kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок-роздум. Тема. «Ми під крилом, ми безпечні — поки батько живий, поки мама жива» (за віршем Лесі Українки «Колискова»).

Нажмите, чтобы узнать подробности

3. Робота над текстом твору.

— Яка картина постає у вашій уяві після прослуху­вання твору Лесі Українки?

—  Чим ця поезія нагадує народні колискові, які ви знаєте?

—  Які почуття сповнюють душу матері?

—  Якою мати хоче виховати свою дитину?

— В яких словах чути заклик до боротьби за щасли­ве життя?

—  Прочитайте цю поезію самостійно про себе. По­думайте, як у вірші виражається глибока любов матері до дитини?

—  З якими словами мати звертається до сина? Як називаються ці художні означення?

Які вислови твору можна вважати афористичними?

—  Яка основна думка твору?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок-роздум. Тема. «Ми під крилом, ми безпечні — поки батько живий, поки мама жива» (за віршем Лесі Українки «Колискова»). »

Урок-роздум

Тема. «Ми під крилом, ми безпечні — поки батько живий, поки мама жива» (за віршем Лесі Українки «Колискова»).

Мета: поглибити здатність дітей відчувати настрій ліричного вірша; виховувати почуття любові і поваги до матері — берегині роду; удосконалювати вміння учнів читати уважно і вдумливо; по­глибити їхні знання про віршовану й прозову мову.

Тип уроку: систематизація знань, умінь та навичок.

Обладнання: портрет Лесі Українки, твори М. Сингаївського, А. Малишка, аудіозапис пісні К. Стеценка «Вечірня пісня», репродукції карти Рафаеля, поетичні твори учнів.

Все сутнє відходить, відлітає, як вітер... Лиш приходять на думку пророчі слова.

В. Криценко

Хід уроку

І. Зачин до уроку.

Звучить пісня у виконанні учнів.

Лі.оіі мОирала, 'Гопісі нитки пряла, Тонкі нитки пряла, Сповиточки ткала. Ой біленькі ткала, Доленьку прохала, Щоб було дитя вродливе, Щоб було дитя щасливе.

Слово вчителя

З колискової пісні починається світ людини до доб-ротворення й снаги... У пісні над колискою дитини мати виражає свої почуття.

Колискова — це пісня матері над колискою немов­ляти. У ній звучать найглибші і найтепліші почуття, безмежна материнська любов. В усі віки, в усіх на­родів були колискові пісні, бо завжди і скрізь є діти й матері, а найсильнішим людським почуттям є любов матері до дитини.

Колискова пісня, колискова — ' То найперша материнська мова Пахне вона м'ятою і цвітом, Чебрецевим і суничним літом. Пахне молоком і споришами... Скільки в ній ласкавості і шани! Скільки в ній тривожності людської, І надій, і сивини гіркої!.. Колискова пісня, колискова — То щаслива материнська мова.

(М. Сингаївський)

Колискова

Спи, засни, моя дитинко,

Спи, моє маля,

Ніч іде в гаї, в долини,

Трави нахиля.

Хай тобі ця ніч насниться,

Що в огнях сія.

Будеш завтра в світ дивиться,

Зіронька моя.

Перша ніч твоя почата

В співах солов'я,

Дай же мамі рученята, ,

Зіронько моя.

Посміхнись до мене, сину,

І зрадію я,

Не хвилини і не днину

— Я навік твоя.

Сплять ліси, поля, криниці,

Шепіт ручая,

Ти відкрий, відкрий очиці,

Юносте моя.

Підеш ти по Україні,

Де життя буя.

Виростай, моя дитино,

Зіронько моя!

(А. Малишко)

II. Мотивація навчання школярів Робота над епіграфом (запис у зошит).

III. Сприйняття навчального матеріалу 1. Бесіда з учнями.

— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте сло­ва мама, колискова?

— Пригадайте ті дитячі пісеньки, що доводилося чути вам з вуст матері.

— Коли співають колискові? Яким настроєм вони просякнуті?

— Як мати заспокоює свою дитину?

— Яка ж мелодія дасть настрій спокою, миру, відтво­рить почуття ніжності й ласки?

— Яка музика найбільше годиться для колискової пісні?

Звучить «Вечірня пісня» К. Стеценка чи «Тихий вечір» на слова В. Самійленка.

Вірш Лесі Українки «Колискова» входить до циклу «Сім струн». Сама назва циклу викликає асоціації

з музикою. Назва «Колискова» стоїть у підзаголовку до твбру. Сама поетеса відчувала свій вірш як ніжну музичну мелодію.

2. Читання напам'ять «Колисковії» учителем.

3. Робота над текстом твору.

— Яка картина постає у вашій уяві після прослуху­вання твору Лесі Українки?

— Чим ця поезія нагадує народні колискові, які ви знаєте?

Які почуття сповнюють душу матері?

— Якою мати хоче виховати свою дитину?

— В яких словах чути заклик до боротьби за щасли­ве життя?

— Прочитайте цю поезію самостійно про себе. По­думайте, як у вірші виражається глибока любов матері до дитини?

— З якими словами мати звертається до сина? Як називаються ці художні означення?

Які вислови твору можна вважати афористичними?

— Яка основна думка твору?

IV. Первинне закріплення знань

  1. Самостійна робота над розгадуванням кросвор­ду, потім колективне порівняння відповідей.




1. Як називають колискову пісню? {Колисанка)

2. Дитина, якій співають колискові (Немовля).

3. Жінка відносно до дитини, яку вона народила (Мати).

4. Як називають маленьке дитя? (Ляля)

5. З якого дерева робили колиску для хлопчика? (Явір)

6. Яким ласкавим словом називає мати своє дитя? (Дитина)

7. Найкраща пора життя людини (Дитинство).

8. Як називають ліжечко для колисання дитини? (Колиска)

9. Промовляти слова під супровід музики (Співати). 2. Перевірка домашнього завдання

— Пригадайте прислів'я і вислови видатних людей про матір.

1. У кого є ненька, у того й головонька гладенька.

2. Нема того краму, щоб купити маму.

3. Шануй батька й неньку, то буде скрізь гладенько.

4. Тільки в світі правди, що рідная мати.

5. Які мама й татко, таке й дитятко.

6. Нема цвіту кращого від маківочки, нема роду милішого від матіночки.

7. Там земля мила, де мати народила.

1) Спи, — мати співає, — моє немовлятко,

Уроджене в люту годину дитятко!

Не будеш ти лиха і голоду знати,

Поки ще на світі живе твоя мати.

(Леся Українка) 2) Я всіх питав із щирою душею:

— Яку ви любите найбільше мову?

І всі відповідали: «Ту, що нею

співала рідна мати колискову».

(Д. Білоус)

У нашім раї на землі Нічого кращого немає, Як тая мати молодая З своїм дитяточком малим...

(Т. Шевченко)

3. Демонстрація картин Рафаеля, роздуми учнів. — Щойно ви прослухали слова видатних поетів про матір, а ось як ця тема висвітлена в образотворчому мистецтві.

V. Підбиття підсумків уроку

Закінчити урок варто віршами про матір, складени­ми учнями самостійно заздалегідь.

Найдорожче слово в світі

Мама — найдорожче слово в світі, Мама — щастя, ласка і любов, Мама краща, ніж усі на світі квіти, Мама буде, мама знов і знов.

Знову мама ніжно приголубить, Знову сльози витере тобі, Пам'ятай, що мама тебе завжди любить, Ти також люби, люби її.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Автор: Лещенко Екатерина Сергеевна

Дата: 21.12.2014

Номер свидетельства: 146338


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства