урок по казахской литературе "Кіріспе. Сөз өнерінің асыл қазынасы."
Урок по казахской литературе "Кіріспе. Сөз өнерінің асыл қазынасы."
оқушылардың 7 сыныпта өткен тақырыптар бойынша білімдерін жүйелеу, қалыптастыру, кеңейту,жан-жақты жетілдіру,бекіту; қазақ әдебиеті тарихы бойынша білімдерін толықтыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«урок по казахской литературе "Кіріспе. Сөз өнерінің асыл қазынасы."»
Тақырыбы: Кіріспе. Сөз өнерінің асыл қазынасы.
Сабақ мақсаты:
1.Білімділік : оқушылардың 7 сыныпта өткен тақырыптар бойынша білімдерін жүйелеу, қалыптастыру, кеңейту,жан-жақты жетілдіру,бекіту; қазақ әдебиеті тарихы бойынша білімдерін толықтыру.
2.Дамытушылық: оқушылардың тапқырлық,іздемпаздық қасиеттерін қалыптастыру, ой-өрісін кеңейту,логикалық ойлау,есте сақтау,ауызекі сөйлеу қабілеттерін мәтінмен жұмыс істеу арқылы дамыту.
3.Тәрбиелік: қазақ халқының ауыз әдебиеті шығармаларын мақтан тұтуға,әдептілікке,адамгершілікке,имандылыққа тәрбиелеу.
Оқыту формалары: жеке,жұппен,өздік,топпен жұмыс,тірек сызбалар жасау.
Сабақтың көрнекілігі мен
техникалық жабдықтары: қазақ халқының ауыз әдебиетінің шығармалары
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, сынып кезекшісімен әңгімелесу, оқушыларды түгендеу, сабақ тақырыбы мен мақсатын айту.
I.Сабаққа қызығушылық туғызу. Ой қозғау (побуждение).
1. «Ауыз әдебиеті» дегенде ойымызға қандай ассоциация келеді ? Ассоциация сызбасын сызу – 1топ.
2.Ауыз әдебиетінің түрлері мен жанрларын кластер арқылы көрсету – 2 топ.
- Сонымен,балалар,ауыз әдебиеті ежелден кележатқан әдебиет,ұрпақтан-ұрпаққа ауызша таралған. Сонымен қатар оның өз жанры болған және ол екі түрге бөлінген:
1)ауызша ; 2) жазбаша
II. Мәнін түсіну (ұғу) – осмысление.
1. Өздік жұмыс – мәтінмен танысу. Оқулық бойынша «Кіріспе» атты мәтінді өзара оқып шығу. Жаңа сөздерді тауып,мазмұнын ашу, сөздіктерге жазу. Мәтіннің мазмұнын түсіну.
2. Жұппен жұмыс: партада отырған 2 оқушы бір-біріне мәтін бойынша 3-4 сұрақ қою арқылы мәтіннің мазмұнын түсінгенін анықтайды.
-ал ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінің айырмашылығы неде? Ауыз әдебиеті – көп нұсқалы,жазба әдебиеті авторы болғандықтан бір ғана нұсқалы болады.
III. Балардың ой-пікірлерін тыңдау, бағалау - рефлексия .
1. Венн диаграмасы бойынша оқушылар сұраққа жауап– 1 топ.
2. Көркем бейне, ауыз әдебиет,жазба әдебиет терминдеріне түсінік беру – 2 топ.
-:Балалар, бүгінгі сабағымызыдың тәрбиелік мәні қандай деп ойлайсыңдар?