kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок з української мови. Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема.               Позначення м'якості приголосних буквою ь.

Тип уроку:       засвоєння нових знань.

Мета:               поглибити знання учнів про вживання м'якого зна-

ка; розвивати їх орфографічну пильність і грамотність, нарощувати темп письма; виховувати в учнів почут­тя прекрасного.

Обладнання:   підручник.

Хід уроку

I.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Організаційний момент.

2.  Оголошення теми та мети уроку.

II.  СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Відгадати загадку.

Я один в сім'ї такий,

Кажуть, надто вже м'який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я — не зайвий знак. (М'який знак.)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок з української мови. Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь. »

УРОК № 43

Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Мета: поглибити знання учнів про вживання м'якого зна-

ка; розвивати їх орфографічну пильність і грамотність, нарощувати темп письма; виховувати в учнів почут­тя прекрасного.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Організаційний момент.

2. Оголошення теми та мети уроку.

II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Відгадати загадку.

Я один в сім'ї такий,

Кажуть, надто вже м'який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я — не зайвий знак. (М'який знак.)

2. Пояснення вчителя з використанням таблиці підручника на с. 112 (вправа 306).

3. З'ясувати правила вживання м'якого знака в наведених загад­ках і відгадках.

Влітку сірий, взи мку білий. Росте весною тільки вниз, лю­бить дах і карниз. Живуть п'ять братів, один одного менший. Ма­ленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. На небі біліє, світить, а не гріє. Взимку він, накрившись хмизом, у барлозі спать ляга.

Відгадки: заєць, бурулька, пальці, горобець, місяць, ведмідь.

4. Перекласти речення українською мовою. Порівняти вживання м'якого знака в кінці слів української та російської мов.

Семь раз отмерь, один раз отрежь. Каково начало, таков и ко-нец. Не пеняй на соседа, когда спишь до обеда. Не печь кормит, а нивка. (Народна творчість)

Слова для довідок: пенять нарікати,ремствувати; кор­мить годувати.

5. Чому в слові цвірінчати [ц'в'ір'ін'чати] нема жодного м'якого

знака, хоч є три м'які приголосні?

6. Прочитати слова, подані у звуковому записі. Записати їх бук­вами у дві колонки: у ліву — з м'яким знаком, у праву — без нього.

[Іспан'ці]. [пром'ін'чик], [р'ід'н'і], [пот'м'ан'ілий], [іду/], [активн'іс'т'у], [іг'в'ах], [спал'н'а], [нен'чин], (на) [йалин'ц'і], (на) [йалинон'ц'і].

Якщо слова записані правильно, то з їхніх початкових букв мож­на буде скласти першу половину вислову І. Франка, який кінчаєть­ся словами «...великі дві сили». Записати весь вислів.

Ч7. Утворити від поданих прикметники за допомогою суфікса -ськ(ий). Правильно поставити м'який знак.

Зразок. Волинь — волинський.

Чигирин, Березань, Бершадь, Ірпінь., Інгул, Клевань, Ковель, Лопань, Лугань, Мелітополь, Прип'ять, Сокаль, Хорол.

8. Перекласти українською мовою.

Город Харьков, город Горький, горький на вкус, железная гирька, ларьки в центре, города, поставьте на место, доверьте мне, от-режьте ломоть хлеба.

Слова для довідок: вкус смак, место місце, ломоть скибка.

9. Лінгвістична гра «Промінчик». (Усі слова закінчуються на м'я­кий знак.)

10. Виправити помилки і записати слова правильно.

Вирізблений, кіньця, сидит, дитиньчин, рибальчин, сільский, радісьть, живеться, розмовляют, сядте, пісьня, кузня, донька, нен-чин, Харьків, льє.

11 Переписати речення. Слова, подані у звуковому записі, напи­сати буквами. Підкреслити орфограми.

Людині потрібна [п'іс'н'а]. Конче потрібна. Вона надихає на трудові звершення, допомагає долати труднощі, вона з нами на [с'в'ат'і] й дає нам розраду в горі.

У [народ'н'ій] [п'іс'н'і] душа народу. З колисковою піснею жінка вносить у [с'в'ідом'іс'т'] дитини все найкраще, [найс'в'іт-л'іше], що є в її [материн'с'кому] серці. Через [п'іс'н'у] вона передає немовляті свою [л'убов] до [Бат'к'івщини]. (З газети)


III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з учнями за таблицею підручника на с. 112.

2. Назвати слова, в яких після л пишеться м'який знак.

3. Назвати слова, в кінці яких пишеться м'який знак для позна­чення м'якості приголосних д, т, з, с, л, н.

4. Словниковий диктант.

Жовтень, ходить, найменша, низько, сім, близько, більше, ко­вальський, невістці, пісні, боїшся, український.

Оцінювання.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ПІДРУЧНИК, ВПРАВА 306 (ЗАПИСАТИ ПО ТРИ ПРИКЛАДИ НА КОЖНЕ ПРАВИЛО).


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Урок з української мови. Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь.

Автор: Лещенко Екатерина Сергеевна

Дата: 21.12.2014

Номер свидетельства: 146332


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства