднуємося до науковців, пригадуємо все , що ми знали і що узнали про словосполучення і робимо наукові висновки.

(Дослідження мовних явищ і колективне складання узагальнюючої таблиці)

Слово

Словосполучення

Речення

Називає предмет,явище,ознаку чи дію

Більш повно називає предмети, явища,ознаки ,дії

Служить одиницею спілкування


Не має закінченої думки

Має закінчену думку


Складається з двох і більше повнозначних слів

Може складатися з одного і багатьох слів

Орієнтовна узагальнююча таблиця

Словосполучення

Не словосполучення

Це сполучення слів, де можна визначити головне й залежне слово

Прийменник з іменником( у степах)

Займенник з іменником(над нею)

Бувають безприйменникові(пишні квіти) граматичний зв' язок


Прийменникові (ліг на віти)


Головне слово може виражатися іменником (Пишні квіти)

Дієсловом(туманом ліг)


Прислівником((вітрам назустріч)


Словосполучення може бути непоширене(Легкий мороз)


Словосполучення може бути поширене(Багатий урожай яблук)


- Ми покидаємо "Фабрику словосполучень", бо вже відвідали всі цехи.

VПідбиття підсумків уроку.

Заключна бесіда.

- Що нового ви дізналися на уроці?

-Які ще знання необхідні вам?

-Де ви може застосовувати сформрвані вміння та навички?

V Домашні завдання: Підручник S

З віфрша ,що ви отримали на початку уроку ви продовжуєте розпочату роботу. Виписуєте і розбираєте словосполучення.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Урок ураинского языка

Автор: Логвиненко Елена Евгеньевна

Дата: 07.05.2019

Номер свидетельства: 509371


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства