kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок-екскурсія: "Люби і знай свій рідний край".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: привернути увагу учнів до  історичних подій у Донбасі; продовжити  ознайомити школярів  з письменниками Донецького краю; формувати кругозір, світогляд; розвивати творчу діяльність на основі краєзнавчого матеріалу; прищеплювати  патріотичні почуття, зміцнювати в учнів почуття національної гордості й гідності.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок-екскурсія: "Люби і знай свій рідний край".»

Тема: Люби і знай свій рідний край.

Мета: привернути увагу учнів до історичних подій у Донбасі; продовжити ознайомити школярів з письменниками Донецького краю; формувати кругозір, світогляд; розвивати творчу діяльність на основі краєзнавчого матеріалу; прищеплювати патріотичні почуття, зміцнювати в учнів почуття національної гордості й гідності.

Тип уроку: урок-екскурсія

Обладнання: виставка книг, портрети письменників, карта Донецької області, презентація «Донбас - мій рідний край», музичний супровід.

Методи і прийоми: літературна вікторина, «Фруктовий сад», інтерактивний прийом «Незакінчене речення», виразне читання на пам'ять.



Любить свій край – це для народу жити,

боротися за юне, за нове.

Любить свій край – це значить все любити,

У чім його святе ім'я живе.

В. Сосюра

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Бесіда.

1. Донецький край, рідний край… Що означають для вас ці слова?

2. Чому ми повинні бути обізнаними у питанні культурної спадщини Донеччини?

3. Які прочитані твори митців рідного краю вам запам’яталися? Чим саме?

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Виразне читання вірша С. Жуковського «Донеччина»

2. Вступне слово вчителя

 Цей мальовничий край у давні часи називали Диким полем. Тут жили скіфі й сармати, хазари і кіммерійці, таври й роксолани. Саме на цій землі виник славнозвіний індустріальний регіон з гордим іменем – Донбас, що відкрив свої скарби людям. . Пропоную вам здійснити заочну екскурсію та помилуватися мальовничими донецькими краєвидами.

IV. Основний зміст уроку

1. Перша зупинка – «Географічна»

Донецька область створена 17 липня 1932 року (до 1961 року – Сталінська область). Розташована область на південному сході країни. Межує на заход з Запорізькою та Дніпропетровською, на північному заході – Харківською, на північному сході та сході – Луганською областями та на південному сході – Ростовскою областю Росії; з півдня омивається Азовським морем. Протяжність області з півночі на південь – 240 кілометрів, із заходу на схід – 170 кілометрів.

Область поділяється на 18 районів, має 52 міста (з них міст обласного значення – 28), 131 селище міського типу, 1121 сільський населений пункт. Обласний центр регіону – місто Донецьк з населенням 994 тис. Жителів. Найбільші міста – Донецьк, Маріуполь, Макіївка, Горлівка, Краматорськ, Єнакієве, Слов’янськ, Артемівськ, Харцизьк.

2. Друга зупинка – «Історична»

Історико-культурний потенціал області складає 2399 пам’яток історії, археології, містобудування та архітектури, монументального мистецтва в області. Культурні пам’ятки:

• Державний історико-архітектурний заповідник у Слов’яногірську;

• Святогірський печерний монастир (17-18 ст.),

• Миколаївська церква Святогірскої Лаври, 17 ст.;

• культурно-архітектурні споруди в Артемівську.

• Кам’яні могили – музей під відкритим небом;

• Музей видатного художника А. І. Куїнджі у Маріуполі.

Серед пам'яток історії Донеччини особливо виділяється Савур-Могила як пам'ятка старовини (курган, давнє поховання) . Але її ім'я та слава засяяли ще яскравіше у роки Великої Вітчизняної війни, коли вона стала свідком величі і мужності воїнів-визволителів Донбасу.

2.1. Виразне читання вірша С. Жуковського «Сиргис-Северский Донец»

3. Третя зупинка – Літературна

Учитель: Багата літературна біографія Донбасу. В нашім краю були А. Чехов, І. Бунін, О. Купрін, К. Паустовський, М. Горький. Але особлива гордість Донбасу це дванадцять письменників і поетів, які прославляли Донецький край. Я пропоную ще раз згадати найгучніші імена творців, які народилися в нашому регіоні або деякий час жили тут і створювали відомі твори та вірші.

Учень 1: Легендарний Безпощадний. Автор легендарних рядків «Донбасс никто не ставил на колени и никому поставить не дано». . Вийшли друком збірки «Каменная книга», «Горный пламень», «Над шахтой летят журавли», «Шахтёрские поэмы», «Донецкие просторы»…

Учень 2:Михайло Пляцковський. Єнакієвець. Описував красоти рідного краю. Зі слів С. Жуковського, який товаришував з автором майбутніх шлягерів шлягеров «Лада», «Крыша дома твоего», «Мамины глаза», «Через две зимы», намагався наспівувати свої вірші.

Учень 3: Іван Сергійович Костиря, народився в Дніпропетровській області, писати почав в Києві, навчаючись в медінституті, але головні свої твори написав на донецькій землі. Він подарував нам «Сказку о солнечных братьях», «Как зверята ума набирались». І , звичайно, — «Думы о Донбассе».

Учень 4: З 1929 – 1932 роки жив в Донецьку Василь Семенович Гросман, який написав великий роман «Жизнь и судьба», опублікував повість з життя шахтарів і заводської інтелігенції - «Глюкауф». Вийшла вона в газеті «Литературный Донбасс».

Учень 5: Класик історичного роману («Наливайко», «Богдан Хмельницкий») Іван Ле (Мойся) приїхав в Артемівськ у 1922 році уже знатним письменником. Про Донбас його его «Ритмы шахтёрки», «Интеграл», «Два дня в Новокраматорске»…

Учень 6: Поет та прозаїк Віктор Шутов залишив нам великий спадок: вірші, романи, книги для дітей, повісті про Донецьк. І, звичайно, пісні про наш край - «Шахтёрская лирическая», «Город синих терриконов», «Любимый Донбасс», «СавУр-могила».

Учень 7: Миколай Олександрович Рибалко прославив Краматорськ. Починаючи з 50-х років, вийшло друком 25 збірників поезії, став лауреатом республіканської комсомольської премії ім. М. Островського за «Дорогу на высоту». Пісня О. Білаша на вірші Рибалко «Я жил в такие времена» стала лауреатом всесоюзного телеконкурсу «Пісня – 75»

Учень 8: Володимир Сосюра. Ім'я поета-лірика невіддільне від Донбасу так само, як поетичний образ Донецького краю невіддільний від усієї творчої біографії Володимира Сосюри. Своїй батьківщині він присвятив значну частину своєї творчої спадщини, завжди з теплотою й синівською любов'ю говорив про Донеччину, де народився, провів дитинство та юність, куди часто повертався в різні роки свого життя.

Я починався відтіля,

Де гул заводів даль колише,

Ясні Донеччини поля

Мені на світі наймиліші.

Народився В.М. Сосюра в місті Дебальцевому Донецької області 6 січня 1898 року. Колисці свого дитинства він присвятив маловідомий широкому читачеві вірш “Дебальцеве”, де є і такі рядки:

Дебальцеве моє, колиско днів моїх,

І славлячи життя невиданий розбіг,

Я піснею тобі, Дебальцеве, віддячу...

Учень 9: Знаменитий дисидент Василь Стус провів в нашім краї шкільні та студентські роки. Деякий час вчителював у Горлівці. В шахтарському регіоні почав писати. Та так, що відомий сучасний літератор Оксана Забужко, читаючи його вірш «Лиса гора», назвала його «лирической картой Донбасса, заданной Стусом, где в самой фонетике слышны завывания донецких ветров».

Учень 10: Співавтор сценаріїв до фільмів «Это было в Донбассе», «Непокорённые» и «Донецкие шахтёры», один із засновників об’єднання пролетарських письменників Донбасу «Забой», батько знаменитого роману «Донбасс» Борис Леонтійович Горбатов провів немало часу в Артемівську. В 14 років він уже був рабкором «Кочегарки». Перші повісті і роман «Наш ­город» Горбатов написав на донецькій землі.

Учень 11:Ірен Вітальївна Роздобудько. Ця дончанка зараз входить в топ-10 самих издаваемих українських письменників. За її творами зняті полуметражні фільми та серіали «Пуговица», «Осенние цветы», «Таинственный остров», «Ловушка».

Учень 12: Є у нас і творці паралельних реальностей. Дончанин Федір Берьозін 15 років назад почав писати. В 2001 році він заснував клуб любителів фантастики «Странник», а також отримав перше місце на міжнародному фестивалі «Звёздный мост» в номінації «Лучший дебют» (за роман «Пепел»).

Учитель: Серед тих, хто прославляв наш край, були автор трилогії «Повесть о суровом друге», «Судьба Илюши Барабанова» и «Красные сабли», а також багато розповідей, повістей, присвячених нашому краю («Огни Донбасса», «Шахтёрские сказки», «Битва на реке Кальмиус») Леонід Жаріков, Павло Байдебура, Наталя Хаткіна, Леонід Талалай, Іван Дзюба, Віктор Логачов, Павло Кущ.

V. Рефлексія.

1. Робота з епіграфом.

2. Заключне слово вчителя.

VI. Підсумок уроку.

1. Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

Я дізнався(лася)….

Я зрозумів(ла)……

Я замислився(лася)….

VII. Домашнє завдання.

Написати міні-сагу на тему: «Люби і знай свій рідний край».


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Урок-екскурсія: "Люби і знай свій рідний край".

Автор: Жукова Галина Николаевна

Дата: 11.02.2018

Номер свидетельства: 456505


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства